مقام روس: همکاری‌های پارلمانی ایران و روسیه بر مدار توسعه قرار دارد

مسکو - ایرنا - «گنادی آودییف» رئیس اداره امور بین الملل حزب لیبرال دمکرات روسیه با بیان اینکه همکاری های پارلمانی تهران-مسکو در مسیر توسعه قرار دارد، گفت: سفر رئیس مجلس شورای اسلامی به مسکو موجب تقویت بیش از پیش این همکاری‌ها خواهد شد.

«گنادی آودییف» مشاور ارشد ولادیمیر ژیرینفسکی رهبر حزب لیبرال دمکرات (یکی از چهار حزب مهم حاضر در پارلمان روسیه)  و از اعضای هیات علمی انستیتو تمدن جهانی مسکو روز یکشنبه درگفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: محمدباقر قالیباف از سیاستمداران باتجربه است و انتظار می رود سفر وی به گسترش همکاریهای روز افزون ایران و روسیه کمک کند.

این مقام حزبی روس با بیان اینکه قالیباف تجربه برای توسعه روابط ایران و روسیه دارد، اظهار داشت: انتظار می رود سفر قالیباف و برنامه دیدارهای وی در روسیه، تاثیر مثبتی بر روند توسعه همکاریهای دو کشور بگذارد و چنین امیدی در بین مقامها،  کارشناسان و تحلیلگران سیاسی در روسیه وجود دارد.  

وی گفت: ما انتظار داریم که این سفر به گسترش همکاریهای اقتصادی ایران و روسیه که شاخص آن رقم چندان بالایی نیست کمک کند و دو طرف به جستجوی راههای برای افزایش تعاملات در این زمینه بپردازند.

آودییف با بیان اینکه من متخصص امور بازرگانی نیستم و در حزب لیبرال دمکرات افراد دیگری به این امور مشغولند، اظهار داشت: اما بخوبی به این موضوع پی برد که رقم 1.7 میلیارد دلار برای مبادلات بازرگانی ایران و روسیه در سال چندان رقم قابل توجهی نیست و با برنامه ریزی می تواند افزایش چند برابری بیابد.

مقام پارلمانی روسیه خاطرنشان کرد: روابط ایران و روسیه در زمان حاضر سیر صعودی دارد و دو طرف در تلاش برای گسترش همکاریها بویژه در حوزه های مهمی همچون عرصه انرژی، حمل و نقل، عرصه های سیاسی و امنیتی و نظامی، علوم و دانشگاهی و فناوریهای پیشرفته هستند.  

وی ادامه داد: شرایط فعلی با توجه به پایان دولت دونالد ترامپ  و آغاز دوره ریاست جمهوری جو بایدن و امکان تلاش وی برای کاهش فشارهای تحریمی بر ایران و پیوستن دوباره به برجام، بسیار مهم است و تهران و مسکو سعی می کنند از این فرصت برای گسترش همکاریها استفاده کنند.

پتانسیل مجلس شورای اسلامی و دومای روسیه برای توسعه روابط 

مشاور ارشد ژیرینفسکی در ادامه گفت: مجلس شورای اسلامی و دومای روسیه پتانسیل و ظرفیت بسیار خوبی برای گسترش همکاریهای دو کشور دارند و با توسعه همکاریهای پارلمانی دوجانبه، احتمال هرگونه وقفه و رکود بین دو کشور همسایه به ویژه با توجه به شرایط کنونی ناشی از شیوع ویروس کرونا را از بین می برد.

عضو هیات علمی انستیتو تمدن های جهانی روسیه با ابراز خرسندی از سفر قالیباف به مسکو گفت: در این روند گروه های دوستی پارلمانی ایران و روسیه نقش بسیار مهمی برای هماهنگی اقدامات دو کشور و شناسایی حوزه های جدید و مهم برای همکاری و رفع مشکلات احتمالی در همکاریهای موجود ایفا می کنند.

آودییف با اشاره به تلاش حزب لیبرال دمکرات روسیه برای داشتن سهم در توسعه روابط ایران و روسیه گفت: ولادیمیر ژیرینفسکی رهبر این حزب برای توسعه همکاریها با ایران ارزش بسیار زیادی قائل است و از هر فرصتی برای کمک به این روند و استفاده از امکانات پارلمانی و حزبی استفاده و در این مورد مسئولان حزب را راهنمایی می کند.  

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 8 =

سرخط اخبار جهان