تحرک نماینده بایدن در امور یمن / آیا اراده ای برای پایان تجاوز هست؟

تهران – ایرنا- همزمان با سفر "مارتین گریفیث" فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن، گزارش‌ها از نخستین سفر "تیموثی لیندرکینگ" نماینده جدید دولت جوبایدن در امور یمن برای حل سیاسی این بحران حکایت دارد.

به گزارش ایرنا از تارنمای روزنامه لندنی "الشرق الاوسط"، براساس این گزارش لیندرکینگ قرار است نیمه هفته جاری که البته روز آن به طور دقیق مشخص نشده است، راهی عربستان سعودی شود.

این سفر درحالی انجام می‌شود که برخی منابع غربی فاش کرده‌اند که گریفیث [پس از سفر به تهران] راهی ریاض می‌شود تا مسؤولان عربستانی و دولت مستعفی یمن را در جریان مذاکرات خود قرار دهد که با مسؤولان ایرانی در تهران انجام داده بود.

براساس این منابع که به نامشان اشاره نشده است، لیندرکینگ قرار است با گریفیث در ریاض دیدار کند، هرچند هنوز خبر این دیدار به طور قطع تأیید نشده است.

وی ۱۸ بهمن ماه جاری با رهبران کشورهای حوزه خلیج فارس و وزیر خارجه یمن و سفیران یمن، عربستان، امارات، عمان، کویت و بحرین و نیز وزارت خارجه انگلیس گفتگو کرد.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که تماس‌های این فرستاده برای بررسی تلاش‌های مشترک به منظور پایان دادن به نزاع در یمن بود. روش هماهنگ و پایبندی به نیازهای مردم یمن، باعث تحقق پیروزی خواهد شد.

اخیراً جو بایدن، رییس جمهوری آمریکا لیندرکینگ را به عنوان فرستاده آمریکا به یمن تعیین کرده و بر لزوم پایان دادن به جنگ در این کشور تاکید کرد.

دفتر فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن در خصوص سفر گریفیث به تهران نیز گفت که این سفر در چارچوب تلاش‌های دیپلماتیک وی برای حل سیاسی جنگ یمن از طریق مذاکرات و برای تأمین خواسته‌های ملت یمن صورت گرفته است.

به گزارش ایرنا، «مارتین گریفیتث» نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن روز دوشنبه به منظور رایزنی با مقامات ایران درخصوص حل بحران یمن وارد  تهران شد.

وی روز دوشنبه با «محمدجواد ظریف»، «سید کمال‌الدین خرازی» رییس شورای راهبردی روابط خارجی و "سید عباس عراقچی" معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران دیدار کرد.

نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن روز گذشته هم در دیدار با «علی اصغر خاجی» مشاور ارشد وزیر امور خارجه مسائل و ابعاد مختلف بحران یمن، راه‌های دستیابی به صلح و توقف بحران در این کشور را مورد بررسی قرار داد.  

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha