دستگیری ۸۲۷ متخلف میراث ‌فرهنگی در آذربایجان‌شرقی

تبریز - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان‌شرقی اعلام کرد: از ابتدای آغاز به کار دولت تدبیر و امید تا به امروز ۸۲۷ متخلف حوزه میراث‌فرهنگی استان دستگیر و به دست قانون سپرده شده اند.

سرهنگ کاظم داداشی روز دوشنبه در یک گفت و گوی خبری با تاکید بر لزوم نهادینه شدن فرهنگ حفاظت از میراث‌فرهنگی در جامعه گفت: با توجه به اینکه حفاظت و صیانت از مواریث تاریخی وظیفه‌ای همگانی است، بنابراین لازم است تا تمام آحاد مردم در پیشگیری از وقوع جرایم مرتبط با این مواریث ارزشمند، همراه اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی باشند.

وی افزود: با توجه به تعدد آثار تاریخی در استان و لزوم حفاظت هر چه بهتر از آنها، یگان حفاظت میراث فرهنگی با همراهی نیروی انتظامی آذربایجان شرقی بصورت مستمر از مکان‌های تاریخی بازدید و با متخلفانی که بصورت پایشی و گزارش مردمی شناسایی شده‌اند، از طریق مراجع قانونی برخورد می‌کند.

وی به میزان حفاری‌های غیرمجاز شناسایی شده در سطح استان در فاصله سال‌های ۹۲ تا ۹۹ اشاره کرد و گفت: در هشت سال گذشته با اهتمام ویژه این اداره‌ کل و همکاری مستمر نیروی انتظامی استان، ۱۳۹ محل حفاری غیرمجاز از طریق پایش‌های محلی و گزارش‌های مردمی شناسایی شده است.

داداشی  به میزان قاچاق اموال تاریخی و برخورد قانونی با جرایم صورت گرفته در آذربایجان شرقی در طول این سال ها نیز اشاره کرد و افزود: در این مدت ۶۰ مورد قاچاق اموال تاریخی در سطح استان اتفاق افتاده که با ورود به هنگام یگان حفاظت میراث‌فرهنگی استان از ادامه آن‌ها جلوگیری شده است.

وی با اشاره به ضبط ابزارآلات غیر مجاز حفاری حین عملیات برخورد با عاملان، گفت: طی عملیات برخورد با متخلفان و عاملان حفاری‌های غیر مجاز از سال ۹۲ تا ۹۹، ۵۱ دستگاه فلزیاب غیرمجاز ضبط و به مراجع قانونی تحویل داده شد.

داداشی افزود: یگان حفاظت میراث ‌فرهنگی آذربایجان شرقی در هشت سال اخیر ضمن جلوگیری از اقدامات غیرمجاز پیرامون مواریث تاریخی با متخلفان به  صورت جدی برخورد کرده است.

آذربایجان شرقی با حدود یکهزار و ۸۰۰ اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و هزاران اثر ثبت نشده یکی از پنج استان نخست کشور از نظر تنوع و غنای آثار تاریخی و گردشگری است. 

تبریز به عنوان مرکز آذربایجان شرقی تاکنون هفت بار در سلسله های مختلف به عنوان پایتخت انتخاب شده است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha