رمز تداوم انقلاب اسلامی محور قرار گرفتن قرآن در جامعه است

تهران- ایرنا- قائم مقام سازمان صدا و سیما پیروزی انقلاب اسلامی ایران را از ثمرات تمسک به قرآن کریم عنوان کرد و گفت: بطور یقین رمز تداوم این انقلاب هم محور قرار گرفتن قرآن در جامعه است.

به گزارش عصر شنبه گروه فرهنگی ایرنا از روابط عمومی رادیو قرآن، حجت الاسلام و المسلمین موسوی مقدم عصر شنبه در مراسم تکریم و معارفه مدیر رادیو قرآن در ساختمان شهدای رادیو با اشاره به تفسیر عرفانی بسم الله الرحمن الرحیم در قران کریم گفت: پیروزی انقلاب اسلامی یکی از ثمرات تمسک به قرآن کریم است. و قطعا رمز تداوم این انقلاب هم محور قرار گرفتن قران در جامعه است.

وی سپس با قرائت آیه ای از سوره مبارکه حدید یادآور شد؛ بر مبنای آیات شریفه قران کریم هر جا از مردم فاصله گرفتیم دچار خسران شدیم و به موازات آن هر چقدر از دشمن فاصله نگیریم باز دچار خسران خواهیم شد.

قائم مقام سازمان صدا و سیما در ادامه سخنان خود ابراز امیدواری کرد که قرآن همچنان یاور مردم در جامعه اسلامی ایران عزیز و پشتیبان نظام و انقلاب اسلامی باشد و همواره همگان با توسل به این کتاب آسمانی روزگار خود را سپری کنند.

موسوی مقدم در ادامه به سوابق متعدد مجتبی ایزدی سرپرست مرکز طرح و برنامه و ارزیابی معاونت سیما و مدیر سابق شبکه رادیویی قرآن اشاره کرد و گفت: وی از مدیرانی است که نه از برنامه‌سازی بلکه از میان مخاطبان و خارج از سازمان مراحل کاری خود را آغاز کرد و سپس وارد صدا و سیما شد و پس از برنامه سازی و مدیریت در حوزه صف سازمان، در بخش های ستادی سازمان هم فعالیت و مدیریت داشتند و این رفت و آمد به صف و ستاد تجربیات بسیار گرانبهایی را برای او فراهم آورد و الحمدلله قصری زاده از مدیران در تراز بسیاربالایی هستند و باید از تجربیات او بسیار استفاده کرد. نکته جالب اقدامات او انجام تغییرات در جدول پخش رادیو قرآن بر پایه نظر مخاطبان و درگیر کردن آنان است.

موسوی مقدم همچنین یادآور شد: رسیدن رادیو قرآن به عنوان اولین رادیویی تخصصی کشور و نیز چهارمین شبکه رادیویی، موفقیت بسیار خوبی است و باید ادامه داشته باشد.

وی تاکید کرد رادیو قرآن باید مدعی‌العموم قرآن در کل شبکه های رادیویی باشد و به کار کودک و نوجوان نیز بیشتر توجه نموده و به ترویج تلاوت قرآن در شبهای جمعه اهتمام بیشتری نشان دهد. چتر قرآن و مفاهیم قرآنی در کشور باید گسترده و پراکنده شود.

موسوی مقدم در پایان یادآور شد: همه بدانیم که قطعاً کار برای قرآن ماندگار خواهد بود.

۵ اقدام محوری رادیو قرآن در ۱۸ ماه

در ابتدای این جلسه مجتبی ایزدی سرپرست جدید مرکز طرح و برنامه و ارزیابی معاونت سیما و مدیر سابق رادیو قرآن با حمد و سپاس از توفیق خدمت به قرآن کریم گفت: ادای حق کامل مسئولیت مهمترین دغدغه در زمان پذیرش مسئولیت است که همواره وجدان انسان را به چالش می کشد؛ بر همین اساس دوره جدید مدیریت در رادیو قرآن را با دو رویکرد انجام کارهای زیرساختی، اساسی و مبنایی و نیز حفظ سرمایه و گنجینه های ارزشمند رادیو قرآن آغاز کردیم.

وی سپس به ۵ اقدام محوری در این مدت اشاره کرد و گفت: نهضت تولید برنامه های کوتاه با ۵۳۰۰ برنامه در قالب‌ها و ساختارها و موضوعات متنوع طراحی شد که بیش از ۷۰ درصد آن انجام شده و در فرایند پخش قرار دارد و انشاءالله بقیه نیز به انجام خواهد رسید.

اقدام محوری دوم بازمهندسی جدول پخش برنامه های شبکه و ساماندهی سرفصل‌های مختلف آن از جمله ادعیه، تلاوت، مناسبت ها و برنامه‌های زنده است که برای انجام آن از نظرات گروه های مختلف مخاطبان، فعالان رسانه‌ای و قرآنی بهره گرفته شد، و در نهایت جدول‌پخش جدیدی با ضربآهنگ بالا تدوین و اجرایی گردید.

ایزدی سپس به اقدامات محوری بعدی اشاره کرد و گفت: اقدام سوم راه اندازی رادیو مستقل ترتیل و نیز رادیو نمای ترتیل بود؛ که البته نظامنامه آن در سال ۹۶ و زمانی که در اداره کل ساختار و تشکیلات بودم تدوین شد و با حمایت شاه آبادی در سال جاری دارای فرستنده مستقل شد، و این افتخاری برای رادیو است که از شانزده شبکه سراسری چهار شبکه مربوط به قرآن و معارف است.

اقدام محوری چهارم که همان راه اندازی سامانه ۱۱۴ با ۷ بانک محتوایی رسانه‌ای و اطلاعاتی از جمله تلاوت، ادعیه، نغمات، سوالات، متون و میان یرنامه های قرآنی است و در آینده به بانک قرآنی جهان اسلام تبدیل خواهد شد.

اقدام محوری پنجم به رشد چشم گیر مخاطبان رادیو قران در این مدت مربوط می‌شود. کسب عنوان پرشنونده ترین رادیوی تخصصی کشور و چهارمین رادیوی کشور از نظر مخاطب دراین مدت ۱۸ ماه و تثبیت رشد مخاطب از نتایج اقدامات محوری چهارگانه گفته شده است.

سرپرست مرکز طرح و برنامه و ارزیابی سیما گفت: در این مدت به فرآیند مدیریت دانش و ثبت و ضبط تجربیات و مبانی فکری و نظری اقدامات هم توجه شده که در اختیار مدیر بعدی رادیو قرآن قرار می‌گیرد.

ایزدی در پایان با تبریک به قصری زاده از همه مدیران، کارکنان و برنامه‌سازان رادیو قرآن به واسطه تلاش های ارزشمندشان و نیز از معاون وقت صدا شاه آبادی و نیز بخشی زاده تشکر و اظهار امیدواری کرد که انشاالله همواره توفیق خدمت به قرآن را داشته باشد.

قرآن در رادیو نباید به شبکه رادیویی قران محدود شود

در ادامه جلسه منصور قصری زاده، مدیر جدید رادیو قرآن با تبریک ایام دهه مبارکه فجر و نیز تشکر از اعتماد بخشی زاده اظهار امیدواری کرد بتواند پاسخگوی این اعتماد باشد و گفت: باید بدانیم که هر چقدر که برای قرآن تلاش کنیم باز هم به قرآن بدهکاریم.

وی سپس با ذکر حدیث «برتری قرآن نسبت به سایر کلام‌ها مثل برتری خداوند متعال نسبت به انسانهاست» گفت: سیاست اصلی دوره کاری من هم ادامه مسیر دوره گذشته است که از نظر من بسیار درست و کامل و جامع است و می‌توان گفت، از هر جهت به موضوع نگاه شده است و انشاالله کارهای باقیمانده را با بهره‌مندی از مشورت‌های دوستان کامل خواهیم کرد.

قصری زاده سپس یادآور شد؛ قرآن نباید به شبکه رادیویی قرآن محدود شود و شبکه‌های دیگر رادیویی هم باید در زمینه ترویج قرآن نقش آفرینی کنند. و تاکید کرد که قرائت قرآن به عنوان یک هنر از جایگاه و اصالت بالایی برخوردار است و نباید با استفاده از بدعت ها دچار انحراف شود؛ این قرائت های اصیل است که ماندگار است .

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که روز به روز بتوانیم در حد توان قرآن را در جامعه به منصه ظهور برسانیم و در این مسیر به همراهی، کمک و تجربیات همه عزیزان نیازمندیم.

جمعی از بهترین های رادیو در رادیو قرآن هستند

در ادامه جلسه علی بخشی زاده، معاون صدای رسانه ملی با ذکر حدیثی از امام علی علیه السلام به عنوان قرآن ناطق گفت: اساسی ترین لحظه برای هر انسان لحظه جدا شدن از دنیاست و حساس ترین کلمات را نیز در همین زمان بیان می‌کند؛ امام علی علیه السلام در آخرین لحظات عمر خویش به فرزندان خود درباره قرآن توصیه کردند و این نشان از اهمیت و جایگاه بالای این کلام انسانی است و قطعاً کسانی که در این مسیر خدمت می‌کنند؛ منشاء اثر خواهند بود و البته تاکید کنم همه مدیران هم که در راستای اعتلای نظام اسلامی کار می‌کنند، در واقع در راستای قرآن کریم کار می‌کنند.

بخشی زاده با خدا قوت به مجتبی ایزدی مدیر قبلی رادیو قرآن گفت: معاون سیما تمایل داشت از وجود ایزدی در سیما استفاده کنند و من وظیفه خود دانستم که برای تامین منافع سازمان با این درخواست موافقت کنم؛ او نیروی کارآمد و قوی است و در جاهای کلیدی سازمان بودند و هم حوزه‌های صف و هم حوزه‌های ستاد سازمان را به خوبی می‌شناسند و جزو افراد نادر سازمان هستند.

معاون صدای رسانه ملی سپس بر مبنای حدیثی از امام علی علیه السلام که زیاده گویی در توصیف، خوف افتادن در چاپلوسی و کم گویی موجب گرفتار شدن در حسد یا گنگی خواهد شد؛ گفت: باید حق مطلب را ادا کنم و عرض کنم ایزدی در این سال‌ها تجربیات گرانسنگی دارند و در هر حوزه‌ای که بودند مولد بودند و مفید و نگاه تحولی داشتند و نمونه بارز آن هم در این مدت چند ماه گذشته است که مخاطبان شبکه رشد قابل ملاحظه‌ای داشتند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه شبکه قرآن یکی از افتخارات معاونت صدا است گفت: قصری زاده هم در بخش‌های مختلف سازمان و به ویژه در مدیریت گزینش سازمان تلاشهای ارزشمند داشته و در شایسته گزینی افراد منشأ خدمات زیادی بودند و نوع سلوکش پسندیده است و افراد، با تدبیر او همیشه رضایتمند و قانع بودند. قصری زاده دلسوز سازمان است و شناخت بسیار خوبی از سازمان دارد و از جنس خود رادیو قران است، انشاءالله با برنامه‌ریزی شبکه را به سمت جلو پیش خواهند برد.

بخشی زاده در پایان تاکید کرد؛ جمعی از بهترین های رادیو در رادیو قرآن کار می‌کنند، هم کاربلد و هم مومن به کار هستند و انشاءالله توفیقات این شبکه تداوم خواهد داشت.

در پایان این مراسم حکم سرپرست جدید رادیو قرآن به منصور قصری زاده اهدا شد و از تلاشهای مجتبی ایزدی با اهدای لوح یادبود از سوی معاون صدا تقدیر شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

سرخط اخبار فرهنگ