شانه ساز: ایران و روسیه ظرفیت بالایی برای همکاری‌های دارویی دارند

مسکو - ایرنا - معاون وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رئیس سازمان غذا و دارو گفت ایران و روسیه ظرفیت های بالایی برای همکاری در حوزه دارو و واکسن دارند و تاکنون آن طور که باید، از این ظرفیت های ارزشمند استفاده نشده است.

محمدرضا شانه ساز روز یکشنبه در بدو ورود به مسکو به خبرنگار ایرنا گفت : دو طرف ظرفیت‌های قابل توجهی در زمینه تامین دارو و انواع واکسن دارند و باتوجه به همکاری هایی که از امروز سرعت بیشتری خواهد گرفت، قادر خواهیم بود بسیاری از نیازهای پزشکی و دارویی کشور را رفع کنیم.

وی گفت با تلاش‌های صورت گرفته قرار است ظرفیت های بالقوه و متقابل در این عرصه را به صورت همکاری های بالفعل تبدیل کنیم.

شانه ساز گفت : ایران  ظرفیت های زیادی در تولید واکسن دارد و از دانش روسیه هم استفاده کردیم تا بتوانیم ضمن صادرات،  زمینه تقویت تکنولوژی دارویی را نیز فراهم کنیم. 

وی با بیان اینکه ۹۸ درصد نیاز دارویی کشور در داخل تامین می شود، گفت با فعال کردن بخش خصوصی، تلاش داریم که  نیازهای کامل دارویی کشور را تامین کنیم. 

شانه ساز همچنین در بدو ورود به مسکو به خبرنگاران گفت: مذاکرات برای قرارداد خرید و همکاری مشترک برای تولید واکسن اسپوتینک وی با روسیه از چند ماه پیش با همکاری سفارت و وزارت خارجه در حال انجام است  و در این سفر توافقنامه بین دو طرف امضا خواهد شد.

وی تصریح کرد: در این سفر برای تولید مشترک واکسن روسی در ایران مذاکرات نهایی را انجام خواهیم داد.

شانه ساز قبل از ظهر امروز یکشنبه در راس هیاتی وارد مسکو شد. این هیات قرار است بعد از مذاکرات با مقامات روسیه، توافقنامه همکاری مشترک تولید واکسن کرونا را نهایی کند.

مهمترین برنامه هیات وزارت بهداشت ایران مذاکرات با مقام های روس از جمله وزیر بهداشت این کشور و امضای سند تولید مشترک واکسن «اسپوتنیک وی» در ایران با مرکز گامالی وزارت بهداشت اعلام شده است.

 هیات ایرانی همچنین از خط تولید کارخانه واکسن سازی روسیه در یکی از استان های این کشور بازدید خواهد کرد.

محموله های بعدی واکسن روسی آماده انتقال به ایران

کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه نیز گفت: شرایط برای ارسال محموله های بعدی به کشور فراهم شده است. 

وی گفت محموله های بعدی واکسن ۳۰ بهمن و ۱۰ اسفند ارسال می شود و تلاش بر این است میزان دوز خرید واکسن را که در حال حاضر پنج میلیون دوز است به میزان بیشتری افزایش یابد. 

سفیر همچنین اطهار امیدواری کرد با اهتمام صورت گرفته از سوی تهران و مسکو طی دو ماه آینده به تولید مشترک واکسن اسپوتنیک  وی در ایران برسیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

سرخط اخبار جهان