«اسپوتنیک وی» و آغاز فصلی جدید از همکاری‌های ایران و روسیه

مسکو - ایرنا - هیات وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران امروزبرای پیگیری همکاری ها به ویژه در زمینه مبارزه با ویروس همه گیر جهانی کرونا( کووید19) و نهائی کردن توافقنامه دو کشور برای تولید مشترک واکسن «اسپوتنیک وی» وارد مسکو می شود تا فصل جدیدی از همکاری ها و مناسبات بین تهران و مسکو آغاز شود.

به گزارش ایرنا، «محمدرضا شانه ساز» معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو امروز یکشنبه در حالی وارد مسکو می شود که قرار است یک هیات بلندپایه سیاسی و پارلمانی هم عصر امروز به ریاست « محمدباقر قالیباف» رئیس مجلس شورای اسلامی وارد روسیه شود.

مهمترین برنامه های هیات وزارت بهداشت ایران مذاکرات با طرف های روس از جمله وزیر بهداشت این کشورو امضای سند تولید مشترک واکسن «اسپوتنیک وی» در ایران با مرکز گامالی وزارت بهداشت روسیه و دیدار با وزبر بهداشت روسیه اعلام شده است.


«کیانوش جهانپور»سخنگوی سازمان غذا و دارو معتقد است: زیرساخت کم نظیر صنعت واکسن در روسیه و هدفگذاری ایران ، می تواند آغازی بر همکاری مشترک دو کشور و کسب جایگاه درخور در حوزه بیوتکنولوژی و صنعت واکسن سازی در جهان باشد.
اولین محموله واکسن روسی «اسپوتنیک وی» به عنوان اولین واکسن موفق ثبت شده کرونا در جهان و اولین واکسن کرونا دارای مجوز مصرف در ایران هفته گذشته وارد ایران شد و دو محموله دیگر آن قرار است 30 بهمن و 10 اسفند به ایران ارسال شود. 
« کاظم جلالی » سفیر ایران در روسیه گفت که این روند هر دو هفته و یکماه یکبار ادامه خواهد یافت.
وی در گفت وگو با ایرنا تاکید کرد که علاوه بر خرید و واردات درصدد امضای قرارداد تولید مشترک واکسن اسپوتنیک وی هستیم.


سفیر ایران در روسیه با بیان اینکه واکسن روسی «اسپوتنیک وی» در بیش از ۱۶ کشور از جمله ایران ثبت شده است، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران شانزدهمین کشوری است که این واکسن با درجه کارایی بیش از ۹۱ درصد را به ثبت رسانده است.
وی اظهار داشت: بر اساس توافق انجام شده با شرکت سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه (RDIF)؛  مقرر شد تولید مشترک این واکسن در داخل ایران انجام شود و بر همین اساس هیات وزارت بهداشت و درمان امروز در مسکو حضور می یابد و در این مورد مذاکرات نهایی را انجام می دهد.
جلالی در باره روند مذاکرات انجام شده برای قرارداد خرید و همکاری مشترک برای تولید واکسن اسپوتینک وی گفت: از چند ماه پیش سفارت جمهوری اسلامی ایران پیگیری های زیادی با مقامات روسی  انجام داد وبتازگی« محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران هم در این مورد با «سرگئی لاوروف » همتای خود مذاکرات فشرده ای داشت و در نهایت قرارداد آن بین روسیه و ایران ۱۰ بهمن امضا شد.  
یک استاد دانشگاه دولتی روسیه و شرق شناس برجسته روس هم تاکید کرد که ایران و روسیه برای گسترش روابط و همکاری های بلندمندت مبتنی بر منافع متقابل مصمم شده اند.
«الکساندر پالیشوک» که رئیس انجمن دوستی ایران و روسیه است روز یکشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در مسکو گفت: همکاری های ایران و روسیه به رغم برخی پیش بینی ها در دوره شیوع همه گیر ویروس کرونا شتاب بیشتری یافته است و مقام های دو کشور همسایه در منطقه دریای خزر برای تسریع در روند گسترش این همکاری ها عزم بیشتری یافته اند.


وی افزود: نشانه مهم توسعه همکاری ها و مشارکت راهبردی ایران و روسیه، سفر همزمان دو هیات ایرانی به روسیه است که برنامه های گسترده ای برای این دیدارها تدارک دیده شده است.
این استاد دانشگاه روس به سفر هیات وزارت بهداشت ایران به ریاست معاونت دارو و غذا به روسیه اشاره و اظهار کرد: این دیدار باتوجه به ارسال اولین محموله واکسن روسی اسپوتنیک وی به ایران اهمیت خاصی دارد.
وی تصریح کرد: ایران با انتخاب واکسن اسپوتنیک وی به عنوان یکی از واکسن های برای واکسیناسیون کرونا ، اعتماد خود به روسیه را نشان داد و البته هیچ شکی نیست که اعتماد متقابل بین دو کشور افزایش می یابد و در آینده می تواند پشتوانه خوبی برای گسترش مشارکت راهبردی تهران و مسکو باشد.
پالیشوک که از ایرانشناسان پیش کسوت در روسیه است،گفت: ما ایرانشناسان تلاش های گسترده ای را برای شناساندن ایران واقعی به ملت روسیه بکار بسته ایم و تحقیقات خود را در این عرصه متمرکز کرده ایم و از گسترش همکاریهای علمی و فناوری بین دو کشور استقبال می کنیم و از این وضعیت خرسندیم.


کارایی و ایمنی بالای «اسپوتنیک وی»
سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه در باره کارایی و سطح ایمنی واکسن روسی با  استناد به گزارش مجله معتبر پزشکی «لنست»  گفت: هیچ گونه عوارض جدی در آزمایش های فاز سوم واکسن «اسپوتنیک وی»  مشاهده نشده است و این واکسن با کارایی ۹۱.۶ درصد می تواند برای دو سال و یا بیشتر مصونیت ایجاد کند.
مجله معتبر پزشکی «لنست» بتازگی در مقاله ای به بررسی سومین مرحله از آزمایشات بالینی واکسن «اسپوتنیک وی» پرداخته است و نتیجه نهایی مقاله مشخص می کند که این واکسن مطمئن و موثر بوده و حفاظت کامل در مقابل موارد سخت بیماری کووید- ۱۹ را تضمین می کند.


کاظم جلالی در باره  سطح ایمنی واکسن روسی کرونا همچنین گفت: واکسیناسیون گسترده در روسیه با «اسپوتنیک وی» چند ماه است که در حال انجام است و برخی مقامات روسیه همچنین نظامیان، کادر درمانی، معلمان و اساتید در این کشور پیشقراولان واکسیناسیون شده اند، بنابراین دانشمندان و مقامات روس از ایمنی آن مطمئن هستند.   
«دیمیتری مدودیف» معاون رئیس شورای امنیت روسیه، سرگئی شایگو وزیر دفاع روسیه، سرگئی سابیانین شهردار مسکو، «دنیس مانتوروف» وزیر تجارت و صنایع روسیه و ولادیمیر ژیرینفسکی رهبر حزب لیبرال دموکرات روسیه ازجمله مقامات روس هستند که از واکسن «اسپوتنیک وی» استفاده کرده اند.
جلالی تصریح کرد: از طرفی تاکنون حدود سه میلیون نفر این واکسن را در داخل روسیه تزریق کرده اند و تا الان هم هیچ گزارشی از عوارض در میان آنان اعلام نشده است.
سفیر ایران در روسیه گفت: نکته مهمتر در ایمنی و کارایی این واکسن اینکه بسیاری از کشورها نه تنها برای واکسیناسیون شهروندان خود با این واکسن به روسیه درخواست داده اند، بلکه اقدام به تولید مشترک «اسپوتنیک وی» در داخل کشورهای خود کرده اند.


 اسپوتنیک وی در چه کشورهایی به ثبت رسیده است؟
« کریل دیمیتریف» رئیس صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه هفته گذشته اعلام کرد که بزودی واکسن اسپوتنیک وی در ۲۵ کشور به ثبت خواهد رسید و روند تقاضای کشورها برای این واکسن رو به افزایش است.
دولت روسیه برای صادرات این واکسن به کشورهای دیگر یا تولید در خارج از روسیه برنامه ریزی کرده و بیش از ۵۰ کشور جهان برای خرید بیش از ۱.۲ میلیارد دوز از این واکسن ابراز تمایل کرده‌اند.
بر اساس اطلاعات منتشره در سایت اینترنتی واکسن اسپوتنیک وی، کشورهای ایران، روسیه، بلاروس، ارژانتین، تونس، بولیوی، صربستان، الجزایر، فلسطین، ونزوئلا، پاراگوئه، ترکمنستان، قزاقستان، مجارستان، گینه و امارات؛ این واکسن را ثبت کرده اند.
اسپوتنیک وی نخستین واکسن ضدکرونای روسیه است که توسط مرکز ویروس شناسی گامالیا وابسته به وزارت بهداشت این کشور در مسکو ساخته شده است و حرف وی (v) بعد از اسپوتنیک همان حرف اول کلمه انگلیسی victory (ویکتوری) به معنای پیروزی است.
واکسن اسپوتنیک وی در ماه اوت سال ۲۰۲۰ (مرداد سالجاری) در این کشور تایید شد و صندوق سرمایه گذاریهای مستقیم روسیه دست اندر کار تامین مالی طرح تولید این واکسن، آن را با موسسه ویروس شناسی گامالیا وابسته به وزارت بهداشت روسیه تولید کرده است.
صندوق سرمایه گذاریهای مستقیم روسیه از ماه اکتبر سال ۲۰۲۰ (مهر امسال) با کشورهای مختلف برای عرضه و بویژه تولید مشترک واکسن اسپوتنیک وی مذاکره می کند و محموله هایی از این واکسن به چند کشور نیز ارسال شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha