روند بستری بیماران کرونا در استان قزوین صعودی است

قزوین - ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین از شیب صعودی ابتلا به ویروس کرونا در سطح این استان خبر داد و گفت: تعداد مراجعان به مراکز درمانی ۳۰ درصد افزایش یافته است.

به گزارش ایرنا، پیمان نامدار روز شنبه در ستاد مقابله با کرونا استان که در سالن اجتماعات استانداری قزوین برگزار شد، افزود: تعداد مراجعه کنندگان به درمانگاه شهید پاکروان تا چند روز قبل ۱۵ نفر در روز بود که امروز این عدد به ۵۷ نفر رسیده است.
وی اظهار داشت : هم اکنون سه شهرستان قزوین، بویبن زهرا و تاکستان در شرایط زرد قرار دارند و مابقی شهرستانها در وضعیت آبی است.
نامدار، با ابراز نگرانی از بی توجهی مردم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حضور در مراکز پرجمعیت اظهار داشت: متأسفانه سهل انگاری و بی توجهی به خطر ابتلاء به ویروس کرونا در استان قزوین موجب شده شاهد افزایش تعداد مبتلایان به این ویروس باشیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین گفت : در حال حاضر تجمعات و دورهمی‌های خانوادگی عامل اصلی ابتلا به کرونا محسوب می‌شوند به‌طوری‌که ۵۰ درصد از مبتلایان کرونا در سطح این استان در تجمعات و دورهمی‌های خانوادگی حضور داشتند.
وی با بیان اینکه بدون شک بی توجهی به رعایت فاصله گذاری اجتماعی و برگزاری مراسمات عواقب جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت، افزود:در حال حاضر میزان پذیرش بیماران مبتلا به کرونا در قزوین از ۲۲ نفر به ۴۰ نفر رسیده است .

به گفته نامدار  در حال حاضر ۴۴ درصد  بیماران در بیمارستانهای دانشگاهی و ۱۱ درصد در بیمارستانهای تامین اجتماعی و یک درصد نیزدر بیمارستان بخش خصوصی بستری شده اند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: در حال حاضر ۲۳۴ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های استان بستری هستند و در ۲۴ ساعت گذشته نیز سه نفر بر اثر این بیماری جان باختند.
وی خاطر نشان کرد: تعداد فوتی‌های کرونا در هفته گذشته کمتر بود ولی متاسفانه بستری‌ها در حال افزایش ‌هستند که ادامه این روند نگران کننده خواهد بود.
نامدار بابیان اینکه طرح شهید سلیمانی باعث شد تست‌های زیادی انجام و بیماران زیادی شناسایی شدند، گفت : با اجرای این طرح مشخص شد که گروه سنی ۳۰ تا ۴۹‌ سال بیشترین تست مثبت را داشتند و  ۲۱ درصد افراد نیز بالای ۶۹ بودند که بیشترین میزان فوتی را نیز داشتند.

وی تاکید کرد :  استان قزوین نیاز به تغییر نگرش در سبک زندگی دارد، چرا که در حال حاضر ۷۹ درصد فوتی های کرونا افراد بالای ۶۰ سال و ۷۱ درصد نیز بیماری زمینه ای داشتند و خانم‌های خانه دار و بازنشسته ها نیز همچنان بیشترین آمار ابتلا را دارند.
نامدار ، با بیان اینکه ویروس کرونا در کشور بین کودکان هشت تا ۱۴ سال به دلیل جهش بیماری در حال افزایش است ، یادآور شد : این موضوع در استان قزوین تفاوتی نداشته است .
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین گفت: براساس مصوبه ستاد مقابله با کرونا این استان باید مراسم عروسی در مناطق آبی با ظرفیت حداکثر ۱۰۰ نفر برگزار می شد که متاسفانه این دستورالعمل رعایت نشد و حضور در مکان های شلوغ به ویژه عروسی ها و عزاداری ها همچنان علت اصلی انتقال بیماری است .

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها