نخستین شهید خراسان رضوی در دوران دفاع مقدس از نیروی هوایی بوده است

مشهد- ایرنا- فرمانده پایگاه شکاری خلبان شهید ناصر حبیبی در مشهد گفت: شهید سید جلال توکلی، نخستین شهید دفاع مقدس استان، عضو نیروی هوایی ارتش بود که در ۳۱ شهریور سال ۱۳۵۹ در بوشهر به شهادت رسید.

به گزارش روز یکشنبه بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی، سرتیپ دوم خلبان حمید مصطفوی افزود: شهید سروان سید جلال توکلی سال ۱۳۲۹ در مشهد متولد شد و در سال ۱۳۴۹ به استخدام نیروی هوایی ارتش درآمد.

وی ادامه داد: این شهید بزرگوار که در بخش فنی و رادار پایگاه هوایی شهید یاسینی بوشهر مشغول به فعالیت بود در ۳۱ شهریور ماه ۱۳۵۹ در همان ساعات اولیه بمباران نیروهای متجاوز بعثی و روز نخست آغاز جنگ تحمیلی آسمانی شد و پیکر پاکش در حرم مطهر رضوی به خاک سپرده شد.

فرمانده پایگاه شکاری مشهد که پذیرای مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی بود افزود: به دنبال برگزاری نخستین یادواره شهدای نیروی هوایی با همکاری بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی در مشهد هستیم تا نام و یاد این شهدا در جامعه زنده بماند.

مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی نیز گفت: نام ۵۹ شهید، ۳۸ جانباز و ۲ آزاده از نیروی هوایی در این استان بر بلندای آسمان غیرت و شجاعت ایران اسلامی می‌درخشد.

حجت‌الاسلام حسین معصومی ضمن تبریک ۱۹ بهمن، روز نیروی هوایی به فرماندهان و تیزپروازان این نیرو افزود: در تاریخ نیروی هوایی در دوران دفاع مقدس حماسه‌های بی‌نظیری به وسیله سلاطین آسمان ایران خلق شد که هرگز این حماسه ها در تاریخ تکرار نشد.
وی ادامه داد: نیروی هوایی ارتش ایران در طول هشت سال دفاع مقدس تقریبا هیچ هواپیمای با ارزشی را دریافت نکرد در حالی که عراق جنگنده‌های مدرنی از کشورهای مختلف دریافت نمود اما دشمن هرگز نتوانست در آسمان ایران به برتری هوایی دست پیدا کند.
مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان رضوی گفت: شجاعت خلبانان ایرانی بی‌بدیل است، توکل به خدا، تلاش، غیرتمندی، اخلاص و شجاعت باعث شد نیروی هوایی بر بلندای آسمان ایران پس از گذشت چهار دهه از انقلاب همچنان بدرخشد.
معصومی افزود: این استان ۱۷ هزار و ۲۹۳ شهید، ۴۹ هزار و ۸۱۴ جانباز و سه هزار و ۳۹۷ آزاده تقدیم نظام جمهوری اسلامی ایران کرده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها