بخش نمایش‌های خیابانی تئاتر فجر، نامزدهای خود را شناخت

تهران- ایرنا- نامزدهای بخش نمایش‌های خیبانی سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر در رشته‌های طراحی حرکت، طرح و ایده، کارگردانی، بازیگری زن و مرد، موسیقی و طراحی فضا معرفی شدند.

نامزدهای بخش نمایش‌های خیابانی که از بخش‌های رقابتی سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر است در ۷ بخش طراحی حرکت، طرح و ایده، کارگردانی، بازیگری زن، بازیگری و مرد، موسیقی و طراحی فضا معرفی شدند.

بر این اساس اسامی نامزدهای بخش‌های شش گانه نامبرده شده بدون اولویت به شرح اعلام دشند.

طراحی حرکت و موسیقی

علی کشاورزی برای طراحی حرکت نمایش «حس»، سارینا شاد برای طراحی حرکت نمایش «حباب زیر آب»، و سامان شکیبا و سارینا شاد برای طراحی حرکت نمایش «مضحکه در مضحکه» به عنوان نامزدهای بخش طراحی حرکت  و احمد صمیمی و امیر محمد انصافی برای آهنگسازی نمایش «نبرد بام»، امیر محمد انصافی برای آهنگسازی نمایش «var»، محمد نادری برای آهنگسازی نمایش «بیست عدد آخر را من نشمردم» و گروه موسیقی نمایش «مضحکه در مضحکه» به عنوان نامزدهای بخش موسیقی نمایش‌های خیابنی جشنواره سی‌ونهم تئاتر فجر معرفی شدند.

طراحی فضا

در بخش طراحی فضا، سمیه مهری برای نمایش «مضحکه در مضحکه»، سعید عبدالهی برای نمایش «بیست عدد آخر را من نشمردم»، حسنا قبادی برای نمایش «خوون سل» و احمد صمیمی و مارال ایزدبخش برای نمایش «var»به عنوان نامزدهای نهایی جهت دریافت تندیس و جوایز نفرات برگزیده اعلام شدند.

بازیگری زن و بازیگری مرد

در بخش بازیگری زن و مرد، زهره مسلمیون برای بازی در نمایش «قلیان ایونی»، نازیلا امینی برای بازی در نمایش «وطوپیا»، دل‌آرام ترکی برای بازی در نمایش «۶۵۹۹» و حسنا قبادی برای نمایش «خوون سل» و سامان شکیبا برای بازی در نمایش‌های «حباب زیر آب» و «مضحکه در مضحکه»، محمدهادی عطایی برای بازی در نمایش «نبرد باد»، مهدی داوودی برای بازی در نمایش «var»، احمد صمیمی برای نمایش «var»و امیرحسین انصافی برای بازی در نمایش «مضحکه در مضحکه» به عنوان نامزدهای نهایی دو بخش بازیگری زن و بازیگری مرد نمایش‌های خیابانی این دوره رویداد معرفی و اعلام شدند.

کارگردانی

مهدی ضیائیان برای کارگردانی نمایش «نبرد بام»، احمد صمیمی و مارال ایز بخش برای نمایش «var»، سمیه مهری برای نمایش «مضحکه در مضحکه» و علیرضا شمس و جلال حسنوند برای نمایش «حباب زیر آب»؛ اسامی شش نامزد نهایی بهترین کارگردانی بخش نمایش‌های خیابانی جشنواره تئاتر فجر در گام سی‌ونهم را به خود اختصاص داده‌اند.

طرح و ایده

و در نهایت در بخش طرح و ایده، احمد صمیمی برای طراحی و ایده‌پردازی نمایش نبرد «بام»، سمیه مهری برای طراحی و ایده‌پردازی نمایش «مضحکه در مضحکه»، احمد صمیمی و مارال ایزد بخش برای طراحی و ایده‌پردازی نمایش« var» و جلال حسنوند برای طراحی و ایده‌پردازی نمایش «حباب زیر آب» به عنوان نامزدهای طرح و ایده بخش نمایش‌های خیابانی معرفی شدند.

به گزارش ایرنا، جشنواره تئاتر فجر به‌عنوان مهم‌ترین رویداد رقابتی و جشنواره‌ای در عرصه هنر تئاتر و بازتاب‌ آینه تمام‌نمای هنر انقلاب در ایام یوم‌الله دهه فجر امسال (۱۳۹۹) در شرایطی سی‌ونهمین دوره خود را با دبیری حسین مسافرآستانه پشت سر می‌گذارد که همه گیری ویروس کرونا و گسترش آن در کشور برگزاری جشنواره‌ها و فعالیت‌های هنری به‌ویژه در عرصه تئاتر را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

تعطیلی فعالیت‌های نمایشی به‌ویژه تماشاخانه‌ها و سالن‌های میزبان آثار نمایشی از یک‌سو و ازسوی دیگر برگزاری بخش اعظم این رویداد به‌عنوان مهم‌ترین رویداد عرصه تئاتر کشور در بستر فضای مجازی، ویژگی‌های این دوره جشنواره را متمایزتر از ادوار دیگر ساخته است.

همچنین دو محور «رادیوتئاتر» و «فیلم‌تئاتر» به‌عنوان دو بستر متفاوت تولید آثار نمایشی و ارائه آن به مخاطبان برای نخستین‌بار به‌عنوان بخش‌های اصلی و استوانه این جشنواره تعریف شده است.

همچنین با اعلام سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر بازگشایی مجدد تالارهای نمایشی از ابتدای بهمن‌ماه با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و استفاده از ظرفیت محدود و حداکثر ۵۰ درصدی نمایش‌ها، سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر را به یکی از معدود رویداد عرصه هنری کشور در قالب جشنواره‌های هنری فجر بدل ساخته که به شکل محدود میزبان مخاطبان خواهد بود.

در کنار دو بخش یادشده (رادیوتئاتر و فیلم‌تئاتر) به‌عنوان دو ستون اصلی جشنواره تئاتر فجر در گام سی‌ونهم؛ اختصاص بخش «سرباز انقلاب» به مناسبت نخستین سالروز شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ترور ناجوانمردانه شهید محسن فخری‌زاده باعث شده‌است که این رویداد بعد از مدت‌ها یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های محتوایی خود را بر حوزه تئاتر مقاومت و دفاع مقدس به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین بن‌مایه‌های گفتمان فرهنگی انقلاب قرار دهد.

از دیگر بخش‌های این دوره از جشنواره می‌توان به بخش «نمایش‌های میدانی و خیابانی»، «بخش دیگر گونه‌های اجرا»، «بخش رقابتی آثار صحنه‌ای»، «بخش رقابتی برگزیدگان جشنواره‌های استانی» و «بخش رقابتی نمایشنامه‌نویسی» اشاره کرد.

سی‌ونهمین جشنواره سراسری تئاتر فجر به دبیری حسین مسافرآستانه در تهران در حال برگزاری است. این رویداد عصر دوشنبه (۲۰ بهمن ماه) ساعت ۱۸ با برگزاری مراسم اختتامیه در تالار وحدت به کار خود پایان می‌دهد.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha