شرکت دخانیات ایران در وضعیت بحرانی است

تهران- ایرنا- نماینده مردم گرگان در مجلس شورای اسلامی وضعیت شرکت دخانیات ایران را بحرانی ارزیابی کرد و گفت: به علت مدیریت ناکارآمد شرکت دخانیات، بیش از ۵ هزار کارگر و ۲۰ هزار توتون‌کار بیکار شده‌اند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، «رمضانعلی سنگدوینی» نماینده مردم گرگان و آق قلا امروز یکشنبه و در جریان بررسی تقاضای تحقیق و تفحص از شرکت دخانیات ایران اظهار کرد: شرکت دخانیات ایران که زمانی بزرگ‌ترین کارخانه تولید سیگار در خاورمیانه بوده است، به علت مدیریت ناکارآمد در وضعیت بسیار بحرانی به سر می‌برد به طوری که بیش از ۵ هزار کارگر و ۲۰ هزار توتون‌کار را بیکار کرده است.

نماینده مردم گرگان در مجلس با بیان اینکه ورود کمپانی‌های خارجی سیگار به کشور باعث حذف تا شرکت دخانیات ایران از بازار سیگار ایران شد، گفت: در حال حاضر سهم تعدادی شرکت دخانیات از بازار داخلی فقط ۱۰ درصد و سهم ریالی آن فقط ۷ درصد است و کمپانی‌های آمریکایی و انگلیسی بازار را قبضه کرده‌اند و این در حالی است که کارخانجات توتون خوی، کارخانه فرآوری تیپ غربی گلستان، کارخانه فرآوری تیپ غربی گیلان، کارخانه سقز با کاهش ظرفیت تولید روبه رو هستند.

سنگدوینی ادامه داد: تعداد پرسنل شرکت دخانیات ایران از ۱۱ هزار نفر به ۵ هزار نفر رسیده و توتون کاران استان‌های آذربایجان غربی، گیلان، مازندران و گلستان دیگر توتون کشت نمی‌کنند و کارگران آنها شغل‌های غیرمولد و کاذب انجام می‌دهند.

نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس با اشاره به تصاحب ۸۰ درصدی بازار ایران توسط برندهای سیگار آمریکایی و انگلیسی از انتصابات در شرکت دخانیات ایران انتقاد کرد و گفت: چرا شرکت معروف بیستون متعلق به شرکت دخانیات که سهم بالایی در بازار کشور دارد بدون اخذ مجوز از سازمان خصوصی سازی با بهای یک بیستم قیمت واقعی خود به یک شرکت خصوصی واگذار می‌شود.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با یادآوری اینکه در این شرایط تحریم بسیاری از کشاورزان با مشقت فراوان توتون تولید می‌کنند، افزود: پرداخت مطالبات کشاورزان نیز در مقطع کنونی با گذشت زمان صورت می‌گیرد و با توتون کاران به صورت قهریه برخورد می‌شود.

نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس انعقاد قراردادهایی که به مفاد آن عمل نمی‌شود را یکی از محورهای تحقیق و تفحص عنوان کرد و گفت: شرکت ایده آل دخانیات ایران که کلیه خریدهای شرکت دخانیات را به عهده دارد برخلاف بند ۱۲ مصوبه مجمع عمومی عمل کرده است و این شرکت به عنوان حیاط خلوت آقایان خریدهای میلیاردی داخلی و دلاری خارجی دارد و حتی درخواست وام میلیونی نیز برای این شرکت می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha