کمبود نیروی کار بومی مهمترین چالش شهرستان اشکذر است

یزد - ایرنا - فرماندار اشکذر کمبود نیروی کار بومی را به عنوان مهمترین چالش اشتغال در این شهرستان بیان کرد و گفت: بر همین اساس واحدهای تولیدی و صنعتی این شهرستان مجبور به جذب نیروی کارگر ساده از میان افراد غیربومی هستند.

به گزارش ایرنا، هادی هادی نسب روز یکشنبه در جریان بازدید از واحدی های تولیدی و صنعتی اشکذر در جمع خبرنگاران با بیان اینکه این شهرستان رتبه سوم صنعت را با یک هزار و ۱۱۵ واحد در استان دارد، اظهار داشت: ۱۸ هزار و ۲۰۰ نفر در واحدهای صنعتی اشکذر مشغول به کار هستند که فقط سه هزار نفر از آنها بومی این شهرستان هستند.

وی آلودگی های زیست محیطی را از دیگر چالش های این شهرستان بیان کرد و گفت: علاوه بر صنایع فعال در اشکذر ، قرارگیرفتن در مسیر باد غالب باعث شده تا آلودگی واحدهای صنعتی اردکان و میبدنیز به سمت این شهرستان حرکت کند و افزایش آلودگی‌های زیست محیطی را به دنبال داشته است.

وی با بیان اینکه اشکذر به لحاظ آلاینده‌های صنعتی، آلوده‌ترین شهر استان یزد است، افزود: رفع آلودگی محیط زیست یکی از مطالبات مهم مردم و دغدغه های مسئولان این شهرستان است.

هادی نسب ادامه داد: برخی صنایع از جمله صنایع فولادی آلایندگی بالایی دارد و شهرستان اشکذر هم اکنون ۱۳ واحد فعال فولادی را در خود جای داده است.

فرماندار اشکذر از وجود ۷۵۰ واحد گلخانه‌ای با مساحت بالغ  ۵۰۰ هکتار، فعالیت ۱۶ واحد تولیدی کاشی و سرامیک، ۱۴ واحد نساجی و ۱۷ واحد مقواسازی در این شهرستان اشکذر خبرداد و افزود: ۳۰۰ واحد تولید دام سبک و ۳۲۰ واحد تولید دام سنگین نیز در این شهرستان فعال است.

وی خاطرنشان کرد: این شهرستان با وجود کویری بودن، در زمینه تنوع کشت محصولات گلخانه ای رتبه نخست و در زمینه سطح زیرکشت رتبه دوم استان را به خود اختصاص داده است.

هادی نسب از بهره برداری ۵۰ طرح عمرانی و صنعتی در دهه فجر در این شهرستان خبرداد و گفت: حدود ۲۰ روستای بخش خضرآباد این شهرستان در زمینه تامین آب شرب و بهداشتی با مشکل روبرو هستند که با برنامه ریزی های انجام شده ظرف چندماه آینده مشکل مردم این منطقه رفع می شود.

وی در خصوص اجرای طرح هر روستا یک محصول که به عنوان طرح روستای فاقد نیروی بیکار نیز نامیده می شود، اظهار داشت: اغلب روستائیان در حوزه صنایع گیاهان دارویی مشغول به کار شده اند و در برخی روستاها نظیر قوام آباد نیز تولید نان خشک انجام می شود که از سراسر کشور سفارش تولید می پذیرد.

خبرنگاران در این بازدید با حضور در مرکز بهداشت شهرستان اشکذر در جریان اجرای  طرح ملی کاروان سلامت این شهرستان قرار گرفتند.

 رییس هلال احمر شهرستان اشکذر در بازدید در جمع خبرنگاران گفت: این طرح در طول سال به صورت رایگان اجرا می شود اما به مناسبت دهه فجر، این طرح با خدمات بیشتر از جمله مامایی ، روانشناسی و مشاوره در پنج روستای شهرستان اشکذر با هدف رسیدگی به روستاییان کم بضاعت اجرا می شود.

سیدکاظم بزاززاده همچنین از تهیه بسته معیشتی با همکاری شورای روستای حسن آباد برای افراد نیازمند خبرداد و افزود: افرادی که برای معاینه پزشکی به این مرکز مراجعه می کنند، به تشخیص شورا، بسته معیشتی دریافت می کنند.

بازدید از یک واحد تولیدی ماشین آلات صنعتی، عمرانی و کشاورزی  و یک واحد بسته بندی خیار سبز گلخانه ای از دیگر برنامه های خبرنگاران در اشکذر بود، همچنین خبرنگاران با حضور در گلزار شهدای اشکذر با نثار گل و قرائت فاتحه، یاد و خاطره ۳۰۵ شهید این شهرستان را گرامی داشتند.

اشکذر در ۲۰ کیلومتری شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها