۱۹ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۰۶
کد خبرنگار: 784
کد خبر: 84221043
۰ نفر

برچسب‌ها

پیمانی که لبنان را از فتنه « ائتلاف فاسدان» حفظ کرد

تهران - ایرنا – ۱۵ سال قبل حزب جریان آزاد ملی و حزبالله لبنان درکلیسای مارمیخائیل در ضاحیه جنوبی بیروت پیمانی را امضا کردند که امروز و بیش از گذشته اهمیت و ضرورت تسری آن به کل جامعه لبنان برای مقابله با فتنه ها و شرارت های« ائتلاف فاسدان» مورد حمایت محور صهیونیستی و غربی و وهابی احساس می‌شود.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، این پیمان را که با نام « پیمان مارمیخائیل» معروف است، «سید حسن نصرالله» دبیرکل حزب الله و ژنرال« میشل عون» رئیس وقت حزب جریان آزاد ملی که امروز رئیس جمهوری لبنان است، امضاء کردند.
درهمین رابطه شورای سیاسی حزب جریان آزاد ملی لبنان به مناسبت سالگرد امضای پیمان مارمیخائیل تاکید کرد که این پیمان، لبنان را از شرارت ها ، فتنه ها و تفرقه ها حفظ کرد و مانع دستاوردهایی برای متجاوزان اسرائیلی و تروریست ها شد.
دربیانیه پایان نشست وبیناری شورای سیاسی حزب جریان آزاد ملی لبنان که امروز ریاست آن را « جبران باسیل» وزیر پیشین امور خارجه لبنان برعهده دارد، همچنین آمده است: معتقدیم توسعه و گسترش این پیمان می تواند افق های جدیدی برای مردم لبنان و تحقق آرزوهای آنان بگشاید.
در این بیانیه تصریح شده است: اگرانسان های متعهد در نبرد برای ساختن لبنان و پیروزی افتخارآمیز لبنان بر اتحاد فاسدان که درصدد از بین بردن مقاومت و مبارزه هستند، موفق نشوند ، پس دیگر به آن نیازی نیست.
پایگاه خبری العهد لبنان هم در گزارشی نوشت که بعداز ۱۵ سال می توان نتایج مثبتی برای پیمان مارمیخائیل به عنوان تجربه سیاسی برشمرد، پیمانی که بر دیدگاهی مستحکم بنا و اعتبار و ثبات آن ثابت شده است و اما با همه اینها نیازمند بازنگری ، تعدیل برخی مفاد و امضای مجدد آن در صورت لزوم است. 


« ابراهیم الموسوی» عضو فراکسیون « وفاداری به مقاومت» در پارلمان لبنان به شبکه المنار گفت که رهبران حزب الله و جریان آزاد ملی تصمیم گرفته اند کمیته هایی از دو طرف این پیمان را بررسی کنند و اگر به لحاظ تحولات بزرگ سیاسی نیاز بود تلاش کنند آنچه را متناسب با توسعه این پیمان است به آن اضافه کنند. 
وی افزود: در جلساتی که در سطح کمیته های سازمانی ، رسانه ای و پارلمانی برگزار خواهد شد، بسیاری از موضوعات اساسی  بررسی می شود که از جمله ثمرات آن می تواند همکاری برای تعامل با نتایج بسیار مثبت آن باشد.
الموسوی تاکید کرد: ما در باره دو قدرت بزرگ در میدان سیاست لبنان سخن می گوییم و هرگونه نشست و تفاهم این دو قدرت بزرگ و دیگر قدرت ها برای لبنان خیرهای زیادی بدنبال خواهد داشت.
یک عضو فراکسیون « لبنان قوی» در پارلمان لبنان هم گفت: کمیته ای که توسط جریان آزاد ملی لبنان تعیین شده ، پیش نویس را تهیه کرده و در حال بررسی آن است و در مدت زمان کوتاهی ما و حزب الله آماده خواهیم بود تا در جلسه ای مشترک پیمان مارمیخائیل را بازنگری و براساس پیشنهادها آن را تعدیل کنیم.
« سلیم عون» تاکید کرد: پیمان مارمیخائیل همچنان زنده است زیرا با صداقت و برمبنای نیازها ، بصیرت و گزینه های روشن سیاسی و قرائت های درست شکل گرفت و کسانی آن را امضا کردند که همه نیت ها را می شناختند و برای جانفشانی برای لبنان آماده بودند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =

سرخط اخبار جهان