۹۷ درصد داروی مصرفی کشور در داخل تولید می‌شود

تهران - ایرنا - رئیس سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال‌احمر با بیان ۹۷ درصد از داروی مصرفی کشور در داخل ایران تولید می‌شود، افزود: سه درصد داروی وارداتی به کشور حدود ۳۵ درصد از هزینه کل داروی مصرفی کشور را به خود اختصاص می‌دهد که این نکته قابل تامل است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا از جمعیت هلال‌احمر، علیرضا عسکری این مطلب را در مراسم امضای تفاهمنامه همکاری مشترک میان ستاد توسعه زیست فناوری ریاست جمهوری و سازمان تدارکات پزشکی هلال‌احمر در حوزه فناوری های نوین دارویی با استفاده از ظرفیت‌های شرکت های دانش‌بنیان و شرکت داروسازی سها هلال عنوان کرد.

رئیس سازمان تدارکات پزشکی هلال‌احمر در این مراسم با اشاره به بازدید از شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه فناوری‌های دارویی گفت: شرکت‌ها دانش بنیان ایرانی، پیشرفتی فراتر از انتظار داشته و توانسته‌اند توانمندی‌هایی کسب کنند که مایه سربلندی کشور است. ایران با وجود چنین انگیزه و سرمایه‌های ارزشمندی، لایق پیشرفت بوده و "جهش تولید" که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب است، به معنای واقعی در این حوزه محقق شده است.

عسکری ادامه داد: سازمان تدارکات پزشکی هلال‌احمر، هولدینگ بزرگی است که انواع راه‌های خدمت‌رسانی به مردم در حوزه‌های دارو، پخش و نظایر آن در این هولدینگ تعریف شده و براین اساس می تواند به عنوان زنجیره میانی، شتاب مورد انتظار شرکت‌های دانش‌بنیان را از بعد بازاریابی  و نظایر آن فراهم کند. این رخداد همچنین باعث می‌شود سازمان تدارکات پزشکی از حوزه سنتی فاصله گرفته و به اهداف مورد انتظار جمعیت هلال‌احمر به‌منظور ارتقاء خدمات بشردوستانه در حوزه تولید و صادرات دارو و نظایر آن نزدیک‌تر شود.

رئیس سازمان تدارکات پزشکی جمعیت هلال‌احمر با اشاره به اینکه ۹۷ درصد از داروی مصرفی کشور در داخل ایران تولید می‌شود، افزود: ۳ درصد داروی وارداتی به کشور حدود ۳۵ درصد از هزینه کل داروی مصرفی کشور را به خود اختصاص می‌دهد که این نکته قابل تامل است. بنابراین تلاش ما این است تا با حمایت از شرکت‌های زیرمجموعه هلال و گزارش‌گیری مستمر از روند اجرای تفاهم‌نامه، شاهد پیشرفت در حوزه تولیدات دارویی باشیم.

وی با تاکید بر هم‌افزایی دو مجموعه سازمان تدارکات پزشکی هلال‌احمر و ستاد توسعه زیست فناوری ریاست جمهوری، ابراز امیدواری کرد که پس از امضای این تفاهم‌نامه، برنامه‌هایی تدوین شود که موجب پیشرفت و سربلندی کشور باشد.

تفکر دانش‌بنیانی موجب تحول مثبت در هر حوزه‌ای می‌شود

دبیر ستاد توسعه زیست فناوری ریاست جمهوری نیز در این مراسم با بیان اینکه امضای تفاهم‌نامه با سازمان تدارکات پزشکی هلال‌احمر در کوتاه‌ترین زمان ممکن اتفاق افتاده و همکاران سازمان تدارکات به تفکر دانش‌بنیانی اعتقاد دارند، اظهار کرد: به وجود این تفکر در مدیران و مسئولان هلال‌احمر نسبت به حوزه علم و فناوری افتخار می‌کنیم زیرا عدم تفکر تحول‌خواه و دانش‌بنیانی موجب عقب ماندگی در هر حوزه‌ای خواهد شد.

مصطفی قانعی با تاکید بر اینکه در تحقیق‌ها و پژوهش های علمی که در حوزه زیست فناوری انجام می‌شود، تاکید بر حوزه سلامت و دارو است، افزود: چهار سال قبل صندوق زیست فناوری تشکیل شده و این صندوق حمایت ریسک پذیری از شرکت های دانش‌بنیان در حوزه زیست فناوری داشته است. بنابراین شرکت‌های دانش‌بنیان این حوزه از مرحله ریسک عبور کرده و باید از سمت صنعت مورد حمایت قرار گرفته و متقاضی داشته باشند تا بتوانند به قله صعود برسند.

وی تاکید کرد: با امضای این تفاهم‌نامه امیدواریم در سال‌های آینده، شرکت‌های دارویی هلال جزو شرکت‌های پیشرو دارویی در منطقه و در سطح بین‌الملل باشند.

این تفاهم‌نامه در راستای کمک به توسعه زیست فناوری و با هدف تکمیل زنجیره ارزش صنعت دارو و مواد اولیه آن میان دو مجموعه به امضا رسید که براساس آن ستاد توسعه زیست فناوری ریاست جمهوری متعهد است به ایجاد مرکز نوآوری سها(صنایع داروسازی هلال‌احمر) در زمینه فرآورده‌های دارویی و همچنین تجاری سازی طرح‌های فناورانه هلال‌احمر کمک کند.

مراسم امضای تفاهم نامه با حضور رئیس سازمان تدارکات پزشکی هلال‌احمر، دبیر ستاد توسعه فناوری ریاست جمهوری و مدیران عامل شرکت‌های دانش‌بنیان پرسیس سیژن، مهرسام، ماد، پایافن یاخته و داروسازی سها هلال برگزار شد.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha