۳ طرح تولیدی، خدماتی و ورزشی در منطقه آزاد ماکو افتتاح شد

ارومیه- ایرنا- سه طرح تولیدی، خدماتی و ورزشی با حضور مرتضی بانک مشاور رییس جمهوری و دبیر شورای عالی مناطق آزاد، محمدمهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد، نماینده مردم در خانه ملت و جمعی از مسوولان در منطقه آزاد ماکو افتتاح شد.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد ماکو روز دوشنبه در آیین افتتاح  این واحد تولیدی به خبرنگار ایرنا گفت: واحد تولیدی برش انواع سنگ تراورتن و مرمریت شرکت معدن جویان سنگاب ماکو با سرمایه گذاری ۷۰۰ میلیارد ریالd که ۱۵۰ میلیارد ریال آن از محل اعتبارات اشتغال فراگیر تامین اعتبار شده، به بهره برداری رسید.

ابراهیم جلیلی با بیان اینکه این واحد تولیدی در فاز نخست برای ۳۰ نفر اشتغالزایی کرده است، افزود: این پروژه در فاز نهایی برای ۱۰۰ نفر اشتغال مستقیم و ۵۰۰ نفر اشتغال غیر مستقیم ایجاد می کند.

وی اظهار داشت: این واحد صنعتی معدنی برای جلوگیری از خام فروشی انواع سنگ‌های تزئینی استخراج شده از معادن ماکو احداث شده است، تا مواد استخراج شده بعد از فرآوری از این منطقه خارج شود و ارزش افزوده آن نیز عاید این منطقه خواهد شد.

جلیلی اضافه کرد: ۱۵ واحد فعال معدنی با سرمایه گذاری بیش از ۲ هزار میلیارد ریال در محدوده منطقه آزاد ماکو هم اکنون فعالیت می‌کنند.

۱۷۵ میلیارد ریال طرح گازرسانی در منطقه آزاد ماکو به بهره برداری رسید 

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان‌غربی، در آیین افتتاح این طرح های گاز رسانی گفت: در قالب این پروژه، مشعل گاز در روستاهای شیخ سیلو، حسینعلی کندی عجم، ورمزیار و قوردالدرن، همچنین برای ۲۵۰ خانوار ساکن روستاهای شهرستان شوط روشن شد.

علیرضا شیخی ادامه داد: همچنین در قالب این پروژه، ایستگاه TBS شهر صنعتی شوط نیز به بهره‌برداری رسید.

وی همچنین با بیان اینکه برای اجرایی شدن این پروژه، ۴۵ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است، افزود: طی این پروژه در مجموع ۲۵ هزار و ۲۳۱ متر لوله‌گذاری انجام گرفت.

مدیر عامل شرکت گاز آذربایجان غربی اضافه کرد:  همچنین همزمان با افتتاح این طرح برای گازرسانی به روستاهای شهرستان ماکو نیز ۱۳۰ میلیارد ریال هزینه شده و به بهره برداری رسید.

سالن ورزشی چند منظوره شهید سلیمانی شهرستان شوط به بهره برداری رسید

همچنین سالن ورزشی چند منظوره شهرستان شوط در زمینی به مساحت سه هزار و ۵۰۰ مترمربع با بیش از ۲۹ میلیارد ریال هزینه سومین طرح افتتاحی امروز نهمین روز از دهه مبارک فجر در منطقه آزاد ماکو بود، که افتتاح شد.

مدیر عامل سازمان منطقه آزاد ماکو در آیین افتتاح این طرح اظهار داشت:  این پروژه با هزینه کرد بیش از ۲۹ میلیارد ریال از محل درآمدهای سازمان منطقه آزاد ماکو با هدف افزایش سرانه فضاهای ورزشی و نیز به منظور ارج نهادن به جایگاه ورزش و تحقق اهداف پیش بینی شده در برنامه ششم توسعه در زمینه ارتقای جایگاه ورزش و افزایش سطح آمادگی جسمانی و سلامت جامعه ساخته شده است.

محمدرضا عبدالرحیمی اضافه کرد: این سالن چندمنظوره با زیربنای هزار و ۹۰۶ مترمربع متشکل از بخش اداری و رفاهی، ‌امکانات خدماتی اعم از بوفه، ‌حمام، ‌رختکن و سرویس بهداشتی احداث شده و مجهز به فناوری های ایمنی روز است.

وی تاکید کرد: اتمام پروژه‌های نیمه تمام عمرانی در منطقه از اولویت های مهم برنامه های سازمان منطقه آزاد ماکو بوده و این سالن ورزشی به عنوان طرح توسعه اماکن ورزشی موجود شهر شوط همجوار با سالن های یادگار امام و سالن کشتی شوط احداث شده است.

به گزارش ایرنا منطقه آزاد ماکو به عنوان یکی از هفت منطقه آزاد کشور به لحاظ محدوده جغرافیایی منطبق بر شهرستان های ماکو، شوط، پلدشت و شهر مرزی بازرگان است؛ این منطقه در دولت تدبیر و امید به الگویی برای اقتصاد مقاومتی تبدیل شده است.  

مساحت این منطقه حدود چهارهزار کیلومتر مربع بوده و به تنهایی بیش از ۷۵ درصد کل مساحت مناطق آزاد کشور را به خود اختصاص داده و دومین منطقه آزاد بزرگ دنیاست.  

این منطقه در مجاورت ترکیه و جمهوری آذربایجان قرار دارد و طول مرزهای جمهوری اسلامی ایران در این منطقه با این کشورها به ترتیب ۱۳۰ و ۱۴۰کیلومتر است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha