۱۹ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۳۰
کد خبرنگار: 1226
کد خبر: 84221362
۰ نفر

برچسب‌ها

بجنورد نفس تازه کرد

بجنورد- ایرنا- کارشناس پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی گفت: فعالیت سامانه بارشی در استان و وزش باد سبب شد تا شاخص کیفیت هوای بجنورد مرکز استان امروز - یکشنبه - پاک گزارش شود.

جواد عمارلو روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: شاخص کیفیت هوا در شهر بجنورد برای چند روز متوالی ناسالم برای تمام گروهها و یا گروه های حساس بود اما از روز شنبه با وزش باد و بارش باران، به چرخه سلامت بازگشته است.  

وی با بیان اینکه دیروز شاخص کیفیت هوای بجنورد ۷۶ و در وضعیت سالم گزارش شد، اظهار داشت: امروز شاخص کیفیت هوا در بجنورد بهبود یافته و به وضعیت پاک رسیده است.

عمارلو گفت: علت اصلی کاهش کیفیت هوا در شهر بجنورد، گرد و غبار است و در روزهای گذشته پدیده وارونگی دمایی و پایداری هوا سبب افزایش غلظت آلاینده ها شده و کیفیت هوا برای چند روز در مدار ناسالم قرار داشت.  

کارشناس پایش اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی با بیان اینکه شاخص کیفیت هوا در برخی ساعات حتی به رقم کم سابقه ۳۱۶ رسیده بود، گفت: در صورت پایدار شدن هوا، کاهش مجدد کیفیت هوای مرکز استان محتمل است.  

در شاخص سنجش هوا به وضعیت صفر تا ۵۰ پی پی ام، هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای تمام گروه های سنی، ۲۰۱ تا ۳۰۰ خیلی ناسالم و بیش از ۳۰۰ خطرناک و بحرانی اطلاق می شود.

کارشناسان می گویند گرد و غبار، علت مهم آلودگی هوای بجنورد است زیرا گرداگرد شهر بجنورد عرصه فعالیت سنگ شکن ها، کارخانه آسفالت و دیگر واحدهای آلاینده است.

با توجه به کاسه ای بودن شهر بجنورد، در صورت بروز مشکل در آلودگی هوا، رفع آن مشکل است، از این رو باید اقدامات پیشگیرانه، مورد توجه باشد.

آلودگی هوای خراسان شمالی تنها در یک نقطه از بجنورد قابل سنجش و اندازه گیری است و تنها ایستگاه سنجش آلودگی هوای استان در جوار اداره کل حفاظت محیط زیست مستقر است.  

شهر ۲۲۰ هزار نفری بجنورد، مرکز استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور واقع است.   

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها