نمایشگاه توانمندی‌های زنان روستایی و صنایع دستی در میاندوآب گشایش یافت

مهاباد- ایرنا- به مناسبت گرامیداشت چهل و دومین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و بزرگداشت مقام زن ۲ نمایشگاه تولیدات و توانمندی‌های زنان روستایی و نمایشگاه صنایع دستی با حضور فرماندار و مسوولان متولی در میاندوآب گشایش یافت.

مدیر جهاد کشاورزی میاندوآب روز شنبه در آیین افتتاح نمایشگاه توانمندی‌های زنان روستایی که دردر حسینیه "زینبیه" روستای "شبیلو" گشایش یافت، اظهار داشت: این نمایشگاه در ۲۰ غرفه شامل گلیم و فرش، عرقیات گیاهی، گل‌های زینتی، گیاهان دارویی، انواع ترشی و مربا، خشکبار، فرآورده‌های لبنی، صابون، رب خانگی، عروسک، انواع بافتنی صنایع دستی زنان، مجسمه‌سازی‌ و پخت نان روستایی به مدت ۲ روز جهت بازدید عموم دایر است.

علی دیانتی با اشاره به توانمندی زنان میاندوآب در عرصه‌های تولید و کارآفرینی افزود: یکی از بانوان کارآفرین این شهرستان بنام "خدیجه سعیدپور" در تولید گلیم و راه‌اندازی ۲ صندوق خرد زنان روستایی در سطح ملی به عنوان کارآفرین برتر شناخته شده‌است.

وی با اشاره به اینکه در روستاها زنان ۵۰ درصد جمعیت آن را تشکیل می‌دهند افزود: با توجه به ظرفیت میاندوآب‌ در تولید انواع محصولات کشاورزی نیاز است با راه‌اندازی کارگاه‌های صنایع تبدیلی در حمایت از این بخش و فرآوری آنها، ضمن اشتغال‌ زایی، ارزش افزوده آن نیز عاید بهره‌برداران شود.

مدیر جهاد کشاورزی میاندوآب‌ اظهار داشت: در این شهرستان ۲۰ صندوق خود زنان روستایی با ۷۰۰ نفر عضو فعالیت دارد و با توجه به ظرفیت شهرستان در روستاها می‌توان تعداد صندوق‌ها را به ۱۰۰ عدد افزایش داد.

دیانتی با بیان اینکه بیشتر روستاهای میاندوآب‌ بالای ۱۵۰ خانوار هستند، گفت: اگر در این زمینه حمایت‌ها صورت گیرد، بانوان میاندوآبی می‌توانند در عرصه‌های مختلف ملی بدرخشند.

وی با قدردانی از صندوق کارآفرینی امید شهرستان در حمایت مالی از صندوق خرد زنان روستایی، افزود: جهاد کشاورزی در جهت آموزش، ترویج و ایجاد الگوهای جدید و تنوع شغلی در قالب مهارت آموزی برای بانوان فعالیت می‌کند.

نمایشگاه صنایع دستی در میاندوآب دایر شد

همچنین به مناسبت گرامیداشت دهه فجر و هفته زن نمایشگاه صنایع دستی هنرمندان میاندوآبی با حضور فرماندار این شهرستان دایر شد.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری میاندوآب‌ در این زمینه اظهار داشت: این نمایشگاه در پنج رشته شامل گلیم‌بافی، سفال، گوهرتراشی سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی، معرق و منبت چوب در ۹ غرفه دایر شده‌است.

فاطمه علیزاده افزود: در این نمایشگاه ۹ هنرمند در رشته‌های یاد شده در محل سالن اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی واقع در کوی جهادگران به مدت سه روز کاری از تاریخ ۱۸ بهمن تا ۲۰ بهمن ماه و از ساعت ۹ صبح تا ۱۵ آثار خود را در معرض نمایش گذاشته اند.

میاندوآب‌ با بیش از ۲۷۷ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان‌غربی واقع شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها