تلاش چین برای مقابله با سیارک‌های تهدیدکننده زمین

تهران- ایرنا- دانشمندان چینی می گویند این کشور برای کمک به کشف سیارک های بالقوه تهدید کننده، به یک سیستم رادار بزرگ و جدید احتیاج دارد و چین باید بزرگترین رادار جهان را برای نجات بشر در برابر تهدیدات این سیارک ها راه اندازی کند.

به گزارش ایرنا از روزنامه ساوث چاینا مورنینگ پست، دانشمندان و محققان نظامی و دولتی چین روز یکشنبه در بیانیه ای در همین ارتباط طرح راه اندازی چندین دیش رادیویی را به عنوان «مسئولیت در برابر بشر»  پیشنهاد کرده اند.

محققان چینی می گویند که اعتماد به ایالات متحده برای جلوگیری از یک فاجعه احتمالی، گزینه مناسبی نیست و چین باید در این زمینه دست بکار شود.

این دانشمندان که شامل تیمی از محققان موسسات تحقیقاتی نظامی و دولتی چین هستند، در بیانیه ای اعلام کرده اند: «چین باید ساخت بزرگترین سیستم رادار روی زمین را برای نظارت بر سیارک هایی که می توانند تمدن بشری را تهدید کنند، در نظر بگیرد».

سیستم پیشنهادی محققان چینی از راه اندازی چهار یا پنج دیش رادیویی به قطر ۳۵ متر (۱۱۵ فوت) در شهر کاشغر واقع در استان سین کیانگ برای ارسال سیگنال های قدرتمند به فضا تشکیل شده است.

بر اساس این طرح، سیگنال های برگشتی توسط آنتن های بزرگ در سرزمین اصلی چین، در تعدادی از شهرهای این کشور از جمله جیاموسی، پکن، تیانجین، شانگهای و کانمینگ بکار گرفته می شوند.

انتظار می رود دامنه تشخیص این رادار بزرگ از  ۰.۱ واحد نجومی - یا یک دهم میانگین فاصله بین زمین و خورشید - فراتر رود.

به نظر می رسد بیانیه این گروه از محققان چینی به مناسبت بازدید «شی جین پینگ» رییس جمهوری چین از استان «گوی جو» که بزرگترین تلسکوپ رادیویی تک‌دیافراگم جهان در آن واقع شده منتشر شده است.

شی روز گذشته در سفر خود به استان "گوی جو" از بزرگترین تلسکوپ رادیویی تک‌دیافراگم جهان که با نام «چشم آسمان چین» معروف است بازدید و با رئیس پروژه دیدار کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 4 =

سرخط اخبار جهان