مطابق علوم روز به تولید علم و معرفت بر اساس قرآن بپردازیم

تهران- ایرنا- اندیشمندان شیعه و سنی با تاکید بر لزوم تصحیح نگاه‌های غلط در حوزه ادیان، اعلام کردند باید مطابق با علوم روز به تولید علم و معرفت بر اساس قرآن و سنت بشر بپردازیم.

به گزارش عصر یکشنبه خبرنگار فرهنگی ایرنا، همایش ظرفیت امت اسلام در گام دوم انقلاب اسلامی، به همت سازمان تبلیغات اسلامی و با حضور جمعی از علمای برجسته اهل سنت کشور در هتل انقلاب تهران برگزار شد.

دبیر مجمع مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا، بابیان اینکه امروز ادیان از مدیریت جهان کنار گذاشته شدند و سکولاریزم قالب شده است گفت: اسلام در دوره‌های مختلف تاریخی صاحب تمدن بوده و بایدها، نبایدها و ارزش‌های دینی در مدیریت زندگی انسان نقش داشته است اما بانفوذ اندیشه سکولاریزم، نگاه دینی از حوزه زندگی خارج شد و عرفان‌های کاذب رواج پیدا کردند.

حیدر همتی، با تأکید بر توجه به تولید علوم اسلامی – انسانی یادآور شد: توجه به تولید علوم اسلامی – انسانی مسئله فرامذهبی است و این موضوع موجب وحدت در حوزه دین خواهد شد.

وی تصریح کرد: باید گذشته تاریخی خودمان را حفظ کنیم و مطابق با علوم روز به تولید علم و معرفت بر اساس قرآن و سنت بشر بپردازیم اما این امر نیازمند به یک روش و سیستم خاص است که باید آن را به‌دست آوریم اما باید گفت که از درون نظام معرفتی دینی به نظام‌های روانشناسی، سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و... می توان دست پیدا کرد.

دبیر مجمع مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا بابیان اینکه ما باید به دنبال تولید علوم اسلامی- انسانی باشیم و این امر باید به اولویت ما تبدیل شود اظهار داشت: نه غرب‌گرایی و نه گذشته‌گرایی محض نمی‌تواند جهان را مدیریت کند این در حالی است که انقلاب اسلامی موجب ورود عقلانیت در مدیریت سیاسی – اجتماعی با توسل به کتاب سنت شد.

دبیر اتحادیه بین المللی امت واحده نیز در این همایش گفت: امیدوارم نتایج این همایش و نشست‌ها، فتح البابی در باره گفتگوهای بعدی در خصوص ادیان باشد این درحالی است که افزایش ظرفیت‌های اهل تسنن در حوزه‌های علمیه می‌تواند در افزایش نگاه طلاب اهل تسنن به دین موثر باشد.

علیرضا کمیلی افزود: برخی از جریانهای مختلف اهل سنت که در فضاهای مجازی و حتی خارج از کشور وجود دارند به دور از واقعیت هستند و این حضور کاذب نشان می‌دهد که علمای اهل تسنن و کسانی که صاحب علم و تحلیل هستند وارد حوزه نگارش در حوزه ادیان نشدند. این درحالی است که این عزیزان باید برای تصحیح نگاه‌های غلط در حوزه ادیان وارد میدان شوند.

به گفته وی وقتی علما و فضلای اهل تسنن وارد حوزه نگارش دین نمی‌شوند؛ بی شک، دیگران آنان را روایت می‌کنند، شما علمای اهل تسنن باید آنقدر تالیفات دقیق علمی داشته باشید که جریان‌های انحرافی نتوانند مطالب خودشان را تحمیل کنند.

کمیلی در پایان اظهار داشت: باید ارتباطات بین عُقلا و فضلای اهل سنت توسعه یابد و مناطق اهل سنت دارای نشریه‌هایی تخصصی درحوزه های مختلف و حوزه‌های دینی باشند به گونه‌ای که مسائلی دینی به قلم خود این عزیزان نوشته شود.

امامان جماعت اهل تسنن بهترین گزینه برای احیا مساجد محله خود هستند

بر اساس اعلام روابط عمومی سازمان تبلیغات اسلامی، در بخش دیگری از این همایش، حجت‌الاسلام اخوان صباغ رئیس سازمان دارالقرآن کریم و حجت‌الاسلام حمید رفیعی مدیرکل قرارگاه تحول اجتماعی مسجد محور، با جمعی از علمای و فرهیختگان برجسته اهل سنت کشور در سازمان دارالقرآن کریم دیدار کردند.

مدیرکل قرارگاه تحول اجتماعی مسجد محور، با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری در مورد تشکیل جامعه اسلامی اظهار داشت: در جامعه اسلامی که رهبری به آن اشاره می‌کنند مردم، در اداره کشور و پیشرفت آن نقش اساسی بر عهده‌دارند و دارای آرمان‌ها و اهداف اسلامی هستند که باید تلاش کنیم تا به این آرمان‌ها دست پیدا کنیم.

حجت‌الاسلام رفیعی، با تأکید بر لزوم بهره‌مندی از سیره پیامبر اسلام برای تشکیل جامعه اسلامی یادآور شد: اولین اتفاقی که در دوران رسول اکرم (ص) برای شکل‌گیری جامعه اسلامی رخ داد تشکیل مسجد بود و به همین دلیل حضور مؤمنین در مساجد بود که حیات آنان شکل گرفت.

وی با یادآوری بیانات مقام معظم رهبری در مورد ویژگی‌های مساجد گفت: معظم له مساجد را مرکز جنبش و حرکت‌های اسلامی، پایگاه فعالیت‌های اجتماعی، هسته مقاومت فرهنگی، مرکز سیاست و عامل پیروزی انقلاب اسلامی، می‌دانستند.

او بابیان اینکه پیامبر اسلام (ص) هنگامی‌که مساجد را راه‌اندازی کردند خودشان هم هدایت‌گری آن را بر عهده داشتند اضافه کرد: باید نسبت درباره تشریح نقش مساجد و کارکرد آن اهتمام ویژه‌ای داشته باشیم و امامان مساجد باید برای حل مسائل و مشکلات مهم جامعه، از درون مساجد برنامه‌ریزی را آغاز کنند.

مدیرکل قرارگاه تحول اجتماعی مسجد محور با اشاره به نقش علمای اهل تسنن گفت: باید مردم، مساجد را به‌عنوان یک پناهگاه مطمئن به رسمیت بشناسند و هر امام جماعت و عالِم دینی اهل تسنن نیز با اتکا به نسخه‌های مختص به منطقه خویش و منطبق بر یک الگوی واحد دینی، مساجد اهل سنت محله و منطقه خود را احیا کنند.

رئیس سازمان دارالقرآن الکریم نیز در این نشست اظهار داشت: سازمان دارالقرآن الکریم در سال ۱۳۶۱ و به‌فرمان حضرت امام (ره) تأسیس شد و اولین مأموریت آن نیز نظارت بر چاپ و نشر قرآن در جمهوری اسلامی بود.
حجت‌الاسلام صباغ، گفت که بیشترین تعداد نشر کتاب در کشور، مختص به قرآن کریم است و سالانه بیش از ۱۰ درصد از نشر کشور را شامل می‌شود.

به گفته رئیس سازمان دارالقرآن الکریم؛ تاکنون ۶۰ هزار معلم قرآن در دوره‌های استاندارد سازمان دارالقرآن کریم آموزش دیدند و بیش از ۸ هزار مدرک حفظ قرآن نیز طی ۱۵ دوره به حافظان قرآن اهداشده است.

توسعه فضاهای قرآنی با حضور حجت الاسلام قمی در سازمان تبلیغات اسلامی

حجت‌الاسلام مهدی اخوان صباغ، بابیان اینکه ۱۴ هزار خانه قرآن و موسسه قرآنی در کشور فعال شدند که بخشی از آن متعلق به اهل سنت است گفت: از زمان ریاست حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمد قمی بر سازمان تبلیغات اسلامی، شاهد توسعه فضاهای قرآنی در کشور بودیم و در فضای تقویت حرکت‌های قرآنی کشور، فعالیت‌های تربیتی و آموزشی خوبی انجام‌شده است.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر تربیت ۱۰ میلیون حافظ قرآن در کشور؛ این امر را نیازمند به عزم ملی دانست و اظهار داشت: مؤسسات زیادی درزمینهٔ قرآن در کشور فعال هستند و ما هم برای اهدای مدرک حفظ عمومی قرآن نیز در کنارشان خواهیم بود.

اخوان صباغ یادآور شد: طبق آخرین آمار، ۹۸ درصد از مردم ایران اعم از شیعه و سنی به تقدس قرآن اعتقاددارند اما فقط ۱۰ درصد از مردم روزی یک صفحه قرآن می‌خوانند. درحالی‌که اگر مردم بدانند قرآن چه اثراتی در زندگی‌شان دارد حتماً اهتمام بیشتری به قرآن خواهند داشت.

در پایان نیز؛ علمای اهل تسنن به ارائه نقطه نظرات و دیدگاه‌های خویش نسبت به ظرفیت‌های قرآنی در کشور و مناطق اهل سنت پرداختند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =

سرخط اخبار فرهنگ