ساختمان‌های دولتی برای سبز شدن پیشرو باشند

قم ـ ایرنا ـ مدیرکل حفاظت محیط زیست قم گفت: ساختمان های دولتی باید برای حرکت به سمت سبز شدن الگو و پیشرو بوده و شهروندان نیز برای توسعه فضای سبز و رعایت مسائل زیست محیطی در ساختمان ها ایده های خلاقانه ارائه دهند.

به گزارش روز یکشنبه روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان قم، سید رضا موسوی مشکینی در وبینار تخصصی «محیط زیست، شهر پایدار و ساختمان سبز» افزود:در حوزه محیط زیست شهری قوانین و ضوابط مشخصی آنچنان وجود ندارد، البته در قانون جدید هوای پاک، به این مسأله توجه بیشتری شده‌است.

وی با بیان اینکه موضوع ساختمان های سبز، موضوع بسیار مهمی است که باید از سوی مسئولان امر مورد توجه قرار بگیرد، خاطرنشان کرد: «انرژی» یکی از بهترین شاخص های قابل سنجش و اندازه گیری در رابطه با ساختمان های سبز است که با توجه به مصرف ۸۰ درصدی انرژی در شهرها باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی وضعیت مصرف انرژی درساختمان‌های کلانشهر قم را نامطلوب دانست وگفت: این چالش جدی به دلیل غیراستاندارد بودن ساخت و سازها و مصالح، الگوهای نادرست شهرسازی و بی توجهی به تغییرات اقلیمی و فرهنگ شهروندان بوجود آمده‌است.

وی با اشاره به عزم جهانی برای کاهش مصرف انرژی، گام برداشتن به سمت ساختمان های سبز را در این جهت بسیار مؤثر عنوان کرد و افزود: ساختمان های سبز می تواند در راستای کاهش مصرف انرژی، کاهش تولید گازهای گلخانه ای و کاهش آلاینده های زیست محیطی بسیار مؤثر باشند.

موسوی بر ضرورت توجه به منابع تجدیدپذیر انرژی و جایگزین کردن آنها به ویژه انرژی خورشیدی که در شهر قم دارای ظرفیت های بسیار خوبی است، تأکید کرد و گفت: مصرف برق در کلانشهر قم در زمستان ۴۰۰ و در تابستان بیش از ۸۰۰ مگاوات است و سالانه ۱۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

وی با بیان اینکه باید سیاست های تشویقی برای نصب پنل های خورشیدی در ساختمان های شهر قم در نظر گرفته شود، تصریح کرد: دستگاههای اجرایی باید با برنامه زمان بندی مشخص به سمت و سوی توسعه ساختمان های سبز در کلانشهر قم گام برداشته و ضوابط لازم را تدوین کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قم با اشاره به اهمیت مبحث ۱۹ در ساختمان سازی، خواستار افزایش فضای سبز در ساختمان ها به ویژه بام سبز شد و گفت: شهروندان می توانند ایده های خلاقانه ای برای توسعه فضای سبز و رعایت مسائل زیست محیطی از جمله آبگرمکن خورشیدی و استفاده از آب خاکستری در ساختمان ها به اجرا برسانند.

وی با بیان اینکه ساختمان های دولتی باید برای حرکت به سمت سبز شدن الگو و پیشرو باشند، اظهار داشت: «زیست محوری» به جای «خودرومحوری» باید به عنوان یک اصل در مدیریت شهری مورد توجه جدی قرار داشته باشد تا شهروندان در محیط زیستی پاک و سالم زندگی کنند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha