اداره‌کل سلامت، ایمنی و محیط‌زیست شهر تهران ایجاد می‌شود

تهران- ایرنا- اداره‌کل سلامت، ایمنی و محیط‌زیست ( HSE ) شهر تهران با رای موافق اعضای شورای شهر در ساختار شهرداری پایتخت ایجاد می‌شود.

به گزارش ایرنا، اعضای شورای شهر در نشست امروز خود طرح «ایجاد اداره کل سلامت، ایمنی و محیط زیست شهر تهران» را در دستور کار داشتند که در این باره زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت و ایمنی و محیط زیست شورای شهر طی سخنانی در صحن شورا گفت: ایمنی و HSE از دغدغه های شورای شهر و شهرداری است؛ واقعیت این است که موضوع ایمنی در شهرداری مسئول و متولی خاصی نداشت و من از شهردار تهران شخصا این موضوع را پیگیر شدم و ایشان هم موافق بودند.

وی درباره HSE که مخفف (health, safety, environment ) یا سلامت (بهداشت) ، ایمنی و محیط زیست است، ادامه داد: متاسفانه شهرداری لایحه ای در این زمینه نداد و ما خودمان دست بکار شدیم و طرحی در این خصوص تهیه کردیم.

به گفته نوری، ما با این کار به یکی از ضرورت های شهرداری و شهر پرداختیم و بدون فربه کردن سیستم و وارد کردن نیروی جدید به بدنه شهرداری این طرح را ارائه کردیم.

وی افزود: در واقع ماموریت های hse زیر نظر سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران عمل می کند.

نوری یادآور شد: تمامی وظایف و ماموریت های hse از شرکت شهرسالم، اداره کل محیط زیست و اداره کل سلامت شهرداری تهران منفک به سازمان مدیریت بحران شهر تهران منتقل می شود.

وی خاطرنشان کرد: عنوان سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران به سازمان مدیریت hse و مدیریت بحران شهر تهران تغییر می یابد و شهرداری ظرف یک ماه باید اسن تغییرات را اعمال کند.

احمد مسجدجامعی به عنوان مخالف گفت: نخستین مرحله بحران پیشگیری است اما در عنوان نیامده است و از سوی دیگر باید واژه ای معادل فارسی hse را پیدا کرد.

سیدحسن رسولی دیگر عضو شورای شهر تهران هم گفت: مجلس اخیرا مسئولیت بحران در شهر تهران را از شهردار گرفته و به وزیر کشور داده و از این رو یک سبک بالی در سازمان مدیریت بحران شهر تهران شاهد هستیم و از سوی دیگر باید خدمات ایمنی در یک جا تجمیع شود و تمامی ماموریت های ایمنی به سازمان مدیریت بحران منتقل شود.

وی افزود: با توجه به تجربیات پلاسکو و کلینیک سینا اطهر این کار ضروری به نظر می رسد.

حامد مظاهریان معاون برنامه ریزی شهرداری تهران گفت: در واقع مدیریت hse و نه وظایف آن به سازمان مدیریت بحران منتقل می شود.

به گزارش ایرنا، این طرح با ۱۷ رای موافق به تصویب رسید.

از سوی دیگر ناهید خداکرمی عضو دیگر شورای شهر تهران درخصوص نام این سازمان هم گفت: پیشنهاد می کنم برای فارسی شدن hse، این سازمان به سازمان مدیریت بحران سما شهر تهران تغییر نام یابد؛ سین آن سلامت، میم آن محیط زیست و الف هم ایمنی است.

محسن هاشمی رئیس شورای شهر هم گفت که hse معروف است و ایرانیزه شده است؛ یک زمانی می گفتند به مترو بگیم "زیررو" اما مترو جا افتاد.

وی ادامه داد: پیشنهاد می کنم اصلا واژه hse در عنوان سازمان نیاید چراکه برای اولین بار است که نام خارجی در عنوان یک سازمان می آید و مطمئنم ایراد از ما می گیرند.

صدراعظم نوری هم گفت: اگر قرار است نام hse از عنوان حذف شود پس کلا این مصوبه را لغو کنید چرا که اصل کار و مهم ترین چیز برای ما hse است اما اگر حذف شود دیگر به این مقوله توجهی نمی شود.

نوری افزود: خود مجلس هم تصویب کرد شهرداری و شخص شهردار مسئولیتی در بحران ندارد و در واقع ما hse را آوردیم که مسئولیت این سازمان مشخص شود.

محسن هاشمی هم در نهایت گفت: می توان نام این سازمان را به سازمان مدیریت بحران، بهداشت کار و ایمنی و محیط زیست تغییر داد.

حامد مظاهریان معاون شهردار هم گفت: ما یک برند داریم به نام سازمان مدیریت بحران و نباید آن را از دست بدهیم؛ من با پیشنهاد ریاست شورا موافقم.

به گزارش ایرنا، در نهایت مقرر شد که سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران به سازمان پیشگیری و مدیریت بحران، بهداشت و ایمنی کار تغییر نام یابد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha