بیمه‌شدگان تامین اجتماعی استحقاق‌سنجی کنند

بیرجند - ایرنا - مدیر درمان تامین اجتماعی خراسان جنوبی گفت: خدمات تامین اجتماعی از ابتدای اسفند امسال همزمان با سراسر کشور در این استان تمام الکترونیک می‌شود و همه بیمه‌شدگان در روزهای آینده استحقاق‌سنجی کنند.

فرزاد فیروزی روز دوشنبه در نشست خبری افزود: تولید دفترچه در شعب و دفاتر تامین اجتماعی از اول اسفند متوقف می‌شود و توقف تولید دفترچه تامین اجتماعی به این معنا نیست که دفترچه‌های دست مردم ابطال یا جمع‌آوری می‌شود.

وی گفت: زیرساخت‌های خوبی برای ارایه درمان الکترونیکی فراهم شده و طی ۶۰ سال گذشته که ارایه خدمت به صورت دفترچه‌ای انجام می‌شده، این اقدام منحصر به‌فرد است.

مدیر درمان تامین اجتماعی خراسان جنوبی تصریح کرد: براساس دستورالعملی که از سازمان تامین اجتماعی دریافت شده از اول اسفند ۹۹ ملاک خدمات تامین اجتماعی داشتن استحقاق درمان است و داشتن یک مدرک هویتی که می‌تواند کارت ملی، شناسنامه یا دفترچه بیمه از قبل باشد برای ارایه خدمات ضروری است.

وی توضیح داد: برای نوزادانی که تازه متولد می‌شوند تا قبل از اینکه به ثبت احوال مراجعه و شناسنامه دریافت شود، ملاک خدمات درمانی همان کد ملی مادر است که تا یک ماه بعد تولد، اعتبار خواهد داشت.

فیروزی گفت: جامعه هدف می‌توانند با مراجعه به سایت تامین دات آی ار، شماره‌گیری #۱۴۲۰*۴*، استفاده از اپلیکیشن تامین من که در کافه بازار وجود دارد و #۶۶۶*۱* به صورت سامانه‌ای استحقاق‌سنجی کنند.

وی اظهار داشت: اگر فرد از طریق سامانه‌ها استحقاق‌سنجی کند و مثبت نباشد در حالی که حق بیمه پرداخت کرده است باید از طریق سامانه گویای ۱۴۲۰ تامین اجتماعی رفع اشکال کند.

مدیر درمان تامین اجتماعی استان خراسان جنوبی گفت: بیمه‌شدگان در صورت هرگونه مشکل مالی به تامین اجتماعی مراجعه و در چند روز باقیمانده حتما وضعیت خود را استحقاق‌سنجی کنند تا در اخذ خدمات درمانی با مشکل مواجه نشوند.

وی افزود: وارد کردن اطلاعات هویتی از دیگر درخواست‌ها است و تاکنون اطلاعات هویتی روی دفترچه‌ها درج می‌شد که بیمه‌شدگان باید اطلاعات هویتی را تکمیل و تصدیق کنند و یکی از مهمترین آنها وارد کردن شماره تلفن همراه است زیرا بخشی از خدمات به صورت موبایلی انجام خواهد شد.

وی گفت: مطب‌ها از سه سال پیش در سامانه نسخ سازمان تامین اجتماعی ثبت‌نام کردند و بخش عمده‌ای از نسخه‌های پزشکان در مطب‌ها به صورت الکترونیک انجام می‌شود.

فیروزی گفت: بعد از مراجعه بیمار به مطب با وضعیت جدید، پزشک بیمار را با اطلاعات هویتی تطبیق می‌دهد و استحقاق درمان بررسی و شماره همراه بیمار در سیستم تجهیز نسخ درج می‌شود تا نسخه به صورت الکترونیکی تولید شود.

وی تاکید کرد: اگر دسترسی به سامانه الکترونیکی نبود باید براساس دستورالعمل سازمان از یک برگ کاغذ استفاده شود که نسخه بیمار به صورت سه برگی تولید و این نسخه از اول اسفند اعتبار خواهد داشت اما باید تاریخ، نام و نام‌ خانوادگی و کد ملی داشته باشد.

وی افزود: داروخانه‌ها بعد از مراجعه بیمار اگر با نسخه کاغذی روبه‌رو هستند، بیمار باید مدرک شناسایی را به پذیرش داروخانه تحویل دهد.

مدیر درمان تامین اجتماعی خراسان جنوبی گفت: داروخانه به ازای دارویی که به بیمار می‌دهد، ملزم به ارایه فاکتور است.

وی بیان کرد: در مورد اتباع بیگانه قبل از این براساس دفترچه خدمات می‌گرفتند که از اول اسفند براساس کد اختصاصی سامانه فیدا استحقاق‌سنجی خواهند شد.

فیروزی گفت: بیماران اورژانسی نیاز به استحقاق‌سنجی ندارند و در وضعیت پایدار بیمار این بررسی انجام می‌شود.

وی افزود: براساس قانون مکلفیم خدمات درمانی را به سمت خدمات الکترونیکی ببریم و در حال حاضر بیمارستان شهید رحیمی و حضرت ابوالفضل (ع) بیرجند به صورت صد درصد الکترونیکی ارایه خدمات می‌کنند.

وی تصریح کرد: سامانه‌های الکترونیک روزانه در حال گسترش و بهبود است و با تحولات قابل توجهی در این زمینه روبه‌رو هستیم که نتیجه بخش کیفیت خدمات درمانی می‌شود.

فیروزی گفت: در حال حاضر هیچ امکانی برای مدیریت و ساماندهی نظام درمان کشور جز رفتن به سمت نسخ الکترونیک وجود ندارد و هدف اصلی سازمان تامین اجتماعی به‌کارگیری منابع در ارتقا و بهبود خدمات درمانی است.

۵۰ درصد جمعیت خراسان جنوبی زیر پوشش خدمات تامین اجتماعی هستند که جمعیتی بالغ بر ۳۵۶ هزار نفر را پوشش می‌دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha