امام دستور دادند برای من یک دوربین تهیه کنند

تهران- ایرنا- «حسین ایوبی صانع» ضمن اشاره به سابقه عکاسی و مبارزاتی در سال‌های پیش از انقلاب می‌گوید: از دیدارهای امام (ره) با مردم و افراد سیاسی عکس می‌گرفتم و با مجلس شورای اسلامی هم همکاری نزدیکی داشتم. البته در زمانی من دوربین خود را گم کردم که امام دستور دادند برای من یک دوربین تهیه کنند.

عکاسی در انقلاب اسلامی دریچه‌های مختلفی دارد از جمله عکاسی خیابانی از مبارزات مردم، عکاسی با محوریت شخص امام خمینی (ره) و عکاسی با محوریت شخصیت های مبارز و سیاسی که عکاسان داخلی و مبارز با انگیزه های انقلابی آنها را به ثبت رسانده اند؛ آنهایی که در سخت ترین شرایط همه خطرات را به جان می خریدند تا بتوانند صحنه هایی را در ذهن تاریخ، ماندگار کنند. حسین ایوبی صانع یکی از این افراد است که به دلیل روابط نزدیک با افراد مبارز و انقلابی عکس های زیادی از مبارزات مردم و امام خمینی (ره) تهیه کرد و بعد از انقلاب اسلامی هم در حلقه نزدیکان امام(ره) راه یافت. پژوهشگر ایرنا به مناسبت سالروز پیروزی انقلاب اسلامی با این عکاس انقلاب گفت و گویی انجام داده است که در ادامه می خوانیم:

ایرنا: در ابتدا معرفی کوتاهی از خودتان داشته باشید.

ایوبی: من متولد ۱۳۲۷ در مشهد هستم و از سال ۱۳۳۷ که پدرم را از دست داد به همراه خانواده به تهران آمدم و در سرپل راه آهن، خیابان سکوی نظامی ساکن در خانه خاله ام شدیم. از همین زمان من در سر میدان راه آهن به عنوان شاگرد در پارچه فروشی های آنجا مشغول به کار شدم و بعد از مدتی در بازار شروع به کار کردم.

ایرنا: عکاسی را از چه زمانی و کجا آغاز کردید؟    

ایوبی: من عکاسی را از دوران بچگی خود یعنی ۱۰ سالگی آغاز کردم؛ یعنی از زمانی که در تهران در سرپل راه آهن در عکاسی ارمغان بودم و از ۱۱ سالگی دوربین خود را عوض کردم و با دوربین حرفه ای عکس می گرفتم. البته در آن زمان عکس گرفتن های من بیشتر برای دل خودم بود و از طبیعت، صحنه ها و اجتماع عکس می گرفتم و آن را به عنوان شغل انتخاب نکرده بودم.

ایرنا: آغاز شروع فعالیت سیاسی شما در کجا بود و با چه گروه هایی همکاری داشتید؟

ایوبی: آغاز آشنایی من با کارهایی سیاسی در بازار بود که در همانجا با فدائیان اسلام و هیات های موتلفه اسلامی آشنا شدم. در آن زمان به دلیل اینکه بچه بودم کارهایی که به من واگذار می شد بدون اینکه زیاد سوال و جواب کنم و بدانم چه هست، همه را به خوبی انجام می دادم چون کارهای مربوط به مبارزه بود که هم صلاح ملت و هم صلاح کشور بود.

ایرنا: با کدام شخصیت های انقلابی از نزدیک همکاری می کردید؟

ایوبی: در آن موقع در بازار حاج مهدی عراقی، حبیب الله عسکراولادی، حبیب الله شفیق و دیگر افراد مبارز حضور داشتند که من با آنها آشنایی داشتم و کارهای مبارزاتی انجام می دادم.

ایرنا: با توجه به اینکه در بازار حضور داشتید آیا در حوادث ۱۵ خرداد ۴۲ در تظاهرات ها حضور داشتید؟

ایوبی: بله. در حوادث ۱۵ خرداد سال ۴۲ هم حضور داشتم. در آن زمان در کنار افرادی که در بازار مبارزه می کردند کارهایی هم به من محول می شد که آنها را انجام می دادم. البته در آن موقع کار عکاسی را به صورت حرفه ای شروع نکرده بودم که بخواهم از حوادث مربوط به ۱۵ خرداد عکس تهیه کنم چون من خودم یکی از افراد معترض آن سال بودم و بیشتر در تظاهرات ها حضور داشتم.

ایرنا: در سال های بعد، شما عکس هایی از حوادث انقلاب گرفتید. این عکس ها در کدام عکاسی چاپ می شد و با چه افرادی همکاری می کردید؟

ایوبی: محلی که عکس های مربوط به انقلاب را در آن چاپ می کردم در عکاسی ستاره پشت مجلس بود و با حسین ضرغام همکاری می کردم و حسین پرتو هم در ناصر خسرو چاپخانه داشت که کارهای انقلابی انجام می دادیم. البته دفتر ما در خیابان تخت طاووس شماره ۷۰ بود.

ایرنا: در خصوص عکس های که چاپ می کردید توضیح دهید؟

ایوبی: من عکس های امام خمینی(ره) را که در فرانسه حضور داشتند چاپ می کردم و در دسترس مردم قرار می دادیم. گاهی هم هیات ها این عکس ها را از ما خریداری می کردند و در تظاهرات ها میان مردم پخش می کردند.

ایرنا: عکس هایی که از مردم در انقلاب می گرفتید بیشتر مربوط به کجاها بود؟

ایوبی: چون خانه برادرزاده‌ام سرهنگ مسعود ایوبی در تپه های قیطریه بود من هم با دوربین خود آنجا بودم و عکس هایی از تظاهرات و رود خروشان مردم که در اعتراض به رژیم پهلوی شکل گرفته بود، در سینه تاریخ به ثبت می رساندم. این عکس ها مربوط به تظاهرات در خیابان شمیران، تپه های قیطریه و آن حوالی بود. حتی در روز تظاهرات عید فطر که آیت الله مفتح هم حضور داشت من عکس هایی از تظاهرات مردم گرفتم و تا خیابان های شریعتی و انقلاب هم آمدم.

ایرنا: آیا در طول این سال ها شناسایی هم شدید؟

ایوبی: بعد از مدتی که عکس هایی منتشر می کردم عکاسی ما شناسایی شد اما قبل از اینکه آنجا به صورت کامل تصرف کنند بسیاری از عکس ها را آتش زدیم و خودمان هم فرار کردم که به سمت ما هم تیراندازی شد اما نتوانستند ما را دستگیر کنند.

ایرنا: آیا در این سال ها که در خیابان ها از تظاهرات های مردم عکس تهیه می کردید مجروح و زخمی شدید؟

ایوبی: بله. من در ۲۱ بهمن ۱۳۵۷ شمسی ساعت ۱۴ و ۴۵ دقیقه از ناحیه سمت چپ بدنم زخمی شدم و در بیمارستان بوعلی سینا بستری شدم که دکتر زاهدی هم من را عمل کردند.

ایرنا: آیا بعد از انقلاب هم عکاسی را ادامه دادید. در این مورد توضیح دهید؟

ایوبی: بعد از انقلاب اسلامی من عکاسی را به صورت رسمی شروع کردم و با دفتر امام خمینی(ره) همکاری می کردم و از دیدارهای امام(ره) با مردم و افراد سیاسی عکس می گرفتم و در مجلس شورای اسلامی هم همکاری نزدیکی داشتم. البته در زمانی من دوربین خود را گم کردم و امام(ره) دستور دادند که برای من یک دوربین تهیه کنند.

ایرنا: عکس هایی که تهیه کردید و در اختیار خودتان بود کجا هستند؟

ایوبی: همه عکس ها را به بنیاد حفظ آثار امام خمینی(ره) و ارزش های دفاع مقدس در کرج تحویل دادم. من بیشتر عکس ها را با هزینه خودم تهیه می کردم.  

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 13 =