مقام صرب: ایران و صربستان دارای روابط سنتی و دیرینه هستند

بلگراد-ایرنا- معاون رئیس پارلمان صربستان در دیدار با سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلگراد گفت: صربستان و ایران دارای روابط سنتی درازمدت بوده که این امر در حمایت دوجانبه در محافل بین المللی مشهود است.

به گزارش ایرنا، «ولادیمیر اورلیچ» روز شنبه در دیدار با «رشید حسن پور» با اشاره به روابط خوب دیرینه صربستان و ایران افزود: این امر موضوعی است که در موضع اصولی ایران مبنی بر به رسمیت نشناختن اعلام یک‌جانبه و غیرقانونی استقلال «به اصطلاح کوزوو» به خوبی مشهود است.

اورلیچ با اشاره به اهمیت همکاری‌های پارلمانی دو کشور گفت: این امر می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر توسعه روابط صربستان و ایران داشته باشد بخصوص با توجه به اینکه گروه های دوستی پارلمانی ایران و صربستان تشکیل شده است. همچنین زمینه برای توسعه همکاری در زمینه فرهنگی، آموزشی و کشاورزی بین صربستان و ایران وجود دارد.

اورلیچ با اشاره به وضعیت کرونا در صربستان و اقدامات این کشور در این حوزه و اینکه صربستان از نظر درصد واکسیناسیون شهروندان خود جزو کشورهای پیشرو در اروپا است، تاکید کرد: سیاست همکاری و گشایش درها به سوی همه جهان که مبتکر آن «آلکساندار ووچیچ» رئیس جمهوری بوده و توسط دولت به اجرا گذاشته می‌شود، موجب گردید تا صربستان قادر باشد واکسن کرونا را از تمامی نقاط جهان وارد کند و عملا می‌تواند به چنین نتایجی در سطح اروپا افتخار کند.

سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز در این دیدار به همکاری های دو کشور در حوزه های مختلف از جمله همکاری های کشاورزی اشاره کرد و گفت: ایران هفده درصد بذر مورد نیاز خود را از صربستان وارد می‌کند و بازار بزرگی است و پارلمان صربستان با تصویب موافقت‌نامه همکاری‌های جمهوری صربستان و جمهوری اسلامی ایران در زمینه حفظ نباتات و قرنطینه گیاهی به پتانسیل این بازار واقف است.

حسن‌پور در ادامه با اشاره به روابط دوستانه دو کشور افزود: در این راستا اولین فرصت می‌تواند دیدار آتی هیات وزارت کشاورزی ایران از صربستان باشد و همچنین فرصت برای گفت وگوهای بیشتر در زمینه کشاورزی با کمیسیون امور کشاورزی پارلمان نیز وجود دارد.

سفیر ایران به ویژه بر اهمیت سفر احتمالی «آلکساندار ووچیچ» رئیس جمهوری صربستان به ایران تاکید کرد و گفت: امیدوارم وضعیت بحران همه گیری کرونا اجازه دهد تا دیدارهای دوجانبه هیات‌های دو کشور در آینده بیشتر صورت گیرد.

سفیر کشورمان همچنین در رابطه با تلاش کشورمان در مهار کرونا گفت که ایران اکنون در آخرین مراحل آزمایش تولید واکسن کرونا در داخل کشور قرار دارد.

معاون پارلمان صربستان از این بابت به سفیر کشورمان تبریک گفت.

طرفین در این دیدار همچنین درباره ضرورت همکاری‌های مستقیم بانکی بین دو کشور برای حل مساله سیستم پرداخت‌های مستقیم گفت و گو و اینکه این امر پیش‌شرط سایر همکاری‌ها است، تاکید کردند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =

سرخط اخبار جهان