۲۰ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۲۶
کد خبرنگار: 2331
کد خبر: 84222533
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

آنچه باید درباره محاکمه ترامپ بدانید

تهران – ایرنا – دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا فردا سه شنبه محاکمه می شود تا به اتهام های وارده مانند خیانت، دامن زدن به شورش در این کشور و یورش هوادارانش به ساختمان کنگره رسیدگی شود هوادارانی که از آنها به « تروریسم داخلی» یاد شده است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از روزنامه گاردین، این دومین جلسه محاکمه ترامپ در سناست.

وی اولین رئیس جمهوری آمریکاست که دو بار استیضاح می شود و این اولین بار در تاریخ ایالات متحده است که جلسه محاکمه استیضاح علیه یک رئیس جمهوری سابق برگزار می شود.

در این جلسه محاکمه، اتهاماتی مبنی بر ارتکاب جرایم سنگین و بِزِه قبل از ترک قدرت مورد بررسی قرار می گیرد.

ترامپ به چه مواردی متهم است؟

۱۳ ژانویه (۲۴ دی)، مجلس نمایندگان آمریکا با ۲۳۲ رای موافق در برابر ۱۹۷ رای مخالف به استیضاح ترامپ به دلیل تحریک شورش پس از حمله هوادارانش به ساختمان کنگره برای لغو اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ رای داد.

۱۰ نماینده جمهوریخواه به استیضاح وی رای دادند، امری که این استیضاح را به دو حزبی ترین استیضاح رئیس جمهوری در تاریخ آمریکا تبدیل کرده است.

دادستان های آمریکا تقصیر این خشونت را کاملا متوجه رئیس جمهوری سابق دانستند.

دادستان ها در یادداشتی ۸۰ صفحه‌ای اعلام کردند که مسئولیت ترامپ در برابر حمله به ساختمان کنگره، غیرقابل تردید است.

آنها استدلال کردند که اقدامات وی در تحریک جمعیت برای شورش با طرح اتهام تقلب در انتخابات، زندگی هر یک از اعضای کنگره و انتقال مسالمت آمیز قدرت را به خطر انداخته است.

 ترامپ در دفاع از خود چه ادعایی دارد؟

ترامپ در تشکیل یک تیم حقوقی مشکل داشته است. رودی جولیانی وکیل شخصی ترامپ مجبور شده از خود رفع صلاحیت کند، زیرا وی نیز در رویدادی که رئیس جمهوری سابق در جریان آن به دامن زدن به شورش متهم شده، سخنرانی کرده است.

به نظر می رسد ترامپ سپس با اولین تیم حقوقی خود به سرپرستی «بوچ بوورز» اختلاف نظر پیدا کرد.

تیم حقوقی وی به سرپرستی «دیوید شوئن» و «بروس لی کاستر» با صدور یک سند ۱۴ صفحه ای اعلام کرد که سخنرانی موکلش به منزله فراخوان برای یورش به ساختمان کنگره نبوده و محاکمه وی به هر روی غیرقانونی است، زیرا او در حال حاضر قدرت را ترک کرده است. ترامپ شخصا در جلسه محاکمه شهادت نخواهد داد.

چه کسی ریاست جلسه محاکمه را برعهده دارد؟

همانطور که در قانون اساسی آمده است، ریاست اولین جلسه استیضاح ترامپ را «جان رابرترز» قاضی ارشد دیوان عالی برعهده داشت. با این حال، از آنجا که این جلسه محاکمه برای رئیس جمهوری سابق برگزار می شود، «پاتریک لیهی» باسابقه ترین سناتور دموکرات که عنوان رئیس موقت سنا را داراست، ریاست این جلسه را برعهده می گیرد.

این جلسه توسط تیمی ۹ نفره از مدیران استیضاح مجلس نمایندگان آمریکا پیگیری می شود و همه اعضای سنا به عنوان هیات منصفه سوگند یاد کرده اند.

جلسه محاکمه چه مدت ادامه می یابد؟

اینکه این جلسه چقدر طول می کشد، مشخص نیست، اما اکثر مردم معتقدند بسیار کوتاهتر از جلسه سه هفته ای محاکمه قبلی ترامپ است که وی به دلیل اقداماتش در ارتباط با اوکراین استیضاح شد. در آن زمان ترامپ به سوءاستفاده از قدرت و مانع تراشی در راه کنگره متهم بود.

هنوز مشخص نیست که آیا سنا رای می دهد که تیم های حقوقی اجازه فراخواندن شاهدان را داشته باشند یا نه. با این حال، این جلسه محاکمه تا حد زیادی غیرمعمول است زیرا هیات منصفه به عنوان شاهد حضور دارد، با توجه به اینکه سناتورها در زمان یورش به ساختمان کنگره آنجا حضور داشتند و مجبور بودند خود را پنهان کنند.

انتظار می رود تیم دادستانی هنگام تنظیم پرونده، فیلم های ویدئویی و شهادت شاهدان عینی اعضای کنگره را در قالب آن بگنجانند.

آیا ترامپ گناهکار شناخته می شود؟

بعید به نظر می رسد. محاکمه استیضاح به دو سوم اکثریت آرا برای محکومیت نیاز دارد. اگر همه سناتورهای دموکرات رای بدهند، رای دستکم ۱۷ جمهوریخواه علیه رئیس جمهوری سابق لازم است تا به آستانه ۶۷ رای مورد نیاز برسد.

تاکنون، ۴۵ سناتور از اقدام «رند پل» سناتور کنتاکی حمایت کرده است که برخلاف قانون اساسی بودن جلسه محاکمه تاکید دارد.

برای بسیاری از سناتورهای جمهوریخواه، نتیجه سیاسی است. نمایندگان مجلس نمایندگان که به استیضاح ترامپ رای دادند، همچون «لیز چنی» جمهوریخواه با اعتراض و انتقاد احزاب جمهوریخواه ایالتی به دلیل حمایت نکردن از ترامپ روبه رو شده اند.

آیا استیضاح دوم مانع از نامزدی ترامپ در انتخابات ۲۰۲۴ می‌شود؟

نه لزوما. اگر گناهکار شناخته شود، مجازات فوری وجود نخواهد داشت، زیرا او دیگر در راس قدرت نیست.

سنا می تواند با رای اکثریتی وی را از اقدام انتخاباتی فدرال در آینده بازدارد. از آنجا که سنا پنجاه پنجاه است و کامالا هریس معاون رئیس جمهوری آمریکا رای گیری را انجام می دهد، امکان تصویب این مورد به سادگی وجود دارد.

یک استدلال در قانون اساسی مطرح است مبنی بر اینکه سنای تحت کنترل دموکرات ها مکن است درصدد این کار برآید حتی اگر ترامپ گناهکار شناخته نشود و این کار را با استناد به متمم چهاردهم قانون اساسی ایالات متحده پس از جنگ داخلی انجام دهد.

این اقدام هر فردی را که در شورش و اغتشاش دخیل بوده از عهده داری مناصب فدرال منع می کند، اما این احتمال وجود دارد که درصورت مطرح شدن به یک موضوع مناقشه حقوقی قابل توجه تبدیل شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha