نامزدهای دریافت جایزه کتاب ماه و سال کانون پرورش فکری معرفی شد

تهران- ایرنا- چهارده اثر به عنوان نامزدهای راه‌یافته به مرحله‌ نهایی جایزه کتاب ماه، فصل پاییز ۱۳۹۹ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان معرفی شد.

به گزارش روز یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، کمیته‌های تخصصی شعر و داستان کودک و نوجوان ۱۴ عنوان کتاب را شامل دو عنوان کتاب شعر کودک، چهار عنوان شعر نوجوان، شش عنوان داستان کودک و دو عنوان داستان نوجوان را به عنوان نامزدهای فصل پاییز جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان تشخیص دادند.
 از میان ۲۱۶ عنوان کتاب رسیده به دبیرخانه جایزه کتاب ماه و سال کودک و نوجوان تا پایان فصل پاییز، ۱۸۱ عنوان کتابِ شعر، داستان و نمایش‌نامه به مرحله پایانی جایزه‌ی کتاب این فصل راه پیدا کردند.
در  مهر سال ۱۳۹۹، ۱۱۲ عنوان کتاب، در آبان ۸۴ و در آذر ۲۰ عنوان کتاب از ۲۹ ناشر مورد بررسی قرار گرفت و در بخش شعر کودک دو کتاب خدای چین و ماچین، از سروده‌های لیلا خیامی با تصویرگری سعیده نصرتی‌فرد و کتاب گوشه‌ای از کار خدا سروده سعیده موسوی‌زاده با تصویرگری سیده‌زهرا نبئی هر دو از انتشارات به‌نشر و در بخش شعر نوجوان چهار کتاب از انتشارات گویا با عنوان‌های پروانه‌ پنهان، سروده مهدی مردانی، درخت پیراهنش را به باد خواهد داد سروده انسیه موسویان، صدای پنجره می‌آید، سروده مهدی مرادی و شانه‌ دورترین مترسک جهان، سروده حسین تولائی به عنوان نامزدهای دریافت جایزه در این رویداد فرهنگی شناخته شد.
داوران این رویداد، در بخش داستان کودک، کتاب الینا در عروسی به صرف خارش، نوشته مژگان کلهر با تصویرگری سارا طبیب‌زاده از انتشارات افق و ۵ اثر انتشارات علمی فرهنگی(پرنده آبی) با عنوان‌های بارلی بادکنک فروش و ژنرال‌های کوتوله، نوشته سیدنوید سیدعلی‌اکبر با تصویرگری نرجس محمدی،  حوض کوچک، قایق کوچک، نوشته احمدرضا احمدی با تصویرگری سمانه صلواتی، شب تاب شب نَتاب، نوشته زهرا شاهی با تصویرگری علی مفاخری، قارینا قونی، نوشته زهرا موسوی با تصویرگری غزاله بیگدلو و یک عکس دوتایی، نوشته هدا حدادی با تصویرگری حمیده خسرویان را به عنوان نامزدهای دریافت جایزه معرفی کردند.
همچنین در بخش داستان نوجوان نیز دو کتاب ققنوس همین جاست، نوشته فاطمه سرمشقی از انتشارات پیدایش و ماجراهای دوتا بچه چلمن در یک تابستان خیلی معمولی، نوشته سولماز خواجه‌وند از انتشارات علمی فرهنگی(پرنده آبی) به عنوان نامزدهای دریافت جایزه فصل پاییز ۱۳۹۹ کتاب ماه و سال کودک و نوجوان کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان معرفی شد.             
اعضای هیأت داوران فصل پاییز را عبدالمجید نجفی به عنوان داور بخش «داستان نوجوان»، سرور کتبی داور بخش «داستان کودک»، شکوه قاسم‌نیا داور بخش «شعر کودک»، بیوک ملکی داور بخش «شعر نوجوان» و فرهاد مینایی داور بخش «مروّج کتاب» تشکیل می‌دهند.
کتاب‌های رسیده به دبیرخانه جایزه کتاب ماه و سال پس از بررسی از سوی کارشناسان اولیه در اختیار کارگروه‌های تخصصی با حضور شاعران و نویسندگان برجسته حوزه کودک و نوجوان قرار می‌گیرد و کتاب‌هایی که شایسته دریافت جایزه تشخیص داده شود به بخش داوری راه پیدا کرده و از سوی دو شاعر، دو نویسنده و یک مروّج کتاب در هر فصل داوری می‌شود.

عضویت بیش از ۲هزار هنرجو در انجمن هنرهای نمایشی کانون

دبیر انجمن هنرهای نمایشی کانون پرورش فکری، گفت: انجمن هنرهای نمایشی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با حضور مربیان و نمایندگان این انجمن و با عضویت ۲هزار و ۱۰۰ نفر از اعضای نوجوان کانون، شاهد حرکت روبه‌رشدی در عرصه هنرهای نمایشی است.

امیر مشهدی‌عباس، افزود: انجمن‌های تخصصی نوجوان که از سوی معاونت فرهنگی کانون راه‌اندازی شده با هدف جذب و پرورش نوجوانان مستعد فعالیت می‌کنند.

وی یادآور شد: انجمن هنرهای نمایشی کانون در حوزه نمایش صحنه‌ای، نمایش تئاتر عروسکی، تئاتر خلاق و عروسک‌های غول‌پیکر با هدف شناخت، رشد و پرورش نوجوانان مستعد و حمایت از تولیدات در سال ۱۳۹۸ تاسیس شد؛ که در طول یک سال گذشته فعالیت‌های گوناگونی در حوزه نمایش داشته است.
مشهدی عباس افزود: در حال حاضر انجمن هنرهای نمایشی کانون با حضور ۲هزار و ۱۰۰ عضو نوجوان در کشور و ۳۴۰ مربی فعالیت دارد. این انجمن در دو سال گذشته در ۱۶ استان آموزش حضوری را در سه تا پنج کارگاه با حضور مدرسان این هنر برگزار کرده است.
مشهدی‌عباس گفت: برگزاری یک دوره کارگردانی ویژه نمایندگان انجمن‌های هنرهای نمایشی، نشست تخصصی نمایندگان انجمن‌ها به‌صورت وبینار، برگزاری دوره‌های آموزشی ویژه اسلایدهای برتر جشنواره نمایشی، برگزاری نشست تخصصی نمایندگان انجمن، برگزاری ۳۲۰ کارگاه مجازی در ۳۷ انجمن، اجرای نمایش داستان «پیرمرد و ترب» با عروسک‌های بلند قامت در البرز، جزیره کیش و تهران از جمله فعالیت‌های انجام شده در یک سال گذشته است.
وی اضافه کرد: از دیگر فعالیت‌های این انجمن می‌توان به برگزاری سه دوره ویژه پرورش استعدادهای برگزیده جشنواره هنرهای نمایشی با حضور مدرسانی چون سامی صالحی‌ثابت در زمینه تئاتر صحنه‌ای، علیرضا آقایی در زمینه بازیگری و فرزاد زیدی‌نژاد در زمینه تئاتر کتاب‌خانه‌ای اشاره کرد. حضور بیش از ۱۰ اثر در جشنواره نمایش عروسکی تهران مبارک از دیگر موفقیت‌های انجمن هنرهای نمایشی است.
دبیر انجمن هنرهای نمایشی کانون پرورش فکری گفت: از برنامه‌های در دست اقدام انجمن هنرهای نمایشی کانون می‌توان به دوره آموزشی «۴۵ نکته در مورد نمایش‌نامه برای تئاتر کودک و نوجوان» و اضافه شدن جشنواره‌ی ویژه «عروسک‌های غول‌پیکر» اشاره کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار فرهنگ