برداشت غیرمجاز با راه‌اندازی سایت‌های جعلی ثبت‌نام کارت سوخت

تهران - ایرنا - پلیس در اعلام مهم‌ترین حوادث ۲۴ ساعت گذشته، از دستگیری فردی خبر داد که با ایجاد درگاه جعلی ثبت نام کارت سوخت در شبکه‌های اجتماعی از شهروندان کلاهبرداری می‌کرد.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از پایگاه خبری پلیس فتا، سرهنگ سامع خورشاد رئیس پلیس فتا استان مازندران افزود: با مراجعه چند نفر از شهروندان به پلیس فتا استان مازندران مبنی بر اینکه برای ثبت نام کارت سوخت به درگاه جعلی پرداخت هدایت که پس از درج اطلاعات حساب بانکی تراکنش ناموفق داشته و بعد از آن مبالغی از حساب بانکی‌شان به صورت غیر مجاز برداشت شده است.

وی درباره دیگر اظهارات شاکیان گفت: آن ها اظهار می‌کردند بدون توجه به آدرس سایت طراحی شده، با این تصور که اطلاعات کارت بانکی خود را در سایت رسمی و معتبر برای ثبت‌نام  ثبت کرده‌اند، در حالی که سایت مذکور، شبیه سازی شده سایت اصلی بوده و بدون توجه به این موضوع در دام کلاهبردارا اینترنتی واقع شده است.

رئیس پلیس فتا استان مازندران افزود: رسیدگی به موضوع در دستور کار قرار گرفت و تیمی از مهندسان پلیس فتا، تجسس‌های پلیسی خود را در این زمینه آغاز کردند. کارآگاهان طی بررسی‌های انجام شده متوجه شدند که شهروندان دیگری نیز به همین شیوه مورد کلاهبرداری قرار گرفتند.

سرهنگ خورشاد ادامه داد: با توجه به ارائه مستندات توسط شاکیان و با بررسی‌های اولیه و اقدامات تخصصی صورت گرفته، مشخص شد متهم ساکن استان سمنان بوده، در این خصوص با هماهنگی مقام قضائی نامبرده در سمنان دستگیر شده است.

وی این نکته را درخصوص متهم یادآور ششد که نامبرده دارای سابقه برداشت از حساب هموطنان با ترفند ثبت سهام عدالت می‌باشد، متهم مورد نظر طی عملیاتی پیچیده کارآگاهان پلیس فتا که در حال جا به جایی مبالغ کلاهبرداری از یک موبایل فروشی، دستگیر شد.

این مقام انتظامی بیان داشت: متهم پس از دستگیری در ابتدا منکر هرگونه بزه ارتکابی شد و با سخنان گمراه کننده قصد فریب پلیس را داشت که با هوشیاری کارشناسان پلیس فتا و روبه‌رو شدن با ادله دیجیتال انکارناپذیر جمع‌آوری گردیده لب به سخن گشود و به برداشت غیر مجاز از حساب ۲۹۸ نفر که از این نفرات ۱۴۴ نفر تشکیل پرونده داده به مبلغ دو میلیارد و ۲۲۴ میلیون ریال از هموطنان کشور تا این لحظه اعتراف کرد.

مزاحمت‌های اینترنتی زن جوان به پایان رسید

سرهنگ امین یادگارنژاد رئیس پلیس فتا استان کرمان از از کشف یک پرونده مزاحمت‌های اینترنتی زن جوان  خبر داد و قصد متهم از ارتکاب جرم را تفریح و سرگرمی عنوان کرد.

وی اضافه کرد: با شکایت مرد جوانی مبنی بر اینکه فردی با ایجاد مزاحمت برای وی در شبکه های اجتماعی موجب برهم زدن آرامش او شده است، لذا با توجه به حساسیت موضوع، پرونده به صورت ویژه در دستور کار این پلیس قرار گرفت.  کارشناسان پلیس فتا با اقدامات فنی و مهندسی موفق شدند متهم را که خانمی جوان بود شناسایی که این فرد پس از هماهنگی‌های لازم به صورت غافلگیرانه دستگیر شد.

یادگار نژاد ادامه داد: متهم که در ابتدا منکر هر گونه بزه ارتکابی بوده ولی با توجه به ادله موجود، در بازجویی‌های انجام شده انگیزه خود را تفریح و سرگرمی بیان کرد.

وی تصریح کرد: شهروندان همانگونه که در فضای حقیقی به افراد ناشناس اعتماد نمی‌کنند در فضای مجازی نیز به افراد اعتماد نکرده و به هیچ عنوان عکس‌های شخصی خود را در مجازی و شبکه‌های اجتماعی قرار ندهید زیرا این فضا بسیار ناامن بوده و امکان سوءاستفاده افراد فرصت طلب همیشه وجود دارد.

سرهنگ یادگار نژاد با اشاره به ماده ۷۴۵ قانون جرایم رایانه‌ای تصریح کرد: هر کس به وسیله سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند یا دسترس دیگران قرار دهد، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از ۵ میلیون ریال تا ۴۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهدشد.  

برداشت غیرمجاز از حساب بانکی پدر

سرهنگ علی جمالی رئیس پلیس فتا استان ایلام از شناسایی عامل برداشت غیرمجاز از حساب بانکی یکی از شهروندان خبر داد و گفت : متهم پسر شاکی از آب در آمد.

وی در تشریح این خبر افزود: یکی از شهروندان با همراه داشتن مرجوعه قضایی به این پلیس مراجعه و اعلام داشت که طی چند مرحله مبالغی به صورت غیرمجاز از حساب بانکی وی برداشت شده است. پس از اخذ اظهارات شاکی و بررسی مستندات شناسایی عامل یا عاملین در دستور کار کارشناسان این پلیس قرار گرفت.

این مقام مسئول ادامه داد: با بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد که مبالغ مدنظر جهت خرید و شارژ حساب‌های کاربری بازی‌های آنلاین استفاده شده است.  با انجام اقدامات فنی و تخصصی کارشناسان پلیس فتا مشخصات هویتی فرد برداشت کننده از حساب بانکی مشخص گردید که احدی از فرزندان شاکی بوده است.

رئیس پلیس فتا استان ایلام با اشاره به اینکه فرزند شاکی با دسترسی به حساب‌های بانکی و دریافت رمز دوم از طریق گوشی پدر خود دست به چنین اقدامی زده بود، عنوان کرد: پرونده جهت ادامه رسیدگی تحویل مراجع قضایی داده شد.

این مقام انتظامی توصیه کرد: شهروندان در حفظ اطلاعات بانکی خود جدیت داشته باشند و کارت بانکی، رمز شخصی و اطلاعات حساب خود را در اختیار دیگران قرار ندهند و مراقب فرزندان خود و نحوه فعالیت آن ها در فضای مجازی باشند.

بیعانه یا کلاهبرداری؟

سرهنگ محمدرضا رضایی رئیس پلیس فتا فتا کیش به گردشگران و مسافرانی که قصد سفر به جزیره کیش را دارند هشدار داد: برای اجاره محل اقامت و خودرو بدون راننده حتما از طریق سایت ها و دفاتر دارای مجوز اقدام کنند.

وی افزود: با بهاری شدن هوای جزیره کیش و حضور گردشگران در این جزیره زیبا، اکثر مسافران اقدام به دریافت خدماتی مانند اجاره محل اقامت به صورت روزانه و اجاره خودرو بدون راننده در سایت ها و اپلیکیشن های پر مخاطب همانند دیوار، شیپور و ... و شبکه های اجتماعی می کنند.

رئیس پلیس فتا کیش گفت: با توجه به حضور مسافران در این ایام در جزیره کیش برخی از کلاهبرداران با استفاده از ثبت آگهی تبلیغاتی مبنی بر اجاره محل اقامت و خودرو در سایت های مذکور با قیمتی پایین تر از قیمت واقعی، گردشگران را مجاب به گرفتن خدمات از خود نموده و با اخذ بیعانه اقدام به مسدود کردن راههای ارتباطی خود کرده و با این شیوه از گردشگران کلاهبرداری می نمایند.

سرهنگ رضایی ضمن هشدار به مسافران و گردشگران در خصوص این شیوه کلاهبرداری، افزود: از گردشگران درخواست دارم تا تمام خدماتی که در قبل و حین مسافرت خود به این جزیره را از طریق سایت ها و دفاتر معتبر و دارای مجوز گردشگری دریافت نمایند و از پرداخت هرگونه بیعانه به افراد واسط خودداری کنند.

کلاهبرداری با ترفند فروشنده قلابی گوشی تلفن همراه در فضای مجازی

سرهنگ مهدی دانش پور رئیس پلیس فتا استان کردستان از کشف یک پرونده کلاهبرداری از ۱۲۶ نفر در سطح کشور، با ترفند" فروشنده قلابی گوشی تلفن همراه" در فضای مجازی خبر داد.

وی افزود: با مراجعه فردی که با در دست داشتن شکایتی از دادسرای مبارزه با جرائم رایانه‌ای به پلیس، مدعی شده بود که از طریق درج آگهی فروش در فضای مجازی یک دستگاه گوشی به مبلغ ۴۰ میلیون ریال را انتخاب کرده است ولی با واریز وجه به‌حساب وی، دیگر فروشنده پاسخگو نبوده است؛ رسیدگی به این موضوع در دستور کار پلیس قرار گرفت.

سرهنگ دانش پور گفت: ازآنجایی‌که مجرم از طریق ترفندی حرفه‌ای توانسته فعل مجرمانه خود را انجام دهد کارشناسان این پلیس با استفاده از توان علمی خود موضوع را پیگیری کردند که درنهایت توانستند متهم را در خارج از حوزه استحفاظی و در استان اصفهان شناسایی و دستگیر کنند.

وی با اشاره به اینکه در مدت‌زمان کوتاهی چندین پرونده مشابه به پلیس فتا سایر استان‌ها ارجاع شد افزود: متهم این پرونده با ترفندهای مشابه و به‌صورت سریالی اقدام به کلاه‌برداری از کاربران فضای مجازی کرده است.  پس از بررسی تجهیزات الکترونیکی کشف‌ شده مشخص شد متهم به‌صورت گسترده اقدام به کلاه‌برداری در فضای مجازی می‌کرده و تاکنون مبلغی به میزان تقریبی چهار میلیاردو و۲۵۷ میلیون و ۷۶۵ هزار ریال از ۱۲۶ نفر در سطح کشور، تحت عنوان فروش گوشی کلاه‌برداری کرده و درنهایت پرونده پس از جمع‌آوری ادله لازم به همراه متهم و شاکی به دادسرای مبارزه با جرائم رایانه‌ای ارسال شد.

رئیس پلیس فتا استان کردستان بیان داشت: شهروندان دقت داشته باشند قبل از واریز وجه کالایی که در سایت‌های تبلیغاتی انتخاب کرده‌اند، ابتدا کالا را رؤیت کرده  و با دریافت شماره تماس ثابت از فروشنده مطمئن شوند که کالای تبلیغ‌شده واقعی است؛ هم‌چنین برای رؤیت کالا و پرداخت پول آن حتماً در اماکن عمومی و پرتردد با فروشندگان قرار ملاقات بگذارند.

فیشینگ، پشت پرده پیامک‌های تمدید آگهی

سرهنگ اکبر نصرتی رئیس پلیس فتا استان آذربایجان‌غربی گفت: افرادی که بواسطه ارسال پیامک‌های تمدید آگهی اقدام به کلاهبرداری از شهروندان می‌کردند، به دست قانون سپرده شدند.  با وصول مرجوعات متعدد قضایی به این پلیس مبنی بر برداشت غیر مجاز از حساب شهروندان، موضوع بصورت ویژه در دستور کار کارشناسان قرار گرفت.

وی ادامه داد: با بررسی‌های کارشناسی صورت گرفته مشخص گردید که به افراد بزه دیده پیامکی جعلی منتسب به سایت دیوار با مضمون اتمام مدت زمان آگهی و درخواست تمدید آن ارسال شده بود.

این رئیس پلیس فتا استان آذربایجان غربی گفت: در این کلاهبرداری در قبال تمدید آگهی، پس از درخواست مبلغ ناچیز، کاربران جهت پرداخت وجه به لینک‌های جعلی پرداخت هدایت شده و اطلاعات حساب‌های بانکی آنان از این طریق به سرقت برده می‌رفت.

سرهنگ نصرتی ادامه داد: با اقدامات پلیسی، در این راستا دو نفر شناسایی و در تحقیقات و بررسی‌های بعمل آمده مشخص گردیده اطلاعات تعداد بیش از سه هزار کارت بانکی به سرقت رفته است.

وی با بیان اینکه آن سوی پیامک‌های تمدید آگهی کلاهبرداری و هدایت به صفحات فیشینگ است، افزود: شهروندان در صورت دریافت چنین پیامک‌هایی به آن پاسخی نداده و توجه داشته باشند که پیامکی از طرف سایت دیوار جهت تمدید آگهی ارسال نمی‌شود.

این مقام انتظامی با معرفی سایت پلیس فتا (www.cyberpolice.ir) به عنوان پل ارتباطی، گفت: هموطنان از این طریق می‌توانند با پلیس در ارتباط بوده و صورت مشاهده هر گونه موارد خلاف قانون در فضای مجازی آن را با پلیس در میان بگذ

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha