جامعه پذیری دانشجویان در ساختارهای فرهنگی دانشگاه ضرورت دارد

تهران-ایرنا- رییس دانشگاه علامه طباطبایی بر ضرورت جامعه پذیری دانشجویان در ساختارهای فرهنگی دانشگاه تاکید کرد و گفت: دانشجویان باید در درون ساختارهای فرهنگی دانشگاه، جامعه‌پذیری، کنش عقلایی و علمی و نقش آفرینی بیاموزند و تاثیرگذار باشند.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از دانشگاه علامه طباطبایی، حسین سلیمی در نشست با استادان مشاور انجمن های علمی دانشجویی افزود: اکثر استادان مشاور انجمن های علمی دانشجویی یا در دوران اخیر جذب دانشگاه شده اند و یا در همین سال ها ارتقا و ترفیع گرفته اند. کار اصلی انجمن های علمی شکل دادن به «فرهنگ علمی» است که این امر به همت دانشجویان و استادان مشاور آنها امکان پذیر است. کار دانشگاه فقط آموزش و کلاس درس نیست، بلکه چیزی فراتر از آن است.

وی ادامه داد: انجمن های علمی دانشجویی، بدنه اصلی دانشگاه هستند. امروز آنچه که ساختار جدید به فرهنگ دانشگاهی می دهد، «فرهنگ علمی» است. فرهنگ علمی یک حوزه عمومی جدید، گویش، منش، گفتار و کنش جدید در دانشگاه به وجود می آورد.

رییس دانشگاه علامه طباطبایی در ادامه خاطرنشان کرد: فرهنگ علمی، گونه ای دیگر از سیاستگذاری را برای ما ایجاد می کند. این باعث می شود دانشجویان الگوهای جامعه پذیری و نقش آفرینی را در جامعه ایفا کنند. دانشجویان باید در درون ساختارهای فرهنگی دانشگاه، جامعه پذیری، کنش عقلایی و علمی و نقش آفرینی بیاموزند و تاثیرگذار باشند.

 سلیمی اظهار داشت: به همین دلیل است که نقش استادان مشاور انجمن های علمی بسیار مهم و حیاتی و حتی حیاتی تر از کلاس های درس و چاپ مقالات است، چون بنیان دانشگاه را شکل می دهد.

وی با بیان اینکه فعالیت های انجمن های علمی دانشجویی برای نهادینه شدن باید پنج ویژگی داشته باشند، گفت: انتشار نشریه های تخصصی دانشجویی، برگزاری همایش های ملی و بین المللی دانشگاه با کمک انجمن های علمی دانشجویی، برگزاری کارگاه های آموزشی توسط این انجمن ها، چهارم، مشارکت انجمن های علمی دانشجویی در پروژه های تحقیقاتی مانند نظرسنجی ها و فعالیت های کارآفرینانه و نوآورانه این ویژگی ها است. ستون فقرات این امر را انجمن های علمی باید شکل دهند و باید انجمن ها را به این سمت سوق دهیم.

وحید شالچی، معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی نیز در این نشست گفت: انجمن های علمی دانشجویی در نظام دانشگاهی و بالاخص دانشگاه علامه طباطبایی نقش راهبردی و حیاتی دارند. هدف اصلی این انجمن ها آشنایی با عرصه های جدید و افزایش آموخته ها است.

وی در ادامه تصریح کرد: خود دانشجو در این انجمن ها نقش محوری را دارد؛ چرا که دانشگاه فقط کلاس درس نیست و انجمن های علمی دارای نقش های کلیدی هستند که باید به آن توجه کرد.

 شالچی با اشاره به اینکه، انجمن های علمی، نکات راهبردی را نشان می دهند، خاطرنشان کرد: در این زمینه نقش استادان مشاور بسیار پر رنگ خواهد بود.

معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه علامه بیان کرد: انتخابات انجمن های علمی دانشجویی به صورت آنلاین برگزار شد. در این ایام ۴۰۰ فعالیت از سوی انجمن های علمی برگزار شده است. البته این فعالیت ها و انجمن های علمی باید قوی تر و بیشتر شوند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha