کشور در حوزه علوم انسانی به دانشمندان و محققان صاحب‌نظر نیاز دارد

تهران- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در حوزه علوم انسانی، مدیریت و نظریه پردازی ها نیاز اساسی به دانشمندان و محققان صاحب نظر داریم. در حالی که این بخش به خوبی معرفی نشده یا کمتر به سمت آنها رفتیم.

به گزارش خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا، منصور غلامی روز یکشنبه در آیین تجلیل از برگزیدگان سی و چهارمین جشنواره بین المللی خوارزمی، افزود: تلاش وزارت علوم و سایر دستگاه ها در حوزه فناوری ها، ایجاد مراکزی از صاحبان ایده های جدید، فناورانه و صاحبان دانش روز است که در حل مسایل و مشکلات تاثیرگذار باشند. حمایت از مراکز رشد و پارک ها از این نمونه است.

آخرین وضعیت ایجاد صندوق پژوهش و فناوری ملی 

وزیر علوم تصریح کرد: ایجاد صندوق های شکوفایی و فناوری برای حمایت از ایده های جدید از جمله کارهایی است که در سال های اخیر به کار گرفته شد. تلاش برای ایجاد صندوق پژوهش و فناوری ملی چند سالی است که صورت می گیرد و امید است امسال نهایی شود؛ هر چندسال گذشته توفیقاتی داشتیم، اما به نتیجه نهایی مطلوب نرسید.

وی درباره جشنواره بین المللی خوارزمی گفت: برگزاری این قبیل همایش ها و جشنواره ها ما را به این سمت می برد که توجه به نیروی انسانی کارآمد در جامعه به عنوان سرمایه اصلی هر کشور می تواند مسیر توسعه به خصوص مسیر توسعه دانش بنیان را استمرار بخشد و تقویت کند.

غلامی بیان کرد: کشورمان در سال های اخیر به سمت تبدیل دانش به فناوری و تبدیل فناوری به ثروت و سرمایه توسعه اقتصادی ورود پیدا کرده است. به عقب که نگاه می کنیم کار خوبی انجام گرفت که قابل عرضه و افتخار است اما به پیش رو که نگاه می کنیم کار زیادی باقی است. حتما بخش قابل توجهی از آنچه که برای توسعه پایدار، دانش بنیان و اقتصاد پایدار باید صورت گیرد، در بستر دانش و فناوری باشد؛ چرا که مسیر و گریز دیگری نیست.

نیاز کشور به دانشمندان علوم انسانی

وزیر علوم در ادامه با بیان اینکه وقتی از دانش توسعه محور سخن به میان می آوریم، اذهان به سمت بخش های فنی و مهندسی یا فیزیک سوق پیدا می کند، تاکید کرد: در حوزه علوم انسانی، مدیریت و نظریه پردازی ها نیاز اساسی به دانشمندان و محققان صاحب نظر داریم. شاید خیلی وقت ها حضور این بخش را به خوبی معرفی نکردیم یا کمتر به سمت آنها رفتیم. تشویق نخبگان در دنیا معمول است، اما در کشور ما توجه به بحث های مدیریتی، مباحث فکری و علوم انسانی سابقه زیادی ندارد.

وی خاطرنشان کرد: گاهی اوقات اشخاص بعد از اینکه در مسیرهای علومی مانند مهندسی و پزشکی قرار می گیرند، بر اساس علایق، به سمت حضور در عرصه علوم فکری و علوم انسانی تغییر مسیر می دهند؛ دانشگاه ها و مراکز علمی ما جزو مراکز توانمند در عرصه داخلی و بین المللی هستند و توجه بیشتر به این مراکز می تواند کشور را در بهره برداری از این ظرفیت ها بیشتر بهره مند کند.

عضو کابینه تدبیر و امید اظهار داشت:‌ بخش های علم و فناوری، آسیب ها و نگرانی ها را کاهش دادند و امیدافزایی داشتند. بنابراین اعتقاد دارم مجموعه وزارت علوم به عنوان دست اندرکاران حوزه های اجرایی و دانشگاه ها و مراکز علمی اگر از این سختی ها به خوبی عبور کردیم، فراموش نکنیم این شرایط باز هم تکرار می شود و باید برای آینده این ظرفیت ها را حفظ و تقویت کنیم.

توانمندی مراکز علمی را بالنده کنیم

غلامی درخصوص فرصت معرفی چهره های برگزیده علم و فناوری، گفت: فرصت هایی که برای معرفی فعالان حوزه علم و فناوری ایجاد می شود، در واقع فرصتی برای معرفی نمونه های موفق مسیر تحقق توسعه دانش بنیان است که می توان به عنوان مدل آنها را معرفی کرد. در سال های طولانی این کار به صورت مستمر در بخش جشنواره جوان خوارزمی و بخش اصلی که امروز برگزار شد، انجام شده است.

وی با ابراز امیدواری نسبت به اینکه سال به سال به جمعیت نمونه های موفق علم و فناوری اضافه شود، اظهار داشت: این افراد گروه بزرگی در مسیر اعتلای فعالیت هایی هستند که انجام خدمات و ارایه دستاوردهای شان با تلاش قوی باید ادامه داشته باشد. این موضوع باید با تکرار در سطح جامعه بیشتر معرفی شود تا به عنوان زمینه مهم در رشد و توسعه کشور مورد توجه عموم و خصوص قرار گیرد.

غلامی ادامه داد: فضا و زیست بومی که در اطراف دانشگاه ها و مراکز علمی شکل گرفته است، در کنار این ظرفیت ها مجموعه ای از توانمندی ها را ایجاد کرد و باید این ظرفیت حفظ و به سمت بالندگی هدایت شود.

وزیر علوم گفت: وزارت علوم تلاش می کند در کنار تقدیر از افراد،‌ شرکت ها، صاحبان دانش و فناوری پیش رو و ممتاز، زمینه ای عمومی در سطح جامعه برای پیشرفت این حرکت فراهم کند. نهادهای دولتی و نهادهایی که باید بسترسازی و حمایت کنند در این رابطه نقش دارند. تلاش زیادی برای حمایت این بخش شده است، اما همچنان نگرانی ها را درک و برای رفع آن تلاش می کنیم. چیزی که از درون این زیست بوم می جوشد، اهمیت دارد و باید به سمت مسوولان و مدیران برود تا در راستای رفع مسایل و مشکلات عمل کنند.

به گزارش ایرنا، آیین تجلیل از برگزیدگان سی و چهارمین جشنواره بین المللی خوارزمی صبح امروز یکشنبه در محل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد. در سی و چهارمین جشنواره بین المللی خوارزمی، ۱۱ برگزیده داخلی و خارجی تقدیر شدند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha