موضع صریح رهبرمعظم انقلاب درباره لغو تحریم‌ها در پیشانی رسانه‌های عربی

تهران - ایرنا - بیانات امروز حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی بویژه تاکید ایشان بر اولویت لغو تحریم ها قبل از بازگشت ایران به تعهدات خود در برجام در بسیاری از رسانه های عربی بازتاب گسترده داشت.

به گزارش ایرنا، شبکه الجزیره قطر گزارش داد که آیت الله علی خامنه ای رهبر عالی ایران تاکید کرد که کشورش قبل از لغو کامل تحریم های اقتصادی به توافق هسته ای باز نخواهد گشت.

الجزیره افزود: وی روز یکشنبه گفت که آمریکا اگر می‌خواهد تهران اقدامات هسته ای خود را کاهش دهد، واشنگتن باید همه تحریم ها علیه ایران را لغو کند.

الجزیره با اشاره به اینکه اظهارات آیت الله خامنه ای در صفحه شخصی اش در توئیتر منتشر شده است به نقل از رهبر معظم انقلاب اضافه کرد : ایران به تمام تعهدات خود در توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ عمل کرده است اما آمریکا و سه کشور اروپایی به تعهدات خود عمل نکردند... اگر آنها می خواهند ایران به تعهدات خود بازگردد، ابتدا آمریکا باید همه تحریم ها را لغو کند.

این شبکه خبری قطری ادامه داد: آیت الله خامنه ای گفته است که اگر اطمینان حاصل کنیم که همه تحریم ها برداشته شده است، پس از انطباق کامل، باز خواهیم گشت.

شبکه الحدث عربستان نیز به نقل از   آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب گزارش داد که تا زمانی که آمریکا تحریم ها را لغو نکند، ایران از اقدامات هسته ای خود عقب نشینی نخواهد کرد. 

این شبکه سعودی اضافه کرد: [ آیت الله ] خامنه ای در اظهاراتی که از تلویزیون ایران پخش شد در جمع فرماندهان نیروی هوایی کشورش گفت که ایران به تمام تعهدات خود در توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ عمل کرده است اما آمریکا و سه کشور اروپایی به تعهدات خود عمل نکردند ... اگر آنها می خواهند ایران به تعهدات خود بازگردد، ابتدا آمریکا باید همه تحریم ها را لغو کند. 

الحدث افزود: این اولین سخنرانی رهبر ایران پس از تحلیف «جو بایدن» خطاب به مقامات آمریکایی بود که اعلام کرده اند می خواهند به توافق هسته ای بازگردند. 

بر اساس این گزارش، [ آیت الله ] خامنه ای گفت: اگر آنها می خواهند ایران به تعهدات خود برگردد، ابتدا آمریکا باید تمام تحریم ها را در عمل لغو کند و سپس ما درباره آن تحقیق می کنیم و چنانچه ببینیم آیا این تحریم‌ها به درستی برداشته شده است سپس به تعهدات خود از خواهیم گشت. 

الحدث اضافه کرد: «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری پیشین آمریکا در سال ۲۰۱۸ به طور یک جانبه از توافق هسته ای با ایران خارج شد.

اما بایدن گفت که به دنبال احیای این توافق هسته ای خواهد بود، وی اصرار داشت که ایران ابتدا باید اقدامات هسته ای خود که باعث ایجاد تضاد بین دو کشور می شود، کنار بگذارد.

این شبکه عربستان سعودی اضافه کرد: در همین حال [ آیت الله ] خامنه ای گفت که این سیاست برگشت ناپذیر ایران است و همه مقامات کشور در این باره اتفاق نظر دارند و هیچ کس عقب نشینی نخواهد کرد.

الحدث در ادامه افزود: یک مقام دولت آمریکا در گفت و گو با شبکه « سی ان ان »  ( CNN ) تایید کرد که نگرانی دولت « جو بایدن »  رئیس جمهور آمریکا به دلیل اینکه فعالیت های غنی سازی ایران می تواند مانع دستیابی توافق هسته ای جدید شود، افزایش یافته است .

این مقام آمریکایی گفت که دولت بایدن در حال تلاش برای دستیابی به توافق داخلی در خصوص نحوه برخورد آمریکا با پرونده هسته ای ایران است.

این شبکه تلویزیونی عربستان سعودی افزود: در زمانی که همه نگاهها به دولت جدید آمریکا که آماده بازگشت به توافق هسته ای با ایران شده است، محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران از واشنگتن خواست برای بازگشت به توافق هسته ای عجله کند زیرا چنانچه تحریم های واشنگتن علیه ایران تا ۲۱ فوریه کاهش نیابد، دولت ملزم به اجرای قانون تصویب شده توسط پارلمان ایران است که دولت را موظف می کند، مواضع هسته ای خود را سخت تر کند.

همچنین پایگاه اطلاع رسانی « الخلیج الجدید » با بازتاب سخنان رهبر معظم انقلاب در جمع فرماندهان نیروی هوایی در خصوص بازگشت آمریکا به برجام نوشت: [ آیت الله ] خامنه ای رهبر ایران روز یکشنبه تاکید کرد که اگر آمریکا می خواهد تهران از اقدامات هسته ای خود را کاهش دهد، آمریکا باید همه تحریم ها را لغو کند.

این پایگاه اطلاع رسانی اضافه کرد: آیت الله خامنه ای در صفحه شخصی خود در توئیتر گفت که ایران به تمام تعهدات خود در توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ عمل کرده است اما آمریکا و سه کشور اروپایی به تعهدات خود عمل نکردند ... اگر آنها می خواهند ایران به تعهدات خود برگردد، اولا" آمریکا باید همه تحریم ها را لغو کند. 

این گزارش افزود: وی تاکید کرد که لغو تحریمهای آمریکا شرطی است که به ایران اجازه می دهد به تعهدات خود در توافق هسته ای بازگردد.

آیت الله خامنه ای توضیح داد که این سیاست تعیین شده جمهوری اسلامی است که همه مقامات کشور در آن اجماع دارند و ما از این سیاست عقب نخواهیم نشست.

شبکه المسیره یمن نیز گزارش داد که آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب اسلامی ایران روز یکشنبه تاکید کرد که ایران به تمام تعهدات خود در قبال توافق هسته ای عمل کرده است اما آمریکا و سه کشور اروپایی به تعهدات خود عمل نکردند و به همین دلیل ایران حق تحمیل شرایط را دارد. 

این شبکه یمنی اضافه کرد: آیت الله خامنه ای در جمع فرماندهان، کارکنان و خلبانان نیروی هوایی ارتش ایران اظهار داشت که اگر [ آمریکایی ها ] همه تحریم ها را بصورت عملی بردارند ما به تعهدات خود در توافق هسته ای باز خواهیم گشت. 

بر اساس این گزارش، وی افزود که ایران حق دارد تحمیل شروط در توافق هسته ای را دارد زیرا همه تعهدات خود را انجام داده است اما آمریکایی ها و سه کشور اروپایی نقض عهد کردند. اگر برای ما محقق شود که آمریکا همه تحریم ها را به صورت عملی و ملموس لغو کرده است به اجرای تعهدات خود باز خواهیم گشت. 

رهبر انقلاب اسلامی ایران تاکید کرد که این سیاست نهایی ایران در خصوص توافق هسته ای است و از آن عقب نشینی نخواهیم کرد.

شبکه « روسیه الیوم » نیز به نقل از آیت الله خامنه ای اضافه کرد که  یکی از آن احمق های درجه یک، اکنون به زباله دان تاریخ رفته و با رسوایی زیاد از کاخ سفید اخراج شده است. 

آیت الله خامنه ای افزود: یکی از آن احمق های درجه یک، ۲ سال پیش گفت که ما ژانویه ۲۰۱۹ در تهران جشن خواهیم گرفت، اکنون همین شخص به زباله دان تاریخ رفته و با رسوایی زیاد از کاخ سفید اخراج شده است اما جمهوری اسلامی ایران با افتخار ایستاده است. ( اشاره او به « جان بولتون » مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید و « دونالد ترامپ » رئیس جمهور سابق آمریکا است). 

از سوی دیگر، آیت الله خامنه ای تهدیدهای اخیر رژیم اسرائیل را از مزخرفات ناشی از نگرانی این رژیم و ترس آن از سقوط آمریکا در سطح داخلی و بین المللی توصیف کرد. 

همچنین پایگاه اطلاع رسانی « رای الیوم » به نقل از تلویزیون ایران گزارش داد که آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب روز یکشنبه گفت که تصمیم نهایی و برگشت ناپذیر تهران این است که تا زمانی که واشنگتن تحریم های خود را لغو نکند به توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ باز نخواهد گشت.

توافق نامه ای که تهران با شش قدرت بزرگ در ازای تخفیف تحریم های آمریکا و سایر تحریم ها امضا کرد و متعهد شد که فعالیت های غنی سازی اورانیوم که در تولید سلاح های هسته ای کابرد دارد را کاهش دهد. 

با این حال، « دونالد ترامپ » رئیس جمهور سابق آمریکا در سال ۲۰۱۸این توافق را یک مزیت برای تهران دانست و از آن خارج شد و دوباره تحریم های فلج کننده ای را علیه اقتصاد ایران اعمال کرد.

تلویزیون ایران به نقل از آیت الله خامنه ای در دیدار با فرماندهان نیروی هوایی گفت: ایران به تمام تعهدات خود در توافق نامه هسته ای عمل کرده است اما آمریکا و سه کشور اروپایی به تعهدات خود عمل نکردند ... اگر آنها می خواهند ایران به تعهدات خود برگردد ، آمریکا باید  باید عملا همه تحریم ها را لغو کند.  

بر اساس این گزارش، وی افزود: چنانچه اطمینان حاصل کنیم که همه تحریم ها واقعاً برداشته شده اند به تعهد کامل خود باز خواهیم گشت. این یک تصمیم نهایی و برگشت ناپذیر است که همه مقامات ایران بر آن توافق دارند.  

رای الیوم اضافه کرد که ایران بارها گفته است که در صورت لغو تحریم های آمریکا می تواند به سرعت برنامه های غنی سازی خود را کاهش دهد اما هرگونه گفت و گو درباره برنامه موشک بالستیک و عقب نشینی از نقش خود در خاورمیانه را منتفی دانسته است. 

سایر رسانه های عرب زبان در سطح منطقه و جهان از جمله الیوم السابع مصر، میدل ایست و بخش عربی « دویچه وله » آلمان سخنان امروز رهبر معظم انقلاب در جمع فرماندهان نیروی هوایی را بازتاب دادند. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =

سرخط اخبار جهان