واردات کالا جایگزین کولبری شود

سنندج - ایرنا - معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان گفت: یکی از اهداف مهم دولت واردات ۱۰۰ قلم کالا با ۸۲۰ تعرفه، جایگزین کولبری است تا این امر عاملی برای رونق بیشتر بازار شهرهای مرزی باشد.

به گزارش ایرنا، خالد جعفری روز دوشنبه در نشست با اعضای شورای اداری و فعالان اقتصادی، سیاسی و اجتماعی شهرستان بانه اظهار داشت: با تلاشی که فرمانداری، دستگاه های امنیتی و نظامی و دهیاران در زمینه واردات کالا انجام دادند باعث شده که بیش از یک میلیون دلار کالا به صورت پیله‌وری وارد شود و مشکلات این طرح در حین اجرا حل شد.

وی ادامه داد: براساس این طرح بجز مواد اولیه کارخانه‌ها باید کالای وارد شده در داخل شهرستان عرضه شود که زمینه رونق بازار، درآمد بیشتر و اشتغال غیرمستقیم را فراهم کند.

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان گفت: گردشگری باید در کنار بحث های اقتصادی پیگیری شود چرا که با توسعه بازار صنعت توریسم باید زمینه برای ایجاد درآمد در این بخش نیز فراهم شود.

وی با اشاره به کمبود زمین برای ایجاد واحدهای تجاری در بانه ادامه داد: تولید کنندگان با ایجاد واحدهای طبقاتی تلاش کردند که فضایی بیشتری برای واحدهای تولیدی فراهم کنند و اشتغال و تولید را رونق دهند که این نشان از دیدگاه اقتصادی سرمایه گذاران و دیدگاه حمایتی سرمایه گذاران است.

جعفری گفت: با تلاش نیروهای نظامی و انتظامی بانه یکی از امن ترین شهرهای کشور تبدیل شده و این امر باعث شده که مسوولان کشوری با دیدگاه ویژه ای بانه را بسنجند.

وی ادامه داد: منطقه ویژه اقتصادی بانه فرصت مناسب برای رونق اقتصادی شهرستان ایجاد کرده و هم اکنون ۶ نفر از فعالین اقتصادی برای ایجاد واحدهای تولیدی خود اقدام کردند.

معاون امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان گفت: اقدمات لازم برای رسمی شدن مرز سیرانبند بانه در حال انجام است و این موضوع با سرکنسول ایران در سلیمانیه پیگیری می شود و مقدمات لازم فراهم شده است.

وی با اشاره به وجود زیرساخت های توسعه در بانه ادامه داد: ایجاد سدها، لوله‌کشی گاز در مناطق روستایی سخت‌گذر، توسعه شهرک صنعتی بانه، بازارچه سیرانبند بانه و منطقه ویژه اقتصادی بانه زمینه را برای توسعه همه جانبه شهرستان و فراهم می کند.

فرماندار بانه نیز در این جلسه با اشاره به بهره برداری از ۹۷ پروژه عمرانی، خدماتی و تولیدی با اعتبار ۶۸۰ در ایام الله دهه مبارک فجر امسال گفت:مسیر توسعه در بانه با همت سرمایه گذاران و مردم شهرستان هموار شده و در ۶ واحد تولیدی که در دهه فجر به بهره برداری رسید و زمینه اشتغال ۳۶۰ نفر فراهم شد.

اسماعیل رستم‌پور بیان اینکه باید عدالت در زمینه خدمات رسانی رعایت شود افزود: بانه در دفاع مقدس ۲ هزار و ۳۰۰ جانباز، شهید و آزاده تقدیم نظام کرده باید مسوولان تلاش خود را برای جبران فداکاری های مردم بانه بکار بگیرند.

وی اظهار داشت: عملیات اجرایی فاز نخست منطقه ویژه بانه به پایان رسیده و ۶ سرمایه‌گذار برای احداث واحد تولیدی خود اقدام کردند.

رستم پور با بیان اینکه رسمی شدن بازارچه سیرانبند بانه یکی از مهمترین مطالبات مردم بانه است، اضافه کرد: با وعده های که از سوی مسوولان استانی و کشوری داده شده به زودی رسمی شدن این مرز اجرایی می شود.

وی گفت: براساس مصوبه هیات وزیران واردات ۱۰۰ قلم کالا با ۸۲۰ تعرفه در بازارچه سیرانبند بانه از چهار ماه قبل اجرایی شده و تاکنون ۲۷ قلم کالا با ارزش یک میلیون و ۵۰ هزار ۹۳۷ دلار از این بازارچه وارد شده و یک هزار ۴۸۵ خانوار از مزایای این طرح بهره مند شدند.

فرماندار بانه ادامه داد: صادرات کالا نیز به لحاظ ارزش ریالی ۳۹ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته و امسال ۵۳۹ میلیون و ۸۵۲ هزار و ۲۴۲ دلار کالا از این به بازارچه به اقلیم کردستان عراق صادر شده و سال گذشته ۳۹۲ میلیون و ۳۶۳ هزار دلار کالا به اقلیم کردستان عراق صادر شد.

وی اظهار داشت: روزانه بیش از ۱۷۰ کامیون انواع کالا از بازارچه سیرانبند بانه به اقلیم کردستان عراق صادر می شود.

رستم‌پور شهرک صنعتی بانه را یکی از شهرک‌های نمونه کشور عنوان کرد و افزود: در شهرک صنعتی بانه ۴۲ واحد تولیدی فعالیت می کنند و برای یک هزار و ۲۰۰ نفر اشتغالزایی شده که این مهم با همت سرمایه گذاران بانه ای محقق شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش به وجود ۱۴ معدن در بانه اشاره کرد و گفت: فعالیت معادن در بانه با توجه به وجود ۸۰ هزار هکتار جنگل و ۵۰ هزار هکتار مرتع معضلات اجتماعی ایجاد کرده است.

رستم‌پور اضافه کرد: با توجه به اهمیت محیط زیست و منابع طبیعی اجازه سرمایه گذاری در بخش معدن داده نمی شود هم اکنون تعداد محدودی معدن فعال وجود دارد.

مرزی بانه با ۱۵۸ هزار نفر جمعیت در ۲۷۰ کیلومتری غرب سنندج مرکز استان واقع شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha