گزارش طرح‌های جهش تولید استان اردبیل تدوین شد

اردبیل - ایرنا - رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل از تهیه گزارش طرح‌های جهش تولید به همت دبیرخانه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی این استان خبرداد.

به گزارش ایرنا، داود شایقی روز یکشنبه در این زمینه تشریح کرد: این گزارش در هفت فصل به تفکیک دستگاه‌های اجرایی، بخش‌های اقتصادی و بانک‌های عامل، طرح‌های تحول‌آفرین و بزرگ، تاثیرگذار و پیشران جهش تولید همچنین موانع و مشکلات طرح‌ها در کنار گزارش تصویری نشست‌ها و بازدید میدانی طرح‌ها تهیه و تدوین شده است.

وی گفت: تلاش شده است در این گزارش هدف‌های ترسیم شده در برنامه جهش تولید و عملیاتی کردن منویات مقام معظم رهبری و تاکیدات رئیس‌جمهوری را در پایش، کنترل و شناسایی نقاط ضعف و قوت و میزان انحراف از برنامه‌ها و موانع طرح‌ها بررسی و در این مجلد گردآوری شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل با اشاره به ظرفیت‌های این استان در بخش‌های مختلف افزود: بیش از ۴۳ درصد مساحت استان اردبیل را اراضی کشاورزی، ۵۰ درصد را مراتع و ۳.۵ درصد را جنگل تشکیل می‌دهد که با برخورداری از بالاترین کاربری اراضی کشاورزی نسبت به کل وسعت استان، رتبه اول را در کشور دارد.

وی بیان کرد: سهم ارزش افزوده بخش کشاورزی در تولید ناخالص داخلی استان ۲۸ و جمعیت شاغل در بخش کشاورزی ۳۳ درصد است و مجموع اراضی زراعی و باغی به ۷۸۰ هزار هکتار می‌رسد.

شایقی اضافه کرد: استان اردبیل در تولید عدس رتبه اول، سیب زمینی رتبه دوم، سویا و کلزا رتبه سوم و همچنین حبوبات و ذرت دانه‌ای رتبه هفتم را دارد و ۱۰۰ درصد چغندر و سورگوم بذری و ۲.۵ میلیون عدد مینی تیوبر در این استان تولید می‌شود.

وی به ظرفیت صنعتی این استان و فعالیت شهرک‌ها و ناحیه‌های صنعتی اشاره داشت و گفت: بر اساس آخرین آمار استان اردبیل یک هزار و ۷۲ واحد صنعتی با پروانه بهره‌برداری دارد و در مجموع بیش از ۴۰ میلیارد ریال سرمایه‌گذاری در واحدهای صنعتی آن انجام شده است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اردبیل سرمایه‌گذاری‌های کلان و اشتغال مستقیم ۲۵ هزار نفر را یادآور شد و ادامه داد: استان اردبیل ۳۰ واحد صنعتی صادرات‌محور دارد و صنایع آن به سمت تولید مصنوعات چوبی، شیرآلات بهداشتی، تولید کامیون و انواع تایر حرکت کردند.

وی با اشاره به ظرفیت بخش گردشگری با تنوع اقلیمی و وجود ۱۱۰ چشمه آب گرم و سرد معدنی افزود: سومین ایل پرجمعیت عشایری کشور با نام ایل شاهسون در این استان مستقر است و در سال‌های گذشته توسعه گردشگری سلامت و ورزشی را در کنار راه‌اندازی طولانی‌ترین رینگ پیاده‌روی کشور شاهد بودیم.

شایقی در ادامه به معرفی اصلاندوز و عنبران به عنوان شهرهای ملی ورنی و گلیم اشاره داشت و بیان کرد: ۳۷ منطقه گردشگری و ۱۲ روستای هدف گردشگری در استان اردبیل تعریف شده است و در حال حاضر این استان با داشتن پل‌های معلق، پیست‌های اسکی، تله‌کابین و تله‌سیژ و صدها جاذبه گردشگری دیگر آماده پذیرایی از گردشگران است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها