۱۹ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۱۲
کد خبرنگار: 3087
کد خبر: 84221046
T T
۰ نفر

برچسب‌ها

سودان نسبت به آبگیری سد النهضه توسط اتیوپی هشدار داد

تهران- ایرنا- سودان هشدار داد که برنامه اتیوپی برای شروع مرحله دوم آب گیری سد النهضه (رنسانس) تهدید مستقیم امنیت ملی این کشور است.

به گزارش امروز (یکشنبه) خبرگزاری فرانسه آدیس آبابا در ماه ژوئیه اعلام کرد که به هدف خود برای پر کردن سد در اولین سال آن رسیده است و این کار را بدون اینکه منتظر توافق با خارطوم و قاهره در مورد این موضوع بحث برانگیز باشد، ادامه می دهد.

بر همین اساس «یاسر عباس» وزیر منابع آبی سودان به این خبرگزاری گفت: اگر دومین آبگیری سد رنسانس در ژوئیه سال آینده به پایان برسد این تهدید مستقیم برای امنیت ملی ما است.

وی افزود: این موضوع نیمی از جمعیت ساکن در سودان مرکزی را از نظر آبیاری پروژه های کشاورزی و تولید برق از سدهای «رصیرص» و «مروی» تهدید خواهد کرد.

عباس گفت: در صورت عدم توافق الزام آور در مورد مقدار آب جاری از سد رنسانس و تبادل اطلاعات روزانه  بهره برداری از سد رصیرص غیرممکن خواهد بود.

وی افزود: در صورت عدم توافق سد مروی ۳۰ درصد از انرژی الکتریکی تولید شده خود را از دست خواهد داد که بر ایستگاه های آب آشامیدنی تأثیر منفی می گذارد.

اتیوپی در مرحله نخست، آب‌گیری این سد را به حجم ۴.۹ میلیارد متر مکعب به اتمام رساند.

سودان، مصر و اتیوپی نزدیک به یک دهه است که در مورد مدیریت و پر کردن مخزن سد رنسانس که آدیس آبابا بر رود نیل می سازد در حال مذاکره هستند اما تاکنون توافقی بین طرفین حاصل نشده است.

این پروژه که در سال ۲۰۱۱ به بهره برداری رسید در صورت تکمیل بزرگترین تأسیسات برق آبی در آفریقا خواهد بود. دو کشور پایین دست یعنی سودان و مصر از اینکه این سد تأسیسات آنها را تهدید کند هراس دارند.

سودان میانجیگری سازمان ملل، اتحادیه آفریقا و ایالات متحده را در این مورد پیشنهاد می کند. آخرین دور مذاکرات ماه گذشته به شکست انجامید.

چندین دور گفت وگو بین مقامات سه کشور در طول سال‌های گذشته با میانجیگری و ابتکار کشورهای مختلف از جمله آمریکا، کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و اتحادیه عرب انجام شده اما تاکنون به هیچ نتیجه مثبتی نرسیده است.

مصر پیش‌تر نیز از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته بود که مانع اقدامات یکجانبه ای شود که می‌تواند فرصت دستیابی به یک توافق را تحت‌الشعاع دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha