صندوق کارآفرینی امید کشور ۶۰۰ هزار شغل برای جوانان ایجاد کرد

زنجان – ایرنا - عضو هیات مدیره و معاون ساماندهی و توانمندسازی صندوق کارآفرینی امید کشور گفت: از ابتدای راه اندازی این صندوق تاکنون با پرداخت حدود ۹۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات ۶۰۰ هزار فرصت شغلی برای جوانان جویای کار در سطح کشور ایجاد شده است.

علی اصحابی شامگاه یکشنبه در نشست خبرنگاران افزود: صندوق کارآفرینی امید درهفت و نیم سال گذشته نزدیک به ۹۰ هزار میلیارد ریال تسهیلات در سطح کشور برای توسعه اشتغال پرداخت کرده که  با این میزان تسهیلات بیش از ۶۰۰ هزار فرصت شغلی برای جوانان جویای کار فراهم شده است.
وی تاکید کرد: طی سه سال گذشته از منابع صندوق توسعه ملی ۲۵ هزار میلیارد ریال تسهیلات پرداخت کردیم که با این مهم ۴۸هزار طرح اشتغال روستایی و عشایری که از سامانه کارا به صندوق ارجاع داده شده تسهیلات پرداخت شده است و در این خصوص نیز برای ۶۸هزار نفر در کشور اشتغال ایجاده شد.

عضو هیات مدیره و معاون ساماندهی و توانمندسازی صندوق کارآفرینی امید کشور با بیان اینکه براساس بررسی‌های انجام شده حدود ۹۴ درصد پایداری کسب و کارها محقق شده است، گفت: تسهیلات ارزان قیمت به بخش‌های کشاورزی، صنعتی، فناوری اطلاعات، گردشگری اعم از بومی گردی، صنایع دستی و تولیدات گیاهان دارویی پرداخت می‌شود.
اصحابی به پرداخت ارائه تسهیلات در بخش‌های مختلف اشاره کرد و افزود: پرداخت تسهیلات در حوزه کشاورزی ۵۰ درصد، صنعت ۲۶ درصد، گردشگری ۱۱ درصد، صنایع دستی هشت درصد و فناوری اطلاعات نیز پنج درصد بوده است.
وی با تاکید براینکه طرح‌های مختلفی در خصوص توانمند سازی در روستاها اجرا می‌شود، ادامه داد: یکی از این طرح‌ها ایجاد صندوق‌های خُرد ملی است که بیشتر اعضای این صندوق زنان روستایی هستند و استقبال زنان روستایی موجب شده این صندوق‌ها در روستاها فعال و سپرده ‌گذاری در این صندوق‌ها نیز انجام شود.
عضو هیات مدیره و معاون ساماندهی و توانمندسازی صندوق کارآفرینی امید کشور گفت: نزدیک به ‭‭۲۵۰‬‬ صندوق خرد توسط زنان روستایی و عشایری در ۳۰ استان راه اندازی شده است که هم اکنون ۵۸ هزار نفر عضو این صندوق‌ها هستند.

اصحابی با بیان اینکه بعد از توانمندسازی افراد آموزش‌های مهارتی و بازاریابی، بازرگانی، بسته بندی انجام می‌شود، اظهارداشت: بعد از استعدادیابی اعضای صندوق‌ها تسهیلات ارزان قیمت حتی بدون ضامن در اختیار آنان قرار می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: طرح‌های صندوق توسعه ملی با هدف کمک به معیشت مردم است که با اجرای طرح‌های در نظر گرفته شده به اقتصاد خانوادگی شکل می‌گیرد و در نهایت کسب و کارها در بخش خانگی محقق می شود.
معاون ساماندهی و توانمندسازی صندوق کارآفرینی امید کشور از اجرای طرح "هر روستا یک محصول" و "روستای بدون بیکاری" در سطح کشور خبرداد و گفت: بسیاری از روستاها استعداد خوبی دارند متاسفانه به دلیل مشکلات مالی احیا نمی‌شوند و طرح‌های صندوق توسعه در این روستاها اجرا می‌شود.
اصحابی یادآوری کرد: روستاهایی که مزیت‌های نسبی دارند انتخاب شده و طرح‌ها را در آن روستا اجرا می‌کنیم و طرح‌های هر روستا یک محصول" و "روستای بدون بیکاری" در ‭‭۲۰۰ روستایی که ظرفیت تولید دارند در حال اجراست.
وی ادامه داد: مهمترین دستاورد طرح‌های صندوق کار آفرینی امید تحقق مهاجرت معکوس است که این مهم در خیلی از روستاها محقق شده است.
عضو هیات مدیره و معاون ساماندهی و توانمندسازی صندوق کارآفرینی امید کشور گفت: یکی دیگر از برنامه‌های صندوق کار آفرینی توجه به روستاهای مرزی که کمتر می‌توانند از منابع بانکی استفاده کنند، بوده و نزدیک به ۴۷ درصد منابع صندوق در روستاهای مرزی هزینه شده است.
اصحابی اظهار داشت: به منظور حمایت از حوزه فناوری ارتباطات، استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های نوپا با وزارتخانه‌های مختلف تفاهم نامه همکاری داریم و از نخبگان و شرکت‌های دانش بنیان حمایت و تسهیلات ارزان قیمت در اختیار شرکت‌های دانش بنیان قرار می‌گیرد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha