اسناد دولتی، میراث مکتوب و بخشی از دستاوردهای نظام است

همدان- ایرنا- معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری همدان با بیان اینکه اسناد دولتی، میراث مکتوب و بخشی از دستاوردهای نظام است گفت: حفظ و حراست از این اسناد با بهترین شیوه ضروری است.

به گزلرش ایرنا، سیدمحمدرضا میرصفدری روز سه شنبه در حاشیه دیدار از نمایشگاه "انقلاب اسلامی در همدان به روایت اسناد" اظهار داشت: فعالیتهای مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور برای جمع آوری و نگهداری اسناد با ارزش تاریخی در آرشیو ملی ایران قابل تقدیر است. 

وی با بیان اینکه اقدامات بسیاری در دولت های مختلف صورت می‌گیرد که نتیجه آن، تغییر و تحول در شرایط عمومی و اجتماعی جامعه است، گفت: این رویدادها بخشی از تاریخ معاصر کشورمان هستند و اسناد و مدارک آن باید به بهترین شیوه حفظ و نگهداری شده و در اختیار محققان و پژوهشگران قرار گیرد.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری همدان خاطرنشان کرد: اگر مدیران و تصمیم گیران سطح عالی و میانی به سوابق اقدامات قبلی مراجعه کرده و راه های رفته را بررسی کنند، در بسیاری از موارد هزینه های مالی و انسانی قابل توجهی صرفه جویی شده و در کمترین زمان می‌توانند بهترین تصمیمات را بگیرند.

میرصفدری اضافه کرد: برای بررسی سوابق گذشته، راهی جز مراجعه به سوابق مکتوب نیست، سوابقی که در قالب مکاتبات اداری و یا گزارش های تحلیلی و آماری به صورت مستمر تهیه می شود و در بایگانی ادارات موجود است. 

او گفت: اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور به مرکزیت همدان با بررسی و انتقال اوراق و سوابق اداری دارای ارزش نگهداری به آرشیو ملی ایران و فراهم کردن زمینه دسترسی محققان به این اسناد، به نوعی آرشیو و حافظه اجرایی و تاریخی کشور را نگهداری کرده و در بستری امن برای مراجعه مجدد آماده می‌کند که این کار بسیار مهم و حتی حیاتی است.

میرصفدری تاکید کرد: همه دستگاه‌های اجرایی و ادارات دولتی برای حفظ تاریخ و عملکرد خود باید در بالاترین سطح ممکن با این مرکز همکاری کنند و همه سوابق خود را در آرشیو ملی ایران به ثبت برسانند تا آیندگان در جریان اتفاقات تلخ و شیرین تاریخ معاصر قرار گیرند.

حافظ  پنج میلیون برگ سند هستیم

مدیر کل اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور نیز با اشاره به قوانین و مقررات مربوط به واسپاری و تعیین تکلیف اوراق بایگانی راکد دستگاه های اجرایی و خدمات سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران به عموم مردم به ویژه محققان افزود: در حال حاضر بیش ازپنج میلیون برگ سند در مرکز اسناد و کتابخانه ملی منطقه غرب کشور نگهداری می شود و به سهولت در اختیار پژوهشگران است.

میثاق گودرزی افزود: کارشناسان مرکز برای شناسایی و جمع آوری برگ برگ اسناد و میراث مکتوب کشور در وسعت جغرافیایی پنج استان غرب کشور در تردد هستند و تلاش می‌کنند حلقه های مفقوده تاریخ مکتوب ایران اسلامی را در آرشیو ملی ایران ثبت کنند.

او  از جمع آوری بیش از ۱۶ هزار برگ سند و هفت هزار ۸۰۰ قطعه عکس با موضوع انقلاب در منطقه غرب کشور در این مرکز خبر داد و اضافه کرد: این اسناد در قالب نمایشگاه‌های سیار، نمایشگاه‌های مجازی و مستندهای تلویزیونی در مناسبت‌های مختلف از جمله ایام الله دهه فجر منتشر شده و گوشه‌ای از وقایع مهم سال های انقلاب با حضور توده های عظیم مردم را روایت می‌کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها