درخشش موسیقی فولکلوریک خراسان شمالی  و دیگر اخبار کوتاه

بجنورد- ایرنا- سرپرست معاونت گردشگری خراسان شمالی گفت: جشنواره بین‌المللی فرهنگ اقوام ایران‌زمین به میزبانی گلستان برگزار و گروه آیینی و موسیقی فولکلوریک استان نیز در این جشنواره حضور و موفق به کسب رتبه برتر شد.

به‌گزارش ایرنا به نقل از روابط‌عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان شمالی، ابوالفضل اسماعیلی روز یکشنبه اظهار داشت:چهاردهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگ اقوام ایران‌زمین برای نخستین بار به‌صورت مجازی و در استان گلستان برگزار شد و ۲۰ گروه موسیقی آیینی اقوام در این جشنواره اجرا داشتند.

وی گفت: برنامه‌های این جشنواره به‌ صورت زنده در چهار شب برگزار شد.

موسیقی مقامی خراسان از غنی‌ترین آواها و نواهای ایران است و سازهای قُشمه، دوتار، کمانچه، ویلون، دهل، دف و نی از سازهای دلنشین حماسی، مقامی و مغنی این منطقه محسوب می‌شوند و خراسان شمالی نیز از استان‌های مطرح درزمینهٔ موسیقی مقامی است.

تاکنون موسیقی مقامی و دوتار از این خطه در فهرست یونسکو به ثبت جهانی رسیده و مهارت‌های ساختن و نواختن قُشمه نیز در فهرست میراث ناملموس ملی ثبت شده است.

کشف ۲ کیلوگرم هروئین در شیلنگ آب 

فرمانده انتظامی شهرستان شیروان گفت: ۲ کیلو گرم هروئین که به صورت کاملا حرفه ای در شیلنگ آب جاساز شده بود در عملیات مشترک با پلیس مبارزه با مواد مخدر فاروج کشف شد. 
 سرهنگ محمد روهنا با بیان اینکه ماموران خودروی حامل مواد مخدر در فاروج  شناسایی شد افزود: خودروی حامل مواد مخدر که بدون توجه به دستور ماموران همچنان به مسیر خود ادامه می داد سرانجام در یک عملیات پلیسی مشترک با شهرستان فاروج و پس از اینکه ماموران یک گلوله به لاستیکش شلیک کردند متوقف و متهم نیز دستگیر شد.
 

فوت عابر ۳۰ ساله شیروانی براثر برخورد با پیکان وانت 

فرمانده انتظامی شیروان همچنین از فوت عابر پیاده ۳۰ ساله براثر برخورد یک دستگاه وانت پیکان خبر داد و گفت: این حادثه  در ۲ راهی روستای دوین از توابع شیروان اتفاق افتاد و ماموران به محل اعزام شدند. 

سرهنگ محمد روهنا گفت: در بررسی های به عمل آمده مشخص شد یک دستگاه وانت پیکان با یک عابر پیاده ۳۰ ساله برخورد و پس از آن واژگون شده که راننده خودرو مصدوم و بلافاصله به بیمارستان اعزام شد.
وی  با اشاره به اینکه در این حادثه عابر پیاده بعلت شدت جراحت در دم فوت شده است، گفت: خودرو پیکان وانت جهت سیر مراحل قانونی به پارکینگ منتقل شد.
وی علت این حادثه متشکل از ۲ خطا شامل عدم توجه به جلو راننده خودرو و ورود ناگهانی عابر به سطح جاده اعلام کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها