از تفویض اختیارات به ادارات ساوه تا برنامه نجات باغات پسته زرندیه

ساوه - ایرنا - یکی از مطالبات مردم ساوه از زمانی که عنوان «ویژه» از سوی وزارت کشور بر این شهرستان اطلاق شد تفویض اختیارات لازم به مدیران و ادارات است که گام مهمی در تسهیل فرایند امور اداری، تامین خواست ارباب رجوع و همچنین بی نیاز شدن ساوجی ها از رنج سفر ۱۵۰ کیلومتری تا مرکز استان است.

در کنار این مساله، یکی از پروژه های مهم برقی که چند سال پیش برای اجرای آن تفاهمنامه ای با ۲ سرمایه گذار از کشورهای ترکیه و بلژیک منعقد شد، ساخت نیروگاه خورشیدی در منطقه «طرازناهید» ساوه است که در این زمینه قبلا اخبار زیادی از سوی رسانه ها منتشر شد اما ناگهان این پروژه به دلیل تحریم های ظالمانه متوقف شد و شاید افکار عمومی و رسانه ها هم می پنداشتند که طرح مذکور به طور کلی از دستور کار خارج شده است اما استاندار مرکزی در این زمینه می گوید که ساخت نیروگاه همچنان در دستور کار است.

در زرندیه که سالهاست به عنوان قطب تولید پسته کشور با برند مخصوص شناخته می شود و حتی پایانه صادراتی برای این محصول هم دارد، اما وضعیت منابع آبی به گونه ای است که خطر جدی خشکیدگی و از بین رفتن باغات پسته در بازه زمانی ۱۵ سال آینده وجود دارد و بررسی این مورد، یکی دیگر از محورهای گفت و گوی اختصاصی خبرنگار ایرنا با استاندار مرکزی است.

موارد دیگری از قبیل ظرفیت های سرمایه گذاری در ساوه و زرندیه، چرایی کم شدن تعامل و رفت و آمد هیات های تجاری خارجی به این قطب های صنعتی و یک بحث متفاوت تر در خصوص فعالیت های زودهنگام برخی از نامزدهای احتمالی شورای شهر در سطح این شهرستان ها و حتی سراسر استان مرکزی نیز در این گفت و گو مطرح شد.   

ساخت نیروگاه طراز ناهید منتفی نشده است؛ ساوه و زرندیه ظرفیتی جذاب برای سرمایه گذاران

استاندار مرکزی گفت: در ۲ سال گذشته تفاهمنامه ‌ای با سرمایه‌گذاران خارجی برای ساخت نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی برق خورشیدی در منطقه طراز ناهید به امضا رسید.

«سیدعلی آقازاده» ادامه داد: آنچه سبب رکود و توقف این پروژه است، وضع تحریم های ظالمانه علیه کشور و جنگ اقتصادی بود که باعث انصراف سرمایه‌گذاران خارجی از تداوم فعالیت در این خصوص شد.

وی تاکید کرد: ساخت این نیروگاه خورشیدی همچنان در دستور کار وزارت نیرو و مسئولان استان مرکزی قرار دارد و امیدواریم در آینده نزدیک عملیات اجرایی آن آغاز شود.

استاندار مرکزی همچنین در پاسخ به سئوال ایرنا مبنی بر دلیل کاهش حضور هیات های تجاری سایر کشورها در قطب های صنعتی استان مرکزی از قبیل اراک و ساوه و تدابیر استان برای افزایش جذب سرمایه گذاران در این مناطق، اظهار کرد: حضور هیئت‌ های خارجی در مناطق صنعتی استان در ۲ سال اخیر به علت تحریم‌ها و شیوع ویروس کرونا با محدودیت هایی همراه بود.

وی با اشاره به ظرفیت های صنعتی موجود در ساوه و زرندیه گفت: این ۲ شهرستان از مناطق بزرگ صنعتی در کشور هستند که به نسبت موقعیت جغرافیایی میزان صادرات قابل توجهی از محل تولیداتی که در صنایع و کارخانه ها انجام می شود، دارند.  

آقازاده بیان کرد: براساس آمارها سالانه حدود ۳۰۰ میلیون دلار صادرات از منطقه ویژه اقتصادی کاوه و از طریق گمرک مستقر صورت می‌گیرد که در توسعه اقتصادی و افزایش تولیدات نقش مهمی دارد و به طور کلی شرایط سرمایه‌گذاری، تولید و صادرات کالاهای غیرنفتی در مناطق صنعتی شهرستان ساوه قابل قیاس با شهرهای بزرگ صنعتی است و همه تلاش ما بر این مبناست که از این ظرفیت ها حداکثر بهره‌گیری صورت گیرد.
استاندار مرکزی ادامه داد: میزان تمایل به سرمایه‌گذاری در این مناطق صنعتی بسیار بالا است اما در زمینه زیرساخت‌ها از جمله آب، برق، گاز و مسیر دسترسی محدودیت‌هایی وجود دارد که باید برای سهولت در جذب سرمایه های بخش خصوصی و حتی خارجی نسبت به رفع موانع موجود اقدام شود.
وی بیان کرد: یکی از مشکلات اساسی، تامین آب مصرفی حوزه صنعتی است که اقدامات ویژه‌ای در دستور کار قرار دارد تا این مسئله مرتفع شود.

فقر منابع آبی زرندیه و خطر از بین رفتن باغات پسته در آینده


استاندار مرکزی در این خصوص که بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که باغات پسته زرندیه به دلیل فقر منابع آبی ممکن است تا کمتر از ۲ دهه آینده خشک شوند،  گفت: البته این مسئله تخمینی است اما شاید تامین آب در سال‌های آینده به حدی دشوار شود که حتی صنایع منطقه نیز قادر به فعالیت نباشند.
آقازاده عنوان کرد: شهرستان زرندیه علاوه بر ظرفیت‌های صنعتی، یکی از قطب‌های کشاورزی نیز محسوب می‌شود اما پیش‌بینی‌ ۱۰ سال آینده از بحران کم‌آبی در اکثر مناطق کشور خبر می‌دهد و متاسفانه برداشت بیش از حد مجاز از دشت زرندیه نیز مشکلات جدی در تامین آب ایجاد کرده است.
وی ضمن ابراز امیدواری نسبت به افزایش بارش‌ها، گفت: به منظور جلوگیری از خشکی باغات پسته زرندیه با مشارکت بخش خصوصی و حمایت‌های دولتی اقداماتی از جمله آبخیزذاری و همچنین ایجاد سد و نهر در دستور کار است.

وی تاکید کرد: پسته زرندیه امروز به یکی از محصولات پرمشتری و صادراتی تبدیل شده است و ما هم حمایت می کنیم تا با اجرای طرح های آبخیزداری و ساخت سازه های مرتبط با حوزه آب به تداوم حیات و رونق باغات پسته این شهرستان کمک کنیم.

حداکثر اختیارات به مدیران ساوه داده شد؛ استفاده از امکانات دولتی برای تبلیغات شوراها ممنوع!
استاندار مرکزی در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا در مورد میزان اختیاراتی که بر اساس «ویژه» بودن شهرستان ساوه به دستگاههای اجرائی این شهرستان،  بیان کرد: بر اساس مطالبه و درخواست مردم و با توجه به اینکه ساوه، شهرستان ویژه در نظر گرفته شده است، حداکثر اختیارات قانونی به مدیران دستگاههای اجرائی و اداری تفویض شد.

وی افزود: هدف از این کار تسهیل در فرایند امور اداری مردم شهرستان ساوه است تا بتوانند بی آنکه نیازی به سفر به مرکز استان باشد، درخواست های خود از ادارات را در این شهرستان پیگیری و انجام دهند که مدیریت ارشد استان نیز همواره از این اقدام حمایت کرده است.

آقازاده با اشاره به تبلیغات زودهنگام برخی نامزدهای احتمالی برای دوره آینده انتخابات شورای شهر،  گفت: در مورد تبلیغات پیش از موعد اگر افراد شاغل در ادارات دولتی نبوده و به طور مستقل قصد شرکت در انتخابات را داشته باشند، رفت و آمد و رایزنی منع قانونی ندارد.
وی ادامه داد: اما تبلیغات با استفاده از امکانات دولتی خلاف قانون است و با متخلفان در این زمینه برخورد می‌شود.

وی تاکید کرد: افزایش سطح آگاهی مردم در مورد انتخابات آینده (ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی) و ایجاد فضای رقابتی سالم توام با مشارکت حداکثری و پرشور مردم یک مساله ضروری است که در این زمینه رسانه ها می توانند تقش مهمی ایفا کنند.

گفت و گو از فاطمه الیاسی

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha