اتحادیه آفریقا خواستار راه‌حل عادلانه برای مساله فلسطین شد

تهران - ایرنا - «اتحادیه آفریقا»، خواستار یافتن یک راه حل سیاسی عادلانه برای مساله فلسطین منطبق بر اصول حقوق بین‌الملل و اطمینان‌یابی از رعایت حقوق فلسطینیان شد.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از شبکه خبری «الجزیره»، سران اتحادیه آفریقا در بیانیه پایانی سی و چهارمین نشست این اتحادیه که به میزبانی «آدیس آبابا» پایتخت اتیوپی و به صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد، برای یافتن راه‌حل سیاسی عادلانه در مساله فلسطین که منطبق بر اصول حقوق بین‌الملل و قطعنامه‌های مربوط به سازمان ملل متحد باشد و منجر به پایان کامل اشغالگری رژیم صهیونیستی و استقلال دولت فلسطین و پایتخت آن می‌شود، حمایت کردند.

مساله فلسطین در بیانیه پایانی نشست سران اتحادیه آفریقا در حالی مطرح شده که وزیر خارجه تشکیلات خودگردان دیروز (یکشنبه) گفت که موضوع «حمایت از فلسطین» در دستور کار نشست وزرای خارجه «اتحادیه عرب» در مصر قرار دارد.

«ریاض المالکی» وزیر خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین با تاکید بر اهمیت نشست امروز وزرای خارجه اتحادیه عرب گفت که موضوع «حمایت از فلسطین» در دستور کار این نشست قرار دارد و بر سر پیش‌نویس قطعنامه‌ای که در این نشست به تصویب خواهد رسید، توافق حاصل شده است.

شبکه الجزیره گزاش داد که در بیانیه پایانی نشست سران اتحادیه آفریقا از کشورهای حوزه آفریقا خواسته شد که به هر نوع تعامل با رژیم صهیونیستی پایان دهند.

سران اتحادیه آفریقا در نشست پایانی خود ضمن محکوم کردن نظام حقوقی تبعیض‌آمیز رژیم صهیونیستی، اقدام‌های خودسرانه این رژیم و احکامی که علیه بازداشت‌شدگان و زندانی‌های فلسطینی بویژه کودکان، زنان، افراد سالخورده و بیمارانی که از کمترین حقوق تضمین شده بین‌المللی خود محروم هستند، خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان فلسطینی و عرب زندانی محبوس در زندان‌های رژیم صهیونیستی شدند.

وزیر خارجه موریتانی چهارشنبه شب گذشته در نشست دوره‌ای شورای اجرایی اتحادیه آفریقا، از جامعه جهانی خواست تا برای توقف شهرک‌سازی‌های رژیم صهیونیستی در سرزمینهای فلسطین اقدام کند.

«اسماعیل ولد الشیخ احمد» در این نشست که به صورت مجازی برگزار شد، از جامعه جهانی خواست برای متوقف کردن روند گسترش شهرک های صهیونیستی در کرانه باختری رود اردن و جلوگیری از اقدام رژیم اشغالگر برای الحاق بخش هایی از اراضی اشغالی فلسطین اقدام فوری انجام دهد.

«محمود عباس» رییس تشکیلات خودگردان فلسطین چهارشنبه گذشته در واکنش به تخریب منازل فلسطینی های در منطقه دره اردن توسط نیروهای رژیم صهیونیستی، خواستار مقاومت مردم فلسطین در برابر شهرک سازی های این رژیم شد.

ساخت واحدهای جدید و شهرک‌سازی نقض آشکار قطعنامه ۲۳۳۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد است.

این قطعنامه که ۲۳ دسامبر ۲۰۱۶ (۳دی ۹۵) با رای مثبت ۱۴ عضو و تنها رای ممتنع آمریکا به تصویب رسید، ضمن غیر قانونی خواندن شهرک‌سازی در خاک فلسطین، از رژیم صهیونیستی می‌خواهد که عملیات شهرک‌سازی را متوقف کند.

سران اتحادیه آفریقا در نشست پایانی این اتحادیه همچنین علاوه بر تقویت نهادهای این اتحادیه، نسبت به تلاش در تهیه واکسن و مقابله با همه‌گیری «ویروس کرونا» در کشورهای عضو این اتحادیه متعهد شدند.

آنها متعهد شدند که اقدام‌های لازم را برای مقابله با گسترش کرونا در قاره آفریقا انجام داده و برای همبستگی کشورها در مواجهه با چالش‌های مرتبط با این بیماری تلاش کنند.

در این نشست، «فلیکس تشیسکدی» رئیس جمهوری دمکراتیک کنگو که ریاست دوره‌ای اتحادیه آفریقا را هم بر عهده دارد، در اظهارات پایانی خود در نشست سران اتحادیه آفریقا گفت: این اتحادیه در سال ۲۰۲۱ با هدف حفاظت از میراث فرهنگی آفریقا، از پروژه‌هایی مانند بازسازی جزیره «گورا» در سنگال، موزه بزرگ آفریقا در الجزایر و موزه بزرگ مصر حمایت خواهد کرد.

او همچنین تاکید کرد: در چارچوب حفاظت از میراث ‌فرهنگی آفریقا، اعاده آثار متعلق به این قاره در اروپا را تامین خواهیم کرد.

تشیسکدی در عین حال گفت: برای قید پیشرفت عملی در قرارداد تجارت آزاد آفریقا و تسریع اصلاحات سازمانی، پروژه‌های جدیدی به اجرا گذاشته خواهد شد.

او این را هم اضافه کرد که به‌عنوان رئیس دوره‌ای اتحادیه آفریقا، برای حل اختلاف بین اتیوپی، مصر و سودان در مورد «سد النهضه» که مدت طولانی ادامه دارد، تلاش خواهم کرد.

رئیس جمهوری کنگو در عین حال متعهد شد که تلاش‌ها در قاره آفریقا در تامین واکسن کرونا و قرار گرفتن این واکسن در اختیار تمامی کشورهای عضو اتحادیه به صورت منصفانه و به موقع انجام شود.

او همچنین خواستار هماهنگی تلاش‌ها در مبارزه با افراط‌گرایی و تروریسم شد.

در نشست سران اتحادیه آفریقا، «محمدو بوهاری» رئیس جمهوری نیجریه هم بر ضرورت انجام اصلاحات جامع در سطح این اتحادیه به منظور ایفای نقش و سهم خود تاکید کرد و گفت: کشورش خواستار اصلاحات در اتحادیه آفریقا به منظور کارآمدی، تاثیرگذاری و تعهد کامل به انجام وظایف و مسوولیت‌هایش است.

در سی و چهارمین نشست سران اتحادیه آفریقا که در آن رئیس دولت کشورهای عضو این اتحادیه حضور داشتند، در مورد عواقب اقتصادی همه گیری کرونا و همچنین استراتژی های آینده واکسیناسیون گفت و گو شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha