موزه زنده گلیم در سیرجان افتتاح شد

کرمان - ایرنا - نخستین موزه زنده گلیم و دستبافت های عشایری به‌ مناسبت دهه فجر در شهرستان سیرجان افتتاح شد.

به‌ گزارش ایرنا، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمان روز یکشنبه در این مراسم با اشاره به اینکه شهرستان سیرجان دارای ظرفیت‌های خوبی در حوزه‌های میراث‌فرهنگی و گردشگری است، گفت: مردم و مسئولان این شهرستان از سرمایه‌های قابل اتکا برای توسعه صنعت گردشگری هستند که می‌توانند این اداره کل را برای رسیدن به اهداف مورد نظر یاری کنند.
فریدون فعالی افزود: گلیم‌شیریکی‌پیچ به عنوان یکی از داشته‌های فرهنگی و اقتصادی این شهرستان موجب شده تا انتظارت وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از مسئولان اجرایی این شهر افزایش یابد.
وی بیان کرد: برای حضور وزیر میراث‌فرهنگی در شهرستان نیاز به برنامه‌ریزی بیشتری داریم به‌طوریکه در کنار اتمام فعالیت‌های حوزه صنایع‌دستی باید فعالیت‌های حوزه میراث‌فرهنگی و گردشگری نیز به مرحله عمل رسیده باشد.
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی  کرمان با اشاره به حضور سفیران کشورهای مختلف دنیا در شهرستان سیرجان تاکید کرد: با توجه به ظرفیت‌های گردشگری و صنایع‌دستی این شهرستان می‌توان زمینه حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی را نیز فراهم کرد.
وی ادامه داد: یکی از شاخص‌های حوزه گردشگری توانمندی محیط است که باید با توانمندسازی پیرامون بناهای تاریخی به جذب گردشگران و ماندگاری آنها در این شهرستان کمک بیشتری کرد.
فعالی به اشاره به اینکه اعتبارات اداره کل میراث‌فرهنگی استان کرمان برای مرمت و بازسازی بناهای تاریخی محدود است، تاکید کرد: خوشبختانه در سال‌های گذشته با همکاری شرکت‌های معدنی و صنعتی تعدادی از بناهای تاریخی این شهرستان مرمت و تغییر کاربری پیدا کرد.
وی تصریح کرد: شهرستان سیرجان، خاستگاه گلیم و کرمان، خاستگاه مس است ولی متاسفانه زنجیره ارزش این دو صنایع‌دستی دچار نقص است،

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی  استان کرمان بیان کرد: برای تکمیل این زنجیره ارزش نیازمند همکاری سرمایه‌گذاران علاقمند هستیم و این اداره‌کل در این مسیر از آنها حمایت خواهد کرد.
وی گفت: در موزه زنده گلیم و دست‌بافته‌های روستایی و عشایری علاوه بر نمایش و فروش دستبافته‌های محلی این شهرستان، تولید زنده صنایع‌دستی و آموزش هنرهای‌سنتی به هنرجویان را خواهیم داشت.
فعالی با اشاره به اینکه این موزه در ساختمانی با زیربنایی به مساحت ۶۲۰ مترمربع در ۲ طبقه راه اندازی شده است، افزود: در جنب موزه مذکور سیاه چادر عشایری و فضایی برای استراحت گردشگران نیز ایجاد شده است.

شهرستان سیرجان در فاصله ۱۸۵ کیلومتری غرب مرکز استان قرار دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها