موضع جدید بایدن و گزینه‌های محدود عربستان در یمن

تهران – ایرنا - جو بایدن رئیس جمهوری جدید آمریکا به تازگی در رویکردی کاملا مغایر با سیاست دولت دونالد ترامپ، از توقف حمایت از عملیات نظامی ائتلاف عربی به رهبری عربستان در جنگ یمن خبر داد، تصمیمی که پرسش‌های بسیاری درباره آینده این جنگ مطرح کرده است.

به گزارش ایرنا، بایدن خواستار پایان یافتن جنگ یمن و توقف حمایت و فروش تسلیحات نظامی به ائتلاف عربی شد؛ ائتلافی که از ۶ سال پیش جنگی همه ‌جانبه علیه یمن به راه انداخته و منجر به خسارت‌های جانی و آسیب های مادی بسیاری در این کشور فقیر شده است.

تحلیگران سیاسی بر این باورند که رویکرد جدید کاخ سفید در قبال جنگ یمن و تجاوز و حملات گسترده ائتلاف عربی به رهبری عربستان علیه ملت یمن، ریاض را در برابر گزینه های سخت، محدود و پرهزینه قرار خواهد داد به طوری که رژیم سعودی ناچار خواهد بود در سیاست جنگ طلبی خود علیه یمن تجدید نظر کند. 

رئیس جمهوری آمریکا پنجشنبه گذشته با حضور در وزارت امور خارجه این کشور در سخنانی بر همکاری با سازمان ملل متحد برای ارسال کمک‌های انسان دوستانه به یمن تاکید کرد و گفت جنگ یمن باید پایان یابد.

بایدن اضافه کرد: تلاش سازمان امداد آمریکا برای اطمینان از دستیابی کمک‌های بشردوستانه به مردم یمن که رنج غیرقابل تحملی دارند، دیپلماسی را تقویت می‌کند.

وی افزود که این جنگ باید پایان یابد و برای تاکید تعهد ما، در حال پایان دادن به همه پشتیبانی آمریکا برای عملیات تهاجمی علیه یمن از جمله تسلیحات مربوطه هستیم.

ائتلاف سعودی از ششم فروردین سال ۹۴ در قالب ائتلافی از چند کشور عربی و با کمک و چراغ سبز آمریکا، حملات گسترده‌ای را علیه یمن فقیرترین کشور عربی آغاز کرده تا به بهانه بازگرداندن «عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری مستعفی و فراری این کشور به قدرت، به اهداف و زیادی خواهی‌های سیاسی خود جامه عمل بپوشانند. جنگی که تاکنون  هزاران یمنی را کشته است.

در پی اظهارات بایدن، «خالد بن سلمان»، معاون وزیر دفاع عربستان در پیامی توئیتری نوشت: عربستان بر تداوم حمایت از تلاش‌های دیپلماتیک برای دستیابی به راهکاری سیاسی و جامع در یمن تاکید دارد و به حمایت سیاسی و نظامی از دولت مشروع یمن در مقابله با گروه انصارالله یمن ادامه خواهد داد.

به گفته «عبدالناصر المودع»، تحلیلگر سیاسی یمنی، اظهارنظر اخیر رئیس جمهوری آمریکا، ریاض را در برابر «گزینه‌های محدود و دشوار» قرار خواهد داد.

المودع در گفت ‌وگو با شبکه الحره پیش‌بینی کرد: پس از اظهارات بایدن در پایان دادن به حمایت نظامی و فروش تسلیحات به ائتلاف عربی، عملیات نظامی بزرگ متوقف شد اما این امر می‌تواند به سود انصارالله یمن در به دست آوردن پیروزی نظامی در منطقه «مارب» و «ساحل غربی» منجر شود.

وی افزود: عربستان پس از موضع‌گیری جدید آمریکا نمی‌تواند دست به عملیات نظامی بزرگ بزند، این موضوع پس از نبرد اخیر «الحدیده» و وتوی ائتلاف عربی در توقف عملیات نمایان شد.

با این وجود، المودع دور دانست که راهکار سیاسی جامعی برای بحران یمن بنا به دلایل گوناگون از جمله اختلاف های ایدئولوژیکی و مرزی دو کشور وجود داشته باشد.

این تحلیلگر امور سیاسی یمن گفت که مرزهای دو طرف شکننده و گزینه‌های موجود بسیار اندک است، هیچ کدام از طرفین منابع لازم برای تسلط بر مناطق‌شان را ندارند و فشارهای خارجی احتمالا به آتش‌بسی شکننده منجر خواهد شد که با درگیری‌های کوچکی در مناطق مختلف همراه خواهد بود.

وی بیان کرد که گزینه‌های عربستان محدود و دشوار است، ریاض نمی‌تواند عقب‌نشینی و اعلام شکست کند زیرا این امر خطر جدی بر عربستان به شمار می‌رود و دیگر نمی‌تواند حملات نظامی بزرگی علیه یمن ترتیب دهد.

این تحلیلگر سیاسی ادامه داد که عربستان برای پیشبرد اهداف خود در یمن دیگر ابزار و فرصت لازم را ندارد به ویژه که دولت مرکزی یمن ضعیف‌ترین گروه در این کشور است و قدرت قابل توجهی در یمن ندارد و رئیس آن در ریاض به سر می‌برد.

المودع تاکید کرد: عربستان خواهان باقی ماندن یمن به عنوان کشوری تابع خود است و از این اهداف خود به آسانی نخواهد گذشت، همه این عوامل تاثیرهای منفی بر فرایند صلح جامع در یمن خواهد داشت.

در همین پیوند نیز «مبارک آل عاتی»، تحلیلگر امور سیاسی عربستان گفت که با وجود سخنان بایدن، ائتلاف عربی به رهبری عربستان به جنگ در یمن ادامه می دهد و همزمان حمایت از تلاش‌های دیپلماتیک و همکاری با فرستاده سازمان ملل و آمریکا برای نزدیک‌سازی دیدگاه‌ طرف‌های مختلف یمن ادامه خواهد داد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 3 =

سرخط اخبار جهان