طرح مدیریت چرا در ۵۰ هزار از هکتار مراتع چهارمحال و بختیاری آغاز شد

شهرکرد -ایرنا- رییس مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال و بختیاری با اشاره به اینکه فصل چرای دام در مراتع قشلاقی استان آغاز شده است، گفت: طرح مدیریت چرای دام در ۵۰ هزار هکتار از مراتع قشلاقی(گرمیسری) استان آغاز شده است.

فرامرز مردانی روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: مراتع قشلاقی استان در شهرستان لردگان و اردل قرار دارد و چرای دام عشایر درون کوچ در این مراتع است.

وی با اشاره به گرمسیر بودن این۲ شهرستان و اینکه مراتع این شهرستان‌ها در فصل زمستان نیز به دلیل گرم بودن منطقه رویش دارد و برای چرای دام مورد استفاده قرار می‌گیرد،افزود: از این مراتع عشایر درون کوچ برای دام استفاده می‌کنند.

مردانی با تاکید بر اینکه اجرای طرح کنترل دام به عنوان یک اقدام حفاظتی در راستای ایجاد تعادل دام و مرتع است، گفت: این طرح با هدف حفظ پوشش گیاهی و منابع پایه(آب و خاک)، فراهم شدن بستر برای تجدید حیات گیاهان مرتعی و جلوگیری از تخریب مراتع در دست اجراست.

وی افزود:هم‌اکنون بیش از ۵۰۰ بهره‌بردار از مراتع قشلاقی استان استفاده می‌کنند.

مردانی با اشاره به اینکه زمان کوچ عشایر برون کوچ به استان از ۲۵ اردیبهشت‌ماه سال آینده پیش بینی شده است، اظهار داشت: بحث مدیریت کنترل کوچ و ممنوعیت کوچ زودهنگام عشایر به استان در دستور کار قرار دارد.

وی به خشکسالی و بارش کم در مناطق گرمسیری و همچنین گرم شدن هوا در مناطق ییلاق عشایر اشاره کرد و گفت: این عوامل زمینه کوچ زودهنگام عشایر را تشدید خواهد کرد.

به گفته وی، شماره تلفن رایگان امداد جنگل و مرتع به شماره ۱۵۰۴ به صورت شبانه‌روزی آماده دریافت گزارش‌های مردمی در ارتباط با چرای غیر مجاز دام، تخریب و تصرف اراضی ملی، بوته‌کنی، قاچاق چوب و زغال جنگلی است.

به گزارش ایرنا، یک میلیون و ۴۰۰ هزار هکتار از مساحت چهارمحال و بختیاری را مراتع و جنگل‌ها پوشش داده است که رقمی معادل ۸۶.۵ درصد از سطح این استان را شامل می‌شود.

چهارمحال و بختیاری با داشتن بیش از ۱۲۶ هزار نفر جمعیت عشایری به همراه یک میلیون و۵۰۰ هزار راس دام سبک دومین استان عشایرنشین کشور بعد از استان فارس است.

عشایر چهارمحال و بختیاری در فصل پاییز به خوزستان و در فصل بهار از خوزستان به چهارمحال و بختیاری کوچ می‌کنند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha