چند طرح صنعتی در لارستان افتتاح و کلنگ‌زنی شد

لارستان- ایرنا- چند طرح صنعتی و معدنی با سرمایه گذاری افزون بر ۷۰۰ میلیارد ریال به مناسبت دهه فجر در شهرستان لارستان فارس افتتاح و یا عملیات اجرایی آنها آغاز شد.

مدیر صنعت، معدن و تجارت لارستان با بیان اینکه از مجموع ۶ طرح صنعتی پنج مورد افتتاحی و یک طرح نیز کلنگ زنی شد ، افزود: طرح تولیدی گچ و محصولات گچی با سرمایه گذاری افزون بر ۵۰۰ میلیارد ریال مهمترین طرح صنعتی است که کلنگ آن به زمین زده شد.

علی محمد ابراهیم زاده دوشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: مساحت پیش بینی شده برای اجرای این طرح حدود چهار هکتار و ظرفیت تولید این کارخانه بیش از ۳۰۰ هزار تن در سال است که با بهره برداری و فرآیند اجرای آن بیش از ۲۰۰ نفر اشتغالزایی خواهد داشت.

 وی اضافه کرد: واحد صنعتی تولید انواع لامپ و پروژکتور کم مصرف ، واحد تولیدی ماسک سه لایه ، طرح تولیدی تور، تار و پود برای تولید باف فولادی(فنس)  ، کارخانه نوار آبیاری از پلی اتیلن با ظرفیت تولیدی ۴۰۰ تن در سال ، طرح توسعه واحد بسته بندی انواع مواد غذایی و طرح معدنی سنگ مرمریت دالاهو جویم با ظرفیت استخراج هشت هزار تن در سال مهمترین طرح های افتتاحی در حوزه صنعت و معدن در دهه فجر در این شهرستان بوده است.

ابراهیم زاده با تشریح مشخصات و ظرفیت تولیدی برخی از این طرح های افتتاحی گفت: واحد تولیدی انواع لامپ‌ کم‌مصرف در شهرک صنعتی لار در زمینی به مساحت هفت هزار و ۸۰۰ متر مربع راه اندازی شده است.

ابراهیم زاده افزود: در این واحد تولیدی، لامپ‌های کم مصرف (LED) و پروژکتور با ظرفیت اسمی ۱۵۰ هزار عدد در سال تولید می‌شود و هم اینک زمینه اشتغال برای ۱۵ نفر به صورت مستقیم و ۱۵۰ نفر به صورت غیر مستقیم را فراهم کرده است.

وی بیان کرد: واحد تولید ماسک یک بار مصرف پزشکی در میدان مرکزی شهر لار کار خود را آغاز کرده که در این واحد صنعتی ماسک سه لایه با ظرفیت تولید ۲۰ میلیون ماسک در سال تولید و همچنین اشتغالزایی برای ۲۵ نفر را نیز فراهم شده است.

ابراهیم زاده ادامه داد: کارخانه تولید تور و تار و پود باف فولادی(فنس) در شهرک صنعتی مرکزی لارستان نیز کار خود را با ظرفیت ۴۰۰ تُن فنس در سال شروع کرده و تاکنون در فاز نخست سه نفر در این واحد تولیدی مشغول شده است.

وی گفت: طرح توسعه واحد بسته‌ بندی انواع مواد غذایی در یکی از واحدهای تولیدی فعال در ناحیه صنعتی پشته‌سنگر لارستان نیز فعالیت خود را آغاز کرده و در این واحد تولیدی، کار بسته‌بندی حبوبات و غلات و برنج، خشکبار، میوه‌خشک و ظرفیت ۲۵۰ تُن در سال انجام می‌شود.

کارخانه تولید تور و تار و پودباف فولادی(فنس) در شهرک صنعتی مرکزی لارستان کار خود را شروع کرده و این واحد تولیدی، قابلیت ۴۰۰ تُن فنس در سال را دارد و برای ۳ نفر شغل ایجاد کرده است.

واحد تولیدی نوار آبیاری از پلی‌اتیلن در شهرک صنعتی لار نیز راه‌اندازی شده و این شرکت برای ۴ نفر شغل ایجاد کرده و توانایی تولید ۳۶۰ تُن نوار آبیاری در سال را دارد.

ابراهیم زاده بیان کرد: معدن سنگ مرمریت در بخش جویم لارستان،در زمینی به مساحت ۴۶ هکتار با ظرفیت استخراج سالانه هشت هزار نُن سنگ ایجاد شده و برای ۱۴ نفر نیز شغل فراهم کرده است.

۸۵ واحد تولیدی و صنعتی ظرف هفت و نیم سال گذشته دولت تدبیرو امید در این شهرستان به بهره برداری رسیده که ۴۹ واحد از این تعداد در حوزه صنعت بوده است.

همچنین یک واحد مرغ گوشتی ۳۰ هزار قطعه ای دوشنبه (بیستم بهمن ۹۹) و در نهمین روز از دهه فجر انقلاب اسلامی در بخش صحرای باغ لارستان به بهره برداری رسید.

این واحد تولیدی مرغ گوشتی در زمینی به مساحت هشت هزار متر مربع و با زیربنای حدود سه هزار و ۲۰۰ متر مربع به بهره برداری رسید که به گفته محمد جواد مظفری مدیر جهاد کشاورزی لارستان میزان سرمایه گذاری این طرح افزون بر ۴۵ میلیارد ریال است. 

با بهره برداری از این طرح برای ۱۰ نفر به صورت مستقیم و غیر مسقیم شغل ایجاد شده است.

امروز همچنین چندین طرح عمرانی و اقتصادی از جمله آبرسانی به شهر عمادشهر، آسفالت معابر روستاهای خلور ، آموزشگاه ۶ کلاسه روستای خلور، زیرسازی ‌و آسفالت خیابان ۳۰ متری فرزانگان، بهسازی روستای دیده‌بان و یک واحد مسکن شهری در عمادشهر در بخش صحرای باغ لارستان افتتاح و عملیات اجرایی آنها آغاز خواهد شد.

بخش صحرای باغ با جمعیتی حدود ۱۳ هزار نفر، دارای ۱۲ روستا و هشت آبادی و فاصله مرکز آن با لارستان حدود ۹۵ کیلومتر است.

همچنین روز گذشته عملیات اجرایی یک واحد سردخانه ۱۶ هزار تنی دو منظوره برای نگهداری و ذخیره انواع محصولات باغی و زراعی در شهر خور لارستان با حضور جمعی از مسئولان استانی و محلی آغاز شد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان لارستان گفت: این طرح در زمینی به مساحت ۲۰ هزار مترمربع و با سرمایه گذاری بیش از ۴۵۰ میلیارد ریال توسط سرمایه گذار بخش خصوصی اجرایی خواهد شد.

مظفری درحاشیه کلنگ زنی این واحد تولیدی به ایرنا گفت: با اجرای کامل و بهره برداری از این طرح که به گفته سرمایه گذار آن یک سال به طول می انجامد،برای ۲۵ نفر نیز شغل ایجاد خواهد شد.

وی بیان کرد: شهرستان لارستان با دارا بودن ۶۸ هزار و ۲۰۰ هکتار زمین های کشاورزی و تولید بیش از ۳۵۲ هزار تن محصولات بای و زراعی در سال، ظرفیت مناسبی برای احداث سردخانه و صنایع فرآوری محصولات کشاورزی را دارد.

شهرستان لارستان به مرکزیت لار در فاصله حدود ۳۸۰ کیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =