اخراج دیپلمات‌های روس از آلمان، سوئد و لهستان

لندن - ایرنا - هم زمان با بالا گرفتن تنش‌ها بین روسیه و اتحادیه اروپا، وزارت امور خارجه سه کشور آلمان، فرانسه و سوئد روز دوشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند که هر کدام یک دیپلمات از سفارت روسیه را وفق کنوانسیون سال ۱۹۶۱ وین در مورد مناسبات دیپلماتیک، عنصر نامطلوب شناختند.

به گزارش ایرنا، در بیانیه وزارت امور خارجه لهستان که یک نسخه آن در توئیتر منتشر شد، آمده است که این یک اقدام هماهنگ و در واکنش به تصمیم روسیه برای اخراج دیپلمات‌های این سه کشور گرفته شده است.

 وزارت امور خارجه آلمان و سوئد هم با انتشار بیانیه‌های مشابهی از تصمیم دولت‌های متبوع خود در این زمینه خبر دادند.

وزارت امورخارجه روسیه روز جمعه در بیانیه‌ای اعلام کرد که دیپلمات های سوئد، لهستان و آلمان را بخاطر شرکت در اعتراضات غیرقانونی در روسیه عنصر نامطلوب خوانده که باید خاک این کشور را ترک کنند.

وزارت خارجه روسیه افزود: دیپلمات‌های شرکت کننده در اعتراضات در روسیه مطابق کنوانسیون وین سال ۱۹۶۱ در مورد مناسبات دیپلماتیک، عنصر نامطلوب شناخته شده و به آنها اعلام شده است که در آینده نزدیک باید روسیه را ترک کنند.  

در این بیانیه آمده است: طرف روسی انتظار دارد که مراکز دیپلماتیک سوئد، لهستان و آلمان و کارکنان این مراکز در آینده معیارهای بین‌المللی را بطور کامل رعایت کنند. 

این تصمیم روسیه در جریان سفر هفته گذشته «جوسپ بورل» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به مسکو صورت گرفت که برای ترمیم روابط بین دو طرف سفر کرده بود.

اقدام مسکو واکنش رهبران سوئد، لهستان و آلمان را برانگیخت و آن را به شدت محکوم کردند. بورل پس از پایان این سفر، با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که اخراج سه دیپلمات اروپایی نشان داد که روسیه نمی خواهد از فرصت گفتمان سازنده با اتحادیه اروپا استفاده کند

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha