ظرفیت نیروگاهی کشور در سال‌های پس از انقلاب ۱۲ برابر شد

تهران- ایرنا- وزیر نیرو با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های خوب انجام شده در بخش انرژی الکتریکی کشور، گفت: ظرفیت نیروگاهی در زمان حاضر نسبت به سال‌های پیش از انقلاب رشد ۱۲ برابری داشته است.

به‌گزارش روز یکشنبه ایرنا از وزارت نیرو، «رضا اردکانیان» افزود: عرصه انرژی برای کشوری مثل ایران که منابع سرشاری دارد، عرصه مهم و حائز توجهی است، اما نباید فراموش کرد که در کنار همه این جلوه‌ها به عنوان فرصت، ما همانند همه جوامع جهان مصرف‌کننده انرژی هم هستیم.

وی ادامه‌داد: بنابراین در کنار کار روی این منابع و ایجاد ارزش افزوده از روش‌های مختلف اعم از تبدیل انرژی به کالا، صادرات انرژی و تبدیل آن به اشکال مختلف، اگر متناسب با عرصه تولید روی بخش مصرف توجه و کار نکنیم ممکن است زمانی ببینیم که بزرگترین مصرف کننده این فرصت‌ها خودمان هستیم.

این مقام مسوول ادامه‌داد:‌در این صورت بخش عمده‌ای از انرژی را به شکل خام با بازدهی پایین به میزان بالا مصرف می‌کنیم و آنچه را که باید برای ما تولید ثروت، ایجاد اشتغال و پیوستگی و پیوند با کشورهای همسایه کند، به‌ناچار به عنوان نمونه از زیر زمین بیرون آورده یا در بخش تجدیدپذیرها از نیروی باد و خورشید استفاده، تولید و خودمان مصرف کنیم.

اردکانیان خاطرنشان‌کرد: باید در بخش مدیریت مصرف و تقاضای انرژی هم متناسب با مدیریت تولید و عرضه کار کرد.

وزیر نیرو گفت: در کشور سرمایه‌گذاری خوبی روی انرژی الکتریکی انجام شده است، ۴۲ سال پیش جمعیت ما نزدیک به ۴۰ درصد جمعیت کنونی بود، در حالی که اکنون این میزان ۲.۳ برابر شده اما ظرفیت منصوبه نیروگاهی ۱۲ برابر شده است.

وی اضافه‌کرد:‌ این موضوع حاکی از آن است که متناسب با سرمایه‌گذاری از درآمدهای نفتی برای ساخت نیروگاه‌ها در توسعه علم، دانش و طراحی هم کار شده است و اکنون هم طراحی کرده و می‌سازیم و ظرفیت ۸۵ هزار مگاوات نیروگاه نصب شده در کشور در مقایسه با هفت هزار مگاوات سال ۵۷ حاکی از یک دستاورد بزرگ است.

وزیر نیرو افزود: علاوه بر انرژی‌های متکی به سوخت‌های هیدروکربنی، در بخش تجدیدپذیرها هم ۳۰ هزار مگاوات ظرفیت شناسایی شده برای ساخت نیروگاه‌های بادی داریم.

وی اظهار داشت: در زمینه نیروگاه‌های خورشدی هم در سال‌های اخیر کارهای خوبی شروع شده و اکنون ظرفیت نصب شده در این بخش‌ها نزدیک به ۹۰۰ مگاوات است.

اردکانیان در این باره که سرمایه‌گذاری‌ها در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر به‌صرفه است یا خیر؟ گفت: به‌طور قطع در مدار اولیه‌اش این‌گونه نیست، اما با رشد فناوری‌ها و کاهش قیمت تمام شده صرفه بیشتری خواهد داشت.

وی افزود: همچنین این امکان فراهم شده که سرمایه‌گذاران در بخش تجدیدپذیرها انرژی تولیدی خود را با استفاده از شبکه انتقال موجود در کشور به کشورهای همسایه هم صادر کنند و این می‌تواند از توجیه بالاتری برای سرمایه‌گذاری برخوردار باشد.

وزیر نیرو ادامه‌داد: رشد مصرف انرژی ما در کشور طی ۱۰ سال گذشته حدود ۴.۶ درصد بود؛ در بخش خانگی که بیشتر مصرف متعارف است رشد زیر چهار درصد بوده و در بخش‌های تولیدی کشور اعم از صنعت، کشاوری و معدن بالاتر از این است و نشان از سلامت کار دارد.

وی گفت: فعالیت‌های کشور در عرصه تولید زیاد است که هر سال انرژی بیشتری به بخش‌های مولد کشور عرضه می‌شود، علاوه بر این امکان صادرات هم وجود دارد.

اردکانیان یادآور شد: ۴۰ سال پیش چنین شبکه‌ای وجود نداشت، اما اکنون با همه کشورهای همسایه ارتباط شبکه برق داریم، با برخی هم سنکرون شده‌ایم و برخی هم در دستور کار است.

وی درخصوص پویش #هرهفته_الف_ب_ایران هم گفت: تا پایان این هفته، ۲۲۳ پروژه از ۲۵۰ پروژه بزرگ آب، برق و فاضلاب با سرمایه‌گذاری حدود ۶۴ هزار میلیارد تومان طبق برنامه امسال پویش افتتاح خواهد شد که پروژه‌های این هفته در استان‌های اردبیل و فارس است.

وزیر نیرو این پروژه‌ها را شامل یک نیروگاه ۱۶۰ مگاواتی، سد تنظیمی ملاصدرا، سد تنگه خمار، تصفیه‌خانه فاضلاب در شهر جدید صدرا، تصفیه‌خانه آب شهر فسا و تعدادی نیروگاه خورشیدی برشمرد و افزود: مجموع سرمایه‌گذاری‌های پروژه‌های بزرگی که در دهه فجر امسال به بهره‌برداری رسیده و به بهره‌برداری می‌رسد بیش از هشت هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان است.

به گزارش ایرنا، پیشتر مدیرعامل شرکت تولید نیروی برق حرارتی کشور گفت: سالیانه پنج هزار مگا وات برق باید به ظرفیت کشور اضافه شود که سهم نیروگاه‌های حرارتی سه هزار و۸۰۰ مگاوات است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha