تدوین سند راهبردی ، برنامه‌ریزی در حوزه کشاورزی اردبیل را تسهیل کرد

اردبیل - ایرنا - استاندار اردبیل گفت: تدوین سند راهبردی کشاورزی این استان برنامه‌ریزی در این حوزه را تسهیل کرد.

به گزارش ایرنا، اکبر بهنامجو در جلسه ویدئوکنفرانسی فعالان کشاورزی استان با رئیس‌جمهوری افزود: این سند نیازهای بخش کشاورزی را نشان داده و یا برعکس تکمیل ظرفیت در ایجاد صنایع تبدیلی و یا تولید محصولی که در استان اشباع شده را مشخص می‌کند.

وی بیان کرد: برای تدوین این سند که قابل استفاده برای حتی برنامه‌ریزان ملی در حوزه کشاورزی استان بوده، اساتید این حوزه در رشته‌های خاص مرور و مطالعه کرده‌اند.

استاندار اردبیل اظهارکرد: بر اساس این سند برخی نیاز به توسعه در بخش‌های مختلف کشاورزی مشخص شده و لازم است برنامه‌ریزان استانی نیز از این سند استفاده کنند.

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت بالای کشاورزی در استان و بالا بودن اراضی نسبت به مساحت، ارائه آموزش‌های علمی روز برای کشاورزان و باغداران استان را جهت بهره‌برداری بهینه از این ظرفیت ضروری دانست.

بهنامجو تصریح کرد: آموزش‌ها به کشاورزان برای بهره‌برداری بهینه نباید منحصر به رسانه ملی بوده و باید از ظرفیت‌های مختلف اطلاع‌رسانی از جمله فضای مجازی نیز برای انتقال یافته‌های روز به کشاورزان استفاده شود.

وی تبدیل ۴۵ هزار هکتار از اراضی دیم به آبی در پایاب خداآفرین را یادآور شد و گفت: لازم است آموزش‌های کشاورزی برای افزایش بهره‌وری در این منطقه به کشاورزان ارائه شود.

استاندار اردبیل همچنین استفاده از تجربیات کشاورزان و دامداران موفق و انتقال آن به سایر دامداران و کشاورزان را مورد تاکید قرار داد و افزود: این اقدام موجب افزایش بهره‌وری و به تبع تولیدات در استان شده و رشد درآمدی برای کشاورزان را بدنبال خواهد داشت.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل نیز در این جلسه از انتخاب ۵۵ کشاورز نمونه استانی و سه کشاورز نمونه ملی خبرداد و گفت: سه نفر نمونه ملی در بخش تولید ماهیان سردآبی، حبوبات دیم و مرتع‌داری به عنوان برگزیده کشوری از استان مورد تجلیل قرار گرفتند.

خلیل نیکشاد با اشاره به رونمایی از سند راهبردی کشاورزی استان از تلاش ۲ ساله کارشناسان و متخصصان کشاورزی در این خصوص خبر داد.

وی افزود: این سند در قالب نقاط قوت، ضعف ، فرصت‌ها و تهدیدها به همراه پیشنهاد راهکار و برنامه عملیاتی تدوین شده است.

وی اظهارکرد: این سند به عنوان منشور توسعه و نقشه راه بخش کشاورزی در حوزه‌های مختلف با هدف ارتقای کارآیی و بهره‌وری بخش کشاورزی در راستای رسیدن به اقتصاد مقاومتی استفاده می‌شود.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =