اجرای ۱۹ نمایش در آخرین روز جشنواره تئاتر فجر

تهران- ایرنا- همزمان با برگزاری نهمین و آخرین روز از جشنواره تئاتر فجر در گام سی‌ونهم، امروز یکشنبه (۱۹ بهمن‌) ۱۹ نمایش در بخش‌های صحنه‌ای، خیابانی، دیگرگونه‌ها و رادیویی اجرا می‌شوند.

امروز یکشنبه (۱۹ بهمن‌) همزمان با نهمین روز این رویداد، مجموعه تئاترشهر، تئاتر مولوی، تماشاخانه ایرانشهر و تالار حافظ میزبان اجراهای صحنه‌ای آثار این دوره از جشنواره خواهند بود.

اجراهای صحنه‌ای

در مجموعه تئاتر شهر، تالار اصلی در تمام روزهای برگزاری جشنواره از ساعت ۱۸ میزبان اجرای‌ نمایش «گرگاس‌ها یا روزبخیرآقای وزیر» به کارگردانی حمیدرضا نعیمی خواهد بود.

تن‌ها به کارگردانی علیرضا معروفی امروز ساعت ۱۷ در تالار چارسو اجرا می‌شود. تالار سایه در ساعت ۱۵ میزبان اجرای نمایش «هماتون اپیدورال جن‌زده» به کارگردانی جواد صداقت خواهد بود و «راشومون» به کارگردانی رسول اونق هم در ساعت ۱۷ در تالار قشقایی روی صحنه می‌رود.

در تئاتر مولوی و در ساعت ۱۵ نمایش ریبوت به کارگردانی امیرحسین آژیر ارشد اجرا می‌شود.

تماشاخانه ایرانشهر هم در دو سالن دکتر ناظرزاده و استاد سمندریان میزبان آثار این دوره از جشنواره است. امروز در سالن ناظرزاده و در ساعت ۱۷ نمایش ته بلیط به کارگردانی علیرضا حمیدین روی صحنه می‌رود. ساعت ۱۹ هم نمایش هار یا مردی که به هنگامه تولد هر دو دستش پر از خون بود به کارگردانی افشین زمانی در سالن سمندریان روی صحنه می‌رود.

در تالار حافظ هم نمایش نسخ به کارگردانی امیرحسین غفاری در ساعت ۱۹ روی صحنه می‌رود.

نمایش‌های خیابانی

امروز یکشنبه ۱۹ بهمن‌ماه و در بخش نمایش‌های خیابانی و دیگرگونه‌ها، از ساعت ۱۵ و ۳۰ دقیقه تا ۱۸ و ۳۰ دقیقه  در محوطه مقابل تالار وحدت به ترتیب نمایش‌های #خودم شروع می‌کنم، V.A.R،‌ نبرد بام، روز آرمیتا و ترور آفتاب اجرا می‌شود.

در محوطه آب‌نمای بازار بزرگ ایران‌مال هم در دو نوبت ۱۸ و ۳۰ دقیقه و ۱۹ دو نمایش #خودم شروع می‌کنم و نبرد بام اجرا خواهد شد. ایوان انتظار مترو میدان ولیعصر(عج) هم امروز در ساعت ۱۶ میزبان اجرای نمایش «مضحکه در مضحکه» و پس از آن در ساعت ۱۶ و ۳۰ دقیقه میزبان نمایش ترور آفتاب خواهد بود.

دیگرگونه‌ها

نمایش دموکراسی سفارشی به کارگردانی میلاد جباری مولانا هم در بخش دیگرگونه‌ها امروز در ساعت ۱۸ و ۳۰ دقیقه در باغ موزه قصر اجرا می‌شود.

نمایش آنتروپی به کارگردانی زهرا رفیعی در این بخش از ساعت ۱۶ در فضای مجازی اجرا می‌شود.

نمایش تناسخ به کارگردانی مهیار جوادی‌ها امروز ساعت ۱۵ به‌صورت گردشی اجرا خواهد داشت.

نمایش‌های رادیویی

امروز در بخش اجراهای رادیویی دو نمایش «چریکه» به کارگردانی مصطفی کولیوندی در ساعت ۱۶ و نمایش پست بام به کارگردانی طیبه صیدمحمدی در ساعت ۱۸ در تماشاخانه استاد عباس جوانمرد اجرا خواهد شد.

به گزارش ایرنا، جشنواره تئاتر فجر به‌عنوان مهم‌ترین رویداد رقابتی و جشنواره‌ای در عرصه هنر تئاتر و بازتاب‌ آینه تمام‌نمای هنر انقلاب در ایام دهه فجر امسال (۱۳۹۹) در شرایطی سی‌ونهمین دوره خود را با دبیری حسین مسافرآستانه پشت سر می‌گذارد که همه گیری ویروس کرونا و گسترش آن در کشور برگزاری جشنواره‌ها و فعالیت‌های هنری به‌ویژه در عرصه تئاتر را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

تعطیلی فعالیت‌های نمایشی به‌ویژه تماشاخانه‌ها و سالن‌های میزبان آثار نمایشی از یک‌سو و ازسوی دیگر برگزاری بخش اعظم این رویداد به‌عنوان مهم‌ترین رویداد عرصه تئاتر کشور در بستر فضای مجازی، ویژگی‌های این دوره جشنواره را متمایزتر از ادوار دیگر ساخته است.

همچنین دو محور «رادیوتئاتر» و «فیلم‌تئاتر» به‌عنوان دو بستر متفاوت تولید آثار نمایشی و ارائه آن به مخاطبان برای نخستین‌بار به‌عنوان بخش‌های اصلی و استوانه این جشنواره تعریف شده است.

همچنین با اعلام سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر بازگشایی مجدد تالارهای نمایشی از ابتدای بهمن‌ماه با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و استفاده از ظرفیت محدود و حداکثر ۵۰ درصدی نمایش‌ها، سی‌ونهمین جشنواره تئاتر فجر را به یکی از معدود رویداد عرصه هنری کشور در قالب جشنواره‌های هنری فجر بدل ساخته که به شکل محدود میزبان مخاطبان خواهد بود.

در کنار دو بخش یادشده (رادیوتئاتر و فیلم‌تئاتر) به‌عنوان دو ستون اصلی جشنواره تئاتر فجر در گام سی‌ونهم؛ اختصاص بخش «سرباز انقلاب» به مناسبت نخستین سالروز شهادت سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی و ترور ناجوانمردانه شهید محسن فخری‌زاده باعث شده‌است که این رویداد بعد از مدت‌ها یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های محتوایی خود را بر حوزه تئاتر مقاومت و دفاع مقدس به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین بن‌مایه‌های گفتمان فرهنگی انقلاب قرار دهد.

از دیگر بخش‌های این دوره از جشنواره می‌توان به بخش «نمایش‌های میدانی و خیابانی»، «بخش دیگر گونه‌های اجرا»، «بخش رقابتی آثار صحنه‌ای»، «بخش رقابتی برگزیدگان جشنواره‌های استانی» و «بخش رقابتی نمایشنامه‌نویسی» اشاره کرد.

سی‌ونهمین جشنواره سراسری تئاتر فجر به دبیری حسین مسافرآستانه در تهران در حال برگزاری است. این رویداد عصر دوشنبه (۲۰ بهمن) با برگزاری مراسم اختتامیه در تالار وحدت به کار خود پایان می‌دهد.

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha