استاندار: ساده ‌انگاری ایلام را با موج جدید کرونا مواجه می‌کند

ایلام - ایرنا - استاندار ایلام با بیان اینکه رعایت اصول بهداشتی و پروتکل ها باید مستمر باشد و اجرای مقطعی آنها نمی تواند اثرگذار باشد، گفت: نباید با عادی‌انگاری و بی‌توجهی به لزوم استمرار رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی شاهد اوج‌گیری موج جدید بیماری ناشی از ویروس کرونا در استان باشیم.

به گزارش ایرنا، قاسم سلیمانی دشتکی روز یکشنبه در پنجاه و ششمین نشست ستاد استانی مبارزه با کرونا اظهار داشت: در حالی که روند شیوع کرونا در استان کاهشی شده و تمامی شهرستان های استان در وضعیت آبی هستند اما بازهم مشکلات زیادی در این خصوص در استان وجود دارد و هرگونه ساده‌انگاری در خصوص شیوع کرونا خطرناک است و باید مراقبت‌ها همچون گذشته تداوم یابد.

وی با تاکید بر نظارت بیش از پیش بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی در استان، افزود: متاسفانه بر اساس بررسی های صورت گرفته رعایت پروتکل های بهداشتی در اکثر حوزه ها نسبت به ماه گذشته(دی ماه) بشدت کاهش یافته است که این می تواند زنگ خطری دوباره برای استان تلقی شود.

استاندار ایلام تصریح کرد: استان های همجوار ما هم اکنون در مرحله ورود به وضعیت هشدار هستند لذا در این خصوص شهرستان های همجوار ما چون ایوان و دره شهر با این استان ها باید در آماده باش کامل باشند و فرمانداران و دستگاه‌های مرتبط باید نظارت‌ها را در این شهرها جدی‌تر اجرایی کنند. 

سلیمانی دشتکی با اشاره به اجرای طرح شهید سلیمانی موسوم به غربالگری محله به محله گفت: در این طرح مبتلایان کرونا، اطرافیان آنها، افراد دارای بیماری زمینه‌ای و کسانی که از طریق سامانه اعلام کرده ند که دارای علائم هستند توسط تیم‌های سیار پزشکی و سفیران سلامت رصد می‌شوند و سعی می‌شود از تردد و رفت آمد این افراد با تامین نیازهای آنها در سطح شهر جلوگیری شود.

وی با تاکید بر اینکه طرح غربالگری باید قوی تر از قبل اجرا شود، اضافه کرد: شهرستان های دهلران و سیروان در اجرای طرح شهید سلیمانی و شناسایی تست بیماریابی مناسب عمل نکرده اند می طلبد این دو شهرستان با جدیت بیشتری در مقوله رعایت پروتکل های بهداشتی وارد عمل شوند.

استاندار ایلام وحدت رویه را در اجرای طرح های کرونایی مهم توصیف کرد و گفت: مبتلایان به بیماری نباید در جمع حضور یابند، بر اساس گزارشات بعمل آمده آمار تست بیمار یابی در شهرستان های ایوان و بدره زیاد است و مطمعنا در این‌ خصوص افراد بیشتری مبتلا هستند، همچنین در سایر شهرستان ها افراد مبتلا وجود دارد که این خیلی خطرناک است و باید در این مقوله به طور جد ورود کرد.

سلیمانی دشتکی با بیان اینکه نباید دچار عادی انگاری شویم، گفت: نباید تصور کرد شرایط عادی شده و دورهمی ها افزایش پیدا کند، اگر دچار عادی انگاری شویم قطعاً با بحران مواجه خواهیم شد لذا از فرمانداران و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی درخواست می شود هشدارهای لازم را به مردم داده و در این زمینه اطلاع رسانی کنند.

وی در ادامه سخنان خود به مدیران برای عدم شرکت در مراسمات هشدار داد و گفت: وقتی مقام معظم رهبری ملاحضات و دستورالعمل های ستاد کرونا را به دقت رعایت می کنند دیگر مسئولان باید این مهم را در دستور جدی کار خود قرار دهند.

استاندار ایلام تاکید کرد: وقتی ما خود مصوب می کنیم که مردم به مراسمات نروند دیگر حق نداریم اول از همه به تصمیماتی که گرفته ایم عمل نکنیم.

سلیمانی دشتکی همچنین درخصوص گردهمایی و همایش های پیش از موعد انتخابات در استان هم گفت: هر فردی که قصد دارد کاندید انتخابات باشد، برای برگزاری هر نشست نیازمند مجوز است، بحث مشارکت بالا در انتخابات برایمان حائز اهمیت است و البته رعایت پروتکل های بهداشتی نیز مهم است.

وی خواستار نظارت بیشتر دانشگاه علوم پزشکی استان در خصوص رعایت دستورالعمل های ستاد کرونا در مطب ها شد و افزود: دانشگاه علوم پزشکی در صف مقدم مقابله با کرونا است و در رعایت پروتکل ها هم بایست پیشگام و الگو باشد.

استاندار ایلام در ادامه خواستار تشدید در رعایت دستورالعمل ها و پروتکل‌های بهداشتی در سطح ادارات و جامعه شد و گفت: رعایت پروتکل های بهداشتی به ویژه استفاده از ماسک به طرز معناداری کاهش پیدا کرده است و قرارگاه عملیاتی کرونا بایست با جدبت نسبت به این موضوع ورود کند.

سلیمانی دشتکی در خصوص برگزاری نمایشگاه ها نیز افزود: برپایی نمایشگاه ها در استان را ممنوع کرده ایم و دستگاه های مربوطه بایست نسبت به این مهم توجه ویژه داشته باشند.

وی در ادامه از روند توزیع برخی اقلام و کالا و تشکیل صف و ازدحام جمعیت به شدت انتقاد کرد و گفت: دستگاه های متولی چون صنعت و معدن، تعزیرات حکومتی با قاطعیت ورود کنند و در این روزها که مردم مشکل دارند و تراکم جمعیت و صف نباید باشد چراکه تداوم این کار برای تشدید کرونا خطرناک است.

استاندار ایلام همچنین خواستار تشدید کنترل بر روند بیماری کرونا در مرز مهران شد و یادآور شد: اینجا لازم است که در مهران یک نقاهتکاه برای قرنطینه بیماران پیش بینی و ایجاد شود.

سلیمانی دشتکی نقش رسانه‌های جمعی استان را در اطلاع‌رسانی تهدیدها و آسیب‌های ویروس کرونا در ابعاد مختلف را بی‌بدیل توصیف کرد و گفت: رسانه ها می توانند با تولید محتوا در اقناع افکار عمومی برای مجاب کردن مردم در اجرای دستورالعمل نقش آفرینی حائز اهمیتی داشته باشند

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha