پلمب واحدهای آلاینده و چند خبر زیست محیطی از استان اصفهان

اصفهان-ایرنا- جلوگیری از فعالیت واحدهای آلوده کننده هوا در شهرستان‌های برخوار و مبارکه،دستگیری یک گروه متخلف شکار و صید در نطنز و جمع آوری بیش از ۲ هزار متر مربع دام از سطح دریاچه زاینده رود از جمله اخبار زیست محیطی اصفهان در هفت روز اخیر است.

معرفی ۲ واحد آلاینده محیط زیست به مراجع قضایی  در برخوار 

محمد ولید مغربی  رییس اداره حفاظت محیط زیست برخوار روز یکشنبه به ایرنا گفت: با توجه به پیگیری‌های مستمر این اداره در پی پایش‌های مداوم توسط کارشناسان محیط زیست این شهرستان، ۲واحد آلاینده کارخانه آجرپزی به مراجع قضایی معرفی شدند.

وی افزود: دادگاه مسوولان این ۲ واحد را  با استناد به بند اول ماده یک از قانون هوای پاک و ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی به تحمل سه ماه و ۲ روز حبس محکوم کرد.

وی اظهار داشت: همچنین مسوولان این واحدهای متخلف به استناد بندهای (پ)و(ر)ماده  ۲۳ قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۹۲ منع از اشتغال به شغل آجرپزی و پلمب واحد تولیدی به مدت ۲ ماه به‌عنوان مجازات تکمیلی به جهت بازدارندگی ارتکاب مجدد بزه محکوم شدند.

دستگیری یک گروه متخلف شکار و صید در نطنز

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان نطنز گفت : محیط بانان این شهرستان یک گروه ۲ نفره متخلف شکار و صید را قبل از شکار در منطقه حفاظت شده کرکس شناسایی و دستگیر و جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضایی معرفی کردند .

اکبر عسکریان زاده افزود: از این گروه متخلف یک قبضه اسلحه گلوله زنی تک لول کالیبر ۲۷۰ مدل گلنگدنی ، ادوات شکار از شامل دوربین دو چشمی، فاصله یاب و چاقو کشف و ضبط شد.

شکار و اقدام به شروع به شکار در زیستگاه‌های حیات وحش توسط متخلفان جرم است.

بیش از ۲ هزار متر  مربع دام از سطح دریاچه زاینده رود جمع آوری شد

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان چادگان گفت: محیط بانان این اداره با گشت وکنترل، نور کشی و قلاب کشی از تمام قسمت های دریاچه سدزاینده رود ( منطقه حفاظت شده دالانکوه و سد زاینده رود) درهنگام شب و در دمای منفی ۱۰ درجه سانتی گراد، با قایق موتوری سازمانی بیش از ۲ هزار متر مربع دام صیدماهی از قسمت‌های مختلف دریاچه جمع آوری و به پاسگاه محیط زیست چادگان منتقل کردند.

مجتبی حاجتی افزود: گشت و کنترل و قلاب کشی از تمام قسمت‌های دریاچه به عمل آمد و با توجه به اینکه گشت به‌صورت شبانه و به وسیله قایق موتوری انجام می‌گیرد و همچنین به دلیل برودت هوا، متخلفان در محل حضور ندارند و در صورت حضور به محض شنیدن صدای قایق موتوری متواری می‌شوند.

جلوگیری از فعالیت یک واحد آلاینده در شهرستان مبارکه

سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان مبارکه گفت: با توجه به حاکم شدن سامانه پایدار و تشدید آلودگی هوای منطقه، یک واحد تولید زغال چوب در شهرستان مبارکه که موجبات آلودگی هوا و مزاحمت برای ساکنان منطقه را فراهم کرده بود شناسایی و به مراجع قضایی معرفی شد.

مهدی انصاری افزود: پس از پیگیری به‌عمل آمده به استناد مواد ۱۱ و ۱۲ قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست و مواد ۳ و ۱۲ قانون هوای پاک و ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی، از ادامه فعالیت توام با آلودگی جلوگیری و دستگاه تولید زغال پلمب شد.

وی تصریح کرد: همچنین مراتب برای رسیدگی کیفری به عملکرد مدیریت آن واحد متخلف تا رفع کامل آلودگی تحت بررسی قرار گرفت.

بر اساس استانداردهای محیط زیست، صاحبان واحدهای صنعتی و خدماتی موظف به رعایت و کاهش آلایندگی واحدهای خود هستند در غیراین صورت، واحد آنها تا رفع کامل آلایندگی پلمب می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها