واکنش کانادا به حمله نتانیاهو به دادگاه کیفری بین المللی

تهران- ایرنا- کانادا در واکنش به حملات بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به دیوان کیفری بین المللی به علت رسیدگی این دادگاه به جنایت جنگی تل آویو، حمایت خود را از دادگاه لاهه اعلام کرد.

مارک گارنو وزیر خارجه کانادا درحالی که نتانیاهو نسبت به شروع تحقیقات جنایات جنگی تل آویو علیه فلسطینی ها به دادگاه لاهه انتقاد کرده، با انتشار بیانیه ای در صفحه توئیتر خود تاکید کرد که کانادا به حمایت از دیوان کیفری بین المللی و وظیفه مهم آنها ادامه می دهد.

نتانیاهو روز جمعه با خشم از رای صادره این دادگاه برای رسیدگی قضایی به پرونده اراضی اشغالی فلسطین در مرزهای ۱۹۶۷، گفت: دیوان کیفری بین‌المللی بار دیگر ثابت کرد که یک طرف سیاسی و نه یک نهاد قضایی است.

وی همچنین این اقدام را یهودستیزی محض خواند.

وزیر خارجه کانادا در این بیانیه آورد که کانادا قاطع متعهد به راه حل دو دولتی برای فلسطینی ها و اسرائیلی ها است و تا زمان موفقیت چنین مذاکراتی موضع کانادا ثابت می ماند.

براساس رای دادگاه لاهه، اراضی اشغالی ۱۹۶۷ فلسطین شامل کرانه باختری از جمله قدس شرقی و همچنین نوار غزه می‌شود. این رأی بعد از آن صادر می‌شود که فلسطینیان بارها از جنایت صهیونیست‌ها شکایت کرده و خواستار رسیدگی به گزارش‌های ثبت شده و برقراری عدالت در پرونده قربانیان جرایم صهیونیست‌ها شده‌اند.

بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت، مرزهای ۱۹۶۷، به عنوان مرز فلسطین به شمار می‌رود و شهرک سازی یا فعالیت رژیم صهیونیستی در این زمین‌ها نامشروع و غیرقانونی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha