رئیس دومای  روسیه: تحریم‌های غرب علیه ایران غیرقابل قبول است

مسکو- ایرنا- والودین رئیس دومای روسیه گفت: تحریم ها و موضع آمریکا و اتحادیه اروپا که مانع توزیع داروها و واکسن های جدید می شود، غیرقابل قبول است.

به گزارش ایرنا از مسکو، ویچسلاو والودین امروز دوشنبه در نشست مطبوعاتی مشترک با محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به تحریم های آمریکا علیه ایران به ویژه در شرایط کرونا افزود: برخی دولت های مدعی حقوق بشر  در  شرایط بحران کرونا تحریم های ظالمانه را اعمال می کنند و به جای کمک به درمان بیماری کرونا، کیفیت زندگی مردم را کاهش می دهند.  

رئیس دومای روسیه اظهار داشت : مسکو و تهران  برای غلبه بر چالش های منطقه ای و جهانی نیازمند تقویت همگرایی هستند.

والودین با بیان این که روسیه به دنبال فرمت های جدیدی برای گسترش ارتباطات خود و ایران است تاکید کرد: پاندمی کرونا جهان را تغییر داده و باید به دنبال فرمت های جدید برای توسعه روابط میان دو کشور باشیم.

به دنبال توسعه روابط اقتصادی و تجاری با ایران هستیم

وی تاکید کرد: هدف ما از گفت وگوها این است که بتوانیم به نتایج واقعی و توسعه روابط میان ایران و روسیه در زمینه های انرژی، کشاورزی و حمل و نقل برسیم و شرایطی فراهم شود که روابط تجاری و اقتصادی دو کشور گسترش یابد و به پروژه های جدیدی در نتیجه دست پیدا کنیم.

رئیس مجلس دومای روسیه با بیان اینکه برگزاری این نشست ها باید به متولد شدن پروژه های جدید بیانجامد، بیان کرد: ما در نشست امروز توافق کردیم که کار را از امروز آغاز کنیم و اواسط سال میلادی (بهار 1400) به دعوت رئیس مجلس شورای اسلامی به تهران خواهیم آمد و از محافل اقتصادی و اجرایی روسیه هم برای حضور در تهران دعوت می کنیم تا این نشست نه تنها منجر به توسعه ابعاد پارلمانی دو کشور شود بلکه تحرک جدیدی به روابط میان ما بدهد.

وی با بیان اینکه روابط ایران و روسیه از نظر تاریخی حالت ویژه ای دارد، گفت: ما و ایران با تحریم ها و جنگ های تجاری و استانداردهای دوگانه، که نه تنها علیه ما بلکه علیه چین و کره شمالی اعمال شده، یک مبارزه مشترک  داریم.

والودین تصریح کرد: این جنگ های تجاری از سوی آمریکا علیه روسیه و ایران به صورت علنی انجام شده و یا تحت عنوان حفاظت از بازارهای اروپایی انجام می شود. 

برگزاری کنفرانس امنیت منطقه ای 

رئیس مجلس دومای روسیه تاکید کرد: در نشست امروز با رئیس مجلس ایران درباره برگزاری کنفرانس همکاری و امنیت منطقه ای صحبت هایی را داشتیم. کشورهای ایران، روسیه، چین، ترکیه، افغانستان و پاکستان در این کنفرانس شرکت می کنند و جلسات این کنفرانس به نوبت هر سال در یک کشور برگزار می شود.

والودین افزود: اولین نشست در اسلام آباد پاکستان و سپس در تهران و ترکیه برگزار شد و اکنون نوبت مسکو است و ما برای برگزاری این کنفرانس در اواخر سال اعلام آمادگی کرده ایم و از هم اکنون مقدمات آن در حال پیگیری است.

انحصارگری غرب و آمریکا در حوزه واکسن کرونا

وی با تاکید بر اینکه برخی کشورها تلاش می کنند کمک های درمانی و بهداشتی به سایر مردم ارسال نشود، بیان کرد: آمریکا و اتحادیه اروپا تلاش می کنند پروژه های واکسن خودشان را پیش ببرند و مانع پیشبرد واکسن سایر کشورها می شوند در صورتی که مشخص نیست تا چه حد دارو و واکسن های آن ها مفید است.

رئیس مجلس دومای روسیه همچنین با اشاره به ارسال واکسن کرونا از سوی روسیه به ایران، گفت:همکاری ها و گفت وگوها میان ایران و روسیه در عرصه مسائل بهداشتی و درمانی و کمک به اتباع دو کشور برای فائق آمدن برای پاندمی کرونا در حال انجام است و باید شرایطی فراهم کرد تا دیگر کشورها هم به واکسن کرونا دسترسی پیدا کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha