شخصیت‌های علمی انقلاب خار چشم دشمنان هستند 

تهران- ایرنا- مدیرکل دفتر ادیان و مذاهب سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به شهادت محسن فخری زاده گفت: امروز شخصیت های علمی انقلاب خار چشم دشمنان شدند. 

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، حجت‌الاسلام محمدتقی سیفایی مدیرکل دفتر ادیان و مذاهب سازمان تبلیغات اسلامی در مراسم دیدار ۲۰ تن از علمای برجسته اهل تسنن کشور با خانواده شهید محسن فخری زاده اظهار داشت: دشمنان به ‌غیر از شخصیت‌های نظامی توان تحمل شخصیت‌های علمی ما را ندارند و این موضوع نشان از رشد و بالندگی انقلاب در عرصه‌های مختلف مانند عرصه‌های علمی دارد.

وی با اشاره به اینکه هدف از این دیدار ابراز ارادت علما و فرهیختگان اهل تسنن کشور به شهید فخری زاده است، عنوان داشت: خون پاک شهید فخری زاده عامل شکوفایی است و تاریخ ثابت کرده دشمنان با ریختن خون بزرگان ما نتوانستند حرکت عظیم انقلاب را متوقف کنند.

مدیرکل دفتر ادیان و مذاهب سازمان تبلیغات اسلامی افزود: تمام برنامه‌های دشمن برای از بین بردن وحدت عقیم مانده و وحدت، این میراث عظیم امام خمینی (ره) ماندگار و ناگسستنی است. زمان شهادت شهید فخری زاده بسیاری از علمای برجسته اهل تسنن کشور با من تماس گرفتند و تسلیت گفتند و این ابراز همدردی نشان‌دهنده این موضوع بود که هم‌وطنان شیعه و سنی مانند یک پیکر هستند و نقاط مشترک بسیاری دارند.

تمام فرقه های اسلامی در ایران به وجود شهید فخری زاده افتخار ‌می‌‍کنند

شیخ خلیل افرا رئیس و مسئول هیئت افتا استان بوشهر و امام‌جمعه کنگان گفت: شهادت دانشمندی چون محسن فخری زاده برای اعتلای دین خدا بود و فخری زاده در این راه جان خود را نثار اسلام و مسلمین کرد و نه تنها علمای اهل تسنن به شخصیت فخری زاده افتخار می‌کنند بلکه تمام برادران شیعه و اهل تسنن و تمام فرق اسلامی به وجود افرادی افتخار می‌کنند که مانند اهل‌بیت پیامبر (ص) و یاران او، جان خود را برای اسلام فدا کردند.

وی ادامه داد: درود بر خانواده شهید فخری زاده که با صبری عظیم در مقابل این واقعه ایستادند اما واقعه شهادت فخری زاده نکته‌ای بسیار حائز اهمیت است و آن وجود اخلاص در رفتار شهدا است. قرآن کریم می‌فرماید «به امت اسلام دستور داده نشده مگر از روی اخلاص خداوند را عبادت کنند» همچنین باید گفت که اخلاص ثمره عبادت‌های قلبی است و در کتاب صحیح بخاری از ابن عربی مالکی چنین نقل می‌کند «اخلاص مرتبه‌ای است که فرشته، قدرت درک آن را ندارد و اگر انسان اخلاص داشته باشد شیطان نمی‌تواند بر او مسلط شود.»

خلیلی افرا تصریح کرد: اخلاص پیام شهادت شهید قاسم سلیمانی و محسن فخری زاده به امت اسلام بود پیامبر اکرم (ص) نیز می‌فرماید «هرکسی از روی اخلاص، شهادت را از خدا بخواهد، خدا او را به مرتبه شهدا می‌رساند، اگرچه بر فرش خانه‌اش بمیرد»؛ شهید محسن فخری زاده نیز با خدا معامله کرد و خداوند نیز مشتری اخلاص این شهید شد و شهادت؛ عزت و بهشت را به فخری زاده اعطا کرد.

شیخ افرا افزود: دشمن فکر می‌کند ملت اسلام با از دست دادن شخصیت‌هایی چون شهید فخری زاده و شهید سلیمانی تضعیف می‌شود اما ثمره شهادت سردار سلیمانی و محسن فخری زاده بیداری اسلامی است و ملت اسلام از این شهادت‌ها درس گرفته و همواره بیدارتر و آگاه‌تر می‌شود.

ابرقدرت‌ها از بالندگی و رشد انقلاب هراس دارند

عصام الدین گوگلان رئیس حوزه علمیه اهل تسنن چنارلی گفت: حاج محسن فخری زاده برای اعتلای کلمة الله و اعتلای کلمه انقلاب اسلامی زحمات فراوانی کشید و وقتی‌که در موضوع انقلاب و شهادت بزرگان آن دقیق می شویم این موضوع روشن می‌شود که دشمنان ایران اسلامی وابر قدرت ها تلاش فراوانی داشتند تا انقلاب به ثمر ننشیند اما شهادت حاج محسن عزیز ثابت کرد انقلاب نه تنها توقف نداشته بلکه در زمینه‌های گوناگونی مانند دانش هسته‌ای و بسیاری از علوم دیگر رشد چشم گیری داشته است.

وی افزود: ایران به مرتبه ای است که بسیاری از علوم و فناوری ها را به کشورهای همسایه صادر می‌کند و این موضوع افتخار آفرین است و زحمات افرادی مانند شهید فخری زاده قدرت ایران اسلامی رو به دنیا نشان داد.

رئیس حوزه علمیه اهل تسنن چنارلی ادامه داد: چندی پیش حرف از این بود که آمریکا به ایران حمله می‌کند اما وقتی که مقام معظم رهبری هم مانند امام خمینی (ره) فرمود «آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند» آوازه قدرت ایران اسلامی بیشتر در جهان پیچید و این قدرت مرهون تفکر و تلاش سربازان حضرت امام خمینی (ره) و خلف شایسته آن حضرت، امام خامنه‌ای است.

وی با بیان اینکه بسیاری از مردم اهل تسن به انقلاب و رهبری ایمان راسخ دارند، اظهار کرد: هموطنان اهل سنت در بزنگاه‌ها و میدان های مختلف انقلاب همپای برادران شیعه برای حفظ وحدت ایثار و نقش آفرینی کردند و مصداق این سخن؛ ۱۱ هزار شهید اهل سنت سراسر کشور در جنگ تحمیلی هستند که در بین این شهدا صد روحانی اهل سنت نیز وجود دارند.

شهید فخری به دنبال راهکارهای جدیدی برای تحکیم وحدت بود

حامد فخری زاده فرزند شهید محسن فخری زاده ضمن ابراز خرسندی از حضور علمای اهل تسنن در منزل شهید اظهار کرد: از دو جهت حضور عزیزان اهل تسنن باعث افتخار است اول اینکه دوستان بسیار عزیزی را زیارت می‌کنیم و جهت دوم اینکه افتخار ما این است که بعد از شهادت شهید فخری زاده شاهد ملاقات افراد مختلفی از مذاهب، قومیت‌ها و ملیت‌های مختلف بودیم و این نشان‌دهنده این موضوع است که «حفظ تمامیت ارضی، افتخار میهن و در مرتبه عالی‌تر، عزت و شرافت اسلام» از اهداف شهدا به شمار می‌رود و شهادتشان عامل تحکیم وحدت است همچنین نگاه شهید فخری زاده در رابطه با هموطنانی که مذهب دیگری دارند سرشار از مهر و عطوفت و نگاهی برادرانه بود.

فرزند شهید فخری زاده در رابطه با مطالعات و رویکرد شهید بیان کرد: شهید فخری زاده مطالعات مذهبی، عرفانی و فلسفی بسیاری داشت و در این رابطه کاملاً صاحب ایده، تفکر و نوآوری بود به‌ویژه در بحث فلسفه علم مباحث خاصی داشت و یکی از تحقیقات این شهید که برای من بسیار جالب بود مراجعه ایشان به کتب محی‌الدین ابن عربی بود و یا به‌ عنوان مثال به اشعار عربی حسام الدین چلبی علاقه داشت و کاملاً به وحدت میان شیعه و اهل تسنن معتقد بود و به دنبال راهکارهای جدیدی برای تحکیم وحدت بود.

وی با اشاره به علاقه افراد تمام ادیان به شهید فخری زاده خاطرنشان کرد: ما در این چند وقت پیام های زیادی از علمای مسیحی داشتیم، برای مثال پیام اسقف اعظم ارامنه را برای ما آوردند و در حال حاضر هم خدمت دوستان هم دین و هم‌کیش اهل تسنن خودمان هستیم و حتی از کشورهای غیر اسلامی هم پیام داشتیم که این نشان‌دهنده یک وحدت انسانی است که ما وقتی به سمت انسان کامل شدن حرکت می‌کنیم به فردی تبدیل می شویم که موردعلاقه و احترام تمامی ادیان و مذاهب است.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha